انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 266)
چهارشنبه 27/7/1390 - 16:34 -0 تشکر 377120
سفال های هنری

سفال‌های هنری :

مدیركل مركز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری كرد، مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر اختصاص یك دهم درصد از محل تملك دارایی و بودجه عمرانی نهاد‌های دولتی برای خرید آثار هنری، در دوسالانه سفال و سرامیك اجرایی شود.محمود شالویی كه در مراسم افتتاحیه دهمین دوسالانه ملی سفال و سرامیك در موزه امام علی (ع) سخن می‌گفت، با اعلام این خبر افزود:

در بودجه سال 90، تمام دستگاه‌ها و نهاد‌های دولتی مكلف هستند تا یك دهم درصد از محل تملك دارایی و بودجه عمرانی خود را صرف خرید آثار هنری كنند و این نكته را در گزارش‌های خود ارائه دهند كه خوشبختانه این اتفاق با اولین دوسالانه هنری ما در سال 90 مقارن شده كه امیدوارم به بهترین وجه عملی شود.

جدا از عملی شدن بحث خرید آثار هنری از سوی نهاد‌های دولتی، دیگر خبر خوش مراسم افتتاحیه دوسالانه سفالگری این بود كه بعد از سینماگران، موسیقی‌دانان و اهالی تئاتر، این بار نوبت به هنرمندان سفالگر رسیده است تا صاحب خانه شوند.مدیركل مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد اسلامی در این ارتباط توضیح داد: برای تجهیز خانه سفال در فرهنگسرای رازی تمام همت خود را به كار می‌بندیم كه امیدواریم تبدیل به مركزی شود كه تمام فعالیت‌های صنفی و هنری این حوزه را هدایت و پشتیبانی كند.او البته به اعضای انجمن سفالگران پیشنهاد كرد كه تنها به راه‌اندازی خانه سفال در تهران اكتفا نكنند و شعبه‌هایی در شهرهای یزد، اصفهان، همدان، زاهدان، رشت و... بزنند و فعالیت خود را در سطح كشور گسترش دهند.

شالویی با تاكید بر نگاه عادلانه به تمام زیرشاخه‌های هنرهای تجسمی یادآور شد: قطعا ما با نگاهی عادلانه و منصفانه به همه حوزه‌ها می‌نگریم و سفالگری به دلیل محتوای عمیقی كه دارد قطعا بیشتر از هنرهای وارداتی مورد توجه ماست و در هر نمایشگاهی چه به عنوان مهمان و چه به‌صورت میزبان، ما از دستاوردهای سفالگران و هنرمندان این عرصه بهره می‌گیریم.مدیركل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، سپس به یكی از بزرگ‌ترین رویدادهای هنری كه سال آینده در اروپا شكل خواهد گرفت، اشاره كرد و افزود: در این رویداد هنری قطعا از آثار سفالگران نیز بهره خواهیم گرفت هرچند كه بهترین موقعیت برای معرفی این هنر همین دوسالانه ملی سفال و سرامیك است.او با تاكید بر حركت و شتاب هنرمندان سفالگر طی 2 سال گذشته عنوان كرد: بحث تمركززدایی از دوسالانه‌ها چندی پیش مطرح شد و برخی از آنها در خارج از تهران برگزار شد، اما برخی از متولیان و اعضای شورای سیاستگذاری پیشنهاد دادند كه همزمان با برگزاری دوسالانه در خارج از تهران، پایتخت نیز میزبان بخشی از دوسالانه باشد و ما هم احساس كردیم كه این پیشنهاد و برگزاری همزمان دوسالانه هیچ منعی ندارد و آن را پذیرفتیم.او با اشاره به توجه وزارت ارشاد به هنر سفالگری گفت: این توجه در حدی است كه برای دوسالانه ونیز كه به نوعی به آثار مدرن اختصاص دارد كارهای هنرمندان سفالگر را فرستادیم، در حالی كه برخی به ما خرده گرفتند اما احساسمان بر این بود كه این هنر متعلق به این سرزمین و آب و خاك است و ما برایش احترام قائل هستیم.

بهزاد اژدری، دبیر دهمین دوسالانه سفال و سرامیك نیز در این افتتاحیه با تاكید بر رشد 250 درصدی آثار ثبت شده در قیاس با دوره‌های قبلی خاطرنشان كرد: رشد كمی هنرمندان و استقبالشان از دوسالانه دهم كاملا مشهود است و در كنار آن ایده‌های نو، به كارگیری مواد و فنون جدید و تنوع بیشتر به هویت فرهنگی از دیگر نقاط قابل توجه در این دوره است.این هنرمند سفالگر نگاه تخصصی شورای سیاست‌گذاری به انتخاب آثار این دوسالانه را از دیگر وجوه تمایز آن دانست و افزود: اضافه شدن 3 گرایش دیگر با عناوین نقش روی سطوح، آثار برتر سفال در حوزه صنایع دستی و میراث فرهنگی و همچنین طراحی سرامیك از دستاوردهای همین نگاه است.

او همچنین به حضور دو مهمان بین‌المللی از اتریش و تركیه در این دوسالانه اشاره كرد و افزود: امیدواریم این تصمیم آغاز پیوستن هنرمندان بیشتری از سراسر جهان همراه با توشه‌های فرهنگی و هنری خود به جریان‌های داخلی باشد.دبیر دهمین دوسالانه سفال و سرامیك با مرور خبر برگزاری اكسپویی همزمان با دوسالانه دهم، گفت: شورای سیاستگذاری معتقد است این جریان در رونق اقتصادی هنر سفال و سرامیك تاثیر دارد و امیدواریم مجموعه داران، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی و حتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با استقبال از این جریان به رونق‌بخشی اقتصاد هنر و نقش بسزای آن در رشد كمی و كیفی توجه نشان دهند.

او در بخش دیگری از سخنان خود به راه‌اندازی خانه‌سفال اشاره كرد و افزود: فرهنگسرای رازی، تمام امكانات این مجموعه همچون فضای آموزشی، گالری‌های متعدد، اتاق‌هایی برای كارگاه‌های آموزشی و سالن‌هایی برای برگزاری سمپوزیوم و همایش در اختیار ما قرار داده است كه با همكاری هنرمندان سفالگر به بهترین وجه از آنها استفاده خواهیم كرد.

منبع جام جم

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی