انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 475)
جمعه 29/7/1390 - 12:25 -0 تشکر 377895
روحانی جهادگر تایلندی

حاج آقا جیسونگسای ؛ روحانی جهادگر تایلندی!!!

      نقل از پرتال اطلاع رسانی سازندگی

 Info@Sazandegi.NET

متولد سال ۱۳۶۷ هستم در شانزده سالگی وارد حوزه علمیه قم شدم .کشور تایلند ۸۴% بت پرست هستند ،۱۵% مسلمان هستند، ۱ یا ۲ درصد هم مسیحی یا یهودی هستند . بنده اول سنی بودم سپس شیعه شدم با پدرم به تحقیق پرداختم تا شیعه شدم . تقریباً در ۱۴ سالگی شیعه شدم آخرین نفری هستم که در خانواده شیعه شدم. در سن ۱۴ سالگی که شیعه شدم به پدرم گفتم بگذار بروم تحقیق کنم که ببینم که این شیعه بودن اصلاً خوب است یا نه . اجازه گرفتم از بابا تا وارد حوزه شوم تا ببینم که در حوزه چه خبری است. از قبل کمی درباره حوزه تحقیق کرده بودم . ولی گفتم بگذار بروم داخل ببینم واقعاً حق است یا نه. درتایلند دو حوزه وجود دارد یکی برای خواهران و یکی برای پسران از رفتن به آنجا یکسال گذشت و من از مذهب شیعه خیلی خوشم آمد تقریباً دو سال آنجلا بودم حوزه ما هم بد نبود ، در حد خوب بود چند استاد به جامعه المصطفی آمدند و از ما امتحان گرفتند . نمره هایمان خوب بود و در نتیجه ما را به حوزه علمیه قم فرستادند هدف از به ایران آمدن بخاطر اهل بیت و علوم اهل بیت بود که برگردم به کشورم و اگر بتوانم کسی را هدایت کنم .

جمعه 29/7/1390 - 12:26 - 0 تشکر 377896

حاج آقا چی شد که با اردوهای جهادی آشنا شدید؟ یکی از روحانیون به نام مهدی قاسمی که دامادمان می باشد در این اردوها شرکت کرده است . من دو سال پیش برنامه اردوهای جهادی را از طریق شبکه ۳ دیدم که چند نفر در حال خانه ساختن و چند نفر روحانی هم داخل روستا مشغول تبلیغ هستند این برنامه را که دیدم خیلی خوشم آمد .من هر دعایی که از ته دل میکنم به آن میرسم .در آنجا بود که دعا کردم که خدایا یکبار هم که شده من را به این اردوها بفرست که تا هر کاری در توان دارم در این اردوها انجام دهم اول نمی دانستم که این برنامه در ارتباط با اردوهای جهادی است فکر میکردم که اردویی است که فقط بعضی افراد میروند که صرفاً خانه بسازند, این شد که من به آقای مهدی قاسمی هم گفتم حاج آقا اگر میشود من را هم با خود به این اردوها ببرید چون فکر میکردم که این کار به درد من میخورد ایشان هم من را با خود بردند . اونجا بود که من با اردوی جهادی آشنا شدم که چقدر هم با صفا بود .

جمعه 29/7/1390 - 12:31 - 0 تشکر 377897

حاج آقا اردوها را چطور دیدید که بازهم آن را ادامه دادید؟ یکی آنکه بردن اردو به روستا باعث شناخت بیشتر بچه های اردو از یک دگر میشود . این خصوصیت هر اردویی است و این اردویی است که باید در آن خالصانه قدم برداریم چون در آن نه مقام مادی و نه پول در کار است . برای تفهیم این قضیه یک قصه را تعریف میکنم .یک نفر عابد بود که شب و روز کارش عبادت خدا بود اما روزی پس از تمام شدن نمازش زمین شکافت و او را بلعید, دلیل این بلعیده شدن این بود که روزی در مسجد مشغول عبادت بود که پسری که بسیار هم شیطان بود و می خواست که مزاحم عبادت این عابد بشود خروسی را که در کنار آن مسجد بود گرفت و شروع به کندن پرهای آن خروس کرد . که خروس شروع به جیغ زدن کرد نماز عابد که تمام شد برگشت و این صحنه را دید ولی اقدامی نکرد و خدا هم برای آنکه این عابد قابلیت انسانیت را نداشت او را از بین برد . یکی از پیامهای این قصه همین است که هر آدمی که در حال زندگی کردن است باید به دیگران کمک کند که این امر یک امر فطری است . اگر انسان این عامل را در خود نداشته باشد قابلیت زنده ماندن را ندارد در این داستان هم خداوند به فرشتگان خود امر کرد که بروند و زمین را بشکافند تا این عابد بلعیده شود.

ما که به اردوهای جهادی میرویم چون احساس می کنیم که وظیفه ما رفتن به این اردوهاست از پیغمبر حدیث داریم که هرکس باید برادر خودش را یاری کند همه ایرانیان هم مثل برادرهای ما می باشند. یک داستان دیگر از امام رضا برایتان نقل کنم که: امام رضا داشتند از مدینه خارج می شدند که دیدند چند نفر غریبه را مردم دارند از شهر بیرون می کنند, فرمودند :که اینها را از شهر بیرون نکنید, اینهاخواهران و برادران ما هستند. گفتند: پسر رسول خدا چرا دروغ می گویید اینها که سید نیستند از خانواده شما نیستند امام رضا در جوابشان فرمود: مگر این آیه رانشنیده اید که مسلمانان با یکدیگر برادرند . واقعاً ما این را درک نمی کنیم, حال اگر کسی به اردوهای جهادی نرفت برای خود یاری نرسانده است. ما نباید از روی ترحم و رحم کردن به اینها به کمکشان برویم اما امام رضا میگوید: که اینها برادران ما هستند و نباید به هیچ شکل دیگری به اینها نگاه کنید. پس در اصل کمک کردن به یک مردم روستا کمک کردن به برادرانمان است رسول خدا در زمان اعتکاف کل کارهایی را که داشت از کارهایی که در ارتباط با خودش یا خانواده اش یا… بود رها می کرد و به اعتکاف میرفت ما هم باید در زمان خودش همه کارهای خودمان را رها کرده و برویم به برادرانمان کمک کنیم .یک حدیث برایتان بگویم انصر اخاک ظالاً او مظلوماً کمک کنید برادران خود را اگر چه ظالم یا مظلوم باشند یعنی اینکه اگر ظالم است به کمکش بروید تا دیگر ظلم نکند و اگر هم مظلوم است او را از مظلومیت درآورید. اصلاً کار اردوی جهادی همین است. الگوی سازندگی کسی نیست جز علی بن ابی طالب امام علی وقتی که دید نمی تواند از طریق حکومت به مردم خدمت کند فرمود: که باید خودم بروم و خدمت کنم. این اردوهای جهادی هم خدمت کردن به مردم است اما از راه درست همراه با دو ویژگی خاص اول آگاهی داشته باشی و دوم حضور یک نفر دانشجو به شرط آنکه مومن باشد تا تأثیر خودش را بگذارد اگر مومن نباشد در آنجا تأثیر دیگری میگذارد مثلاٌمن با شما چهل روز رفیق میشوم خود به خود اخلاق من روی شما و بلعکس تأثیر میگذارداگر کسی را که به آنجا می بریم مومن نباشد از روی بیکاری با ترحم آمده باشد صد در صد تأثیر منفی میگذارد پس باید افرادی که به اردوی جهادی میروند دارای دو ویژگی باشند ۱-آگاهی ۲-ایمان.

جمعه 29/7/1390 - 12:35 - 0 تشکر 377900

شما گفتید که در تایلند هم اردوهای جهادی است بفرمایید که چه فرقی با اردوهای جهادی ما دارد؟ اهداف ما با اهداف آنها بسیار متفاوت است آنها به هدف ترحم این کار را می کنند اما هدف ما کمک به برادرانمان است هدف دیگر آن است رشد فرهنگ شیطان است نه فرهنگ اسلام بلکه فرهنگ کفر تا اینها را به سمت خودشان جذب کنند.

آقای خراسانی حرف خوبی زدندگفتند: که نمی دانیم که با آوردن تلویزیون به مناطق محروم کار درستی است یا نه که با این کار توقع مردم بالا میرود که در آن روستا حتی آب هم ندارد. در خانه شان تلویزیون ,آنچنانی است که زن ناز میکند ، مرد ناز میکند ،مهریه را بالا میبرد که ناخداگاه فرهنگشان را به این سمت می برند پس متوجه می شویم که باید افرادی را که به روستاها می فرستیم مومن باشند کاملاً مانند تلویزیون تاثیرخودش را بگذارد.

پس حاج آقا بفرمایید در تایلند برای آنکه مردم را صرفاً به دین و کفر خود بکشانند از این نوع کارها می کنند؟ بله در دنیا مرسوم است که باید برای پول درآوردن سرمایه گذاری کرد و سرمایه گذاری اینها هم بدین شکل است می بینیم که این کار خالصانه نیست و اینها به دنبال چیز دیگری هستند ولی ما به دنبال خدا و پیغمبر هستیم.

کدام خصلت جهادگر برایتان در این اردو جذابیت بیشتری داشت؟ این بچه ها بچه ای با مرام و معرفتی هستند و صفا وصمیمیت خاصی دارند که هیچ کجای دیگری این صفا وصمیمیت را نمی توانی پیدا کنی

در دیدار خارجی های حوزه با آقا چه دیدید؟ احساستان رابیان کنید؟ ما خارجی ها همیشه دنبال پدر میگشتیم اینجا پدر خودمان را پیدا کردیم ما وقتی آقا را می بینیم خود به خود گریه می افتیم شب قبل از سخنرانی آقا خارجی ها در مکان سخنرانی آمدند نماز شب خواندند وقتی به دیدار رهبری رفتیم خود به خود بیحال شدم. اصلاً در اختیار خود نبودم . زمانی که مقام معظم رهبری آمدند من شروع به گریه کردن کردم, نفری بغل دست من ایستاده بود گفت :تو دفعه اول است که آقا را می بینی, گفتم: نه دفعه چندم است. گفت :پس چرا گریه میکنی, گفتم :چون بابایم است.

جمعه 29/7/1390 - 12:35 - 0 تشکر 377902

حاج آقا از اردوهای جهادی یک خاطره برایمان تعریف کنید؟ ما درخوزستان در روستای صیدون بر روی تپه بلندی نشسته بودیم ,داخل یک خانه شدیم که نه برقی داشت نه آبی .خانه هم کاملاٌ سیاه بود ماری را دیدیم که در آنجا بود بچه ها گفتند: حاج آقا نترس اگر کاری به کارش نداشته باشی خودش میرود . در این حین باران شروع به باریدن کرد ما باید به روستاهای دیگری هم می رفتیم که گفتند :حاج آقا زودتر بیایید برویم و اگر نه جاده بسته میشود همین که راه افتادیم آب پشت سر ما را بست . از یک رودخانه عبور کردیم دیگر نمی توانستیم از آنجا عبور کنیم همین طوری که می رفتیم دیدیم که یک سنگ بزرگ جاده را بسته است.که با کمک دوستان راه را باز کردیم .همه می خواستند که در اردوهای جهادی جهادی وار کار کنند حتی اگر این کار جهادی برداشتن یک سنگ باشد .

ضعف و قدرت اردوها و راهکارهای اردوهای جهادی رابگویید؟ همین که هر کسی را داخل اردوی جهادی نکنیم ما مجبور نیستیم همه را ببریم اگر بتوانیم گزینشی بگذاریم و کسانی که مومن هستند را ببریم مثلاً فردی که مومن نیست از خانواده اش فرار کرده یا صرفاً برای دیدن او از شهر میخواهند به روستا بیایند و هدف خاصی رادنبال نکنند. یکی دیگر از این ضعف ها روحانی همراه نبودن است اردوهای جهادی حتماً باید یک روحانی داشته باشند. اینکه روان شناسان میگویند: انسان باید اعتماد به نفس داشته باشد غلط است اگر انسان خود باوری داشته باشد اشکال ندارد اما اعتماد به نفس نباید داشته باشد بلکه اعتماد به خدا باید داشته باشد.با حضور روحانی می توانید کار معنوی انجام دهید مثال نماز جماعت برگزار کنید به نماز اهمیت بدهید.

جمعه 29/7/1390 - 12:35 - 0 تشکر 377903

چرا روحانیون حوزه از اردوهای جهادی استقبال نمی کنند؟می خواهند استقبال کنند ولی کار زیادی دارند و به این امر نمی رسند اردوهای جهادی باید استمرار داشته باشد نه اینکه مثلاً به یک جایی بروند و دیگر به آنجا سر نزنند و آنها را به حال خودشان رها کنند در این اردوها شما می توانید به این بچه ها مسئولیت بدهید تا کم کم رشد کرده و مدیریت را یاد بگیرند.

ما برای آنکه روحیه جهادی را به جهادگران منتقل کنیم چه شیوه آموزشی را پیشنهاد می کنید؟ما باید افرادی را مشخص کنیم تا محیط دانشگاه را بررسی کند و با توجه به محیط دانشگاهی می توانیم کلاسهایی هر هفته برگزار کنیم .اگر کسی عشقش این باشد در این کلاسها شرکت می کند. خود به خود در این کلاسها تربیت و پرورش می یابند و برای اردوهای جهادی آماده می شوند بحث این است که استاد را باید چه شخصیتی انتخاب کنیم شخصیتی نباشد که اصلاً اردوهای جهادی را درک نمی کند اصلاً اردوی جهادی را دیده یا ندیده روحانی را به این کار دعوت کنید تا هرهفته یک کلاس در دانشگاه برگزار کند تا دانشجوها را به این سمت جذب کنند باید برای کسانی که مسئول اردوهای جهادی می شوند کلاس برگزار کنیم تا پرورش یابند و یک اساسنامه تعریف کنید تا زمانی که شخص دیگری جای مسئول جهادی دیگر را گرفت به وظایف خود اشراف داشته باشد

جمعه 29/7/1390 - 15:47 - 0 تشکر 378032

سلام
چه جالب، خدا درهای حکمت رو به قلبشون باز کنه، عجب همتی.
یا علی

جمعه 29/7/1390 - 16:6 - 0 تشکر 378064

علی یارت

جمعه 29/7/1390 - 17:2 - 0 تشکر 378113

با عرض سلام وتشکر از حضرتعالی بابت ثبت مطلب
ثبت این مطالب قطعا در طریق وراه طلاب عزیزکه صراط حق است تاثیرگذار خواهد بود
متشکرم

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

جمعه 29/7/1390 - 19:34 - 0 تشکر 378190

انجام وظیفه بود
انشالله همه طلاب موفق و کامیاب باشند

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی