• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن دانشجویی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانشجویی (بازدید: 6774)
سه شنبه 3/2/1387 - 8:24 -0 تشکر 37675
« دوپینگ فكری‌ قبولی‌های مردود »

به نام خدا

 

سلام

 

با توجه به اینكه داریم به فصل گرم و استرس زای امتحانات نزدیك میشیم یه مطلبی به چشمم خورد كه تیترش جذاب بود ..

 

بهتون پیشنهاد می كنم كه حتما حتما بخونید اما به عنوان راه حلی كه اثرات مخربش اثبات شده استفاده نكنید كه خیلی خطر داره حسن !

 دانشجوی موفقی باشین

-:- می خواهم آب شوم در گستره افق ، آنجا كه دریا به آخر می رسد و آسمان آغاز می گردد -:-  
سه شنبه 3/2/1387 - 8:25 - 0 تشکر 37677

«دوپینگ فكری‌ عده‌ای از دانشجویان در شبهای امتحان» موضوعی است كه سلامت جسمی، فكری و صلاحیت علمی دانشجویان و دانش آموزان مرتكب را به مخاطره انداخته است.

پرورش عضلات مغز با سوء مصرف داروهای روانگردان و تمركز زا در شبهای امتحان از سوی دانشجویان و حتی دانش‌آموزان در حالی به طور جدی گسترش یافته است كه هیچ واكنش و كنترل عملی خاصی در این خصوص از سوی مسوولان دیده نشده است. صرف نظر از عوارض جدی و جبران ناپذیر جسمی، روحی و اجتماعی ناشی از سوء مصرف اینگونه داروها نظیر «متیل فنیدیت» یا همان قرص «ریتالین»، شیوع و متداول شدن آن می‌تواند نظام آموزشی و حتی هنجارهای اجتماعی و فرهنگی كشور را مورد تهدید قرار دهد.

گرچه آمار و پژوهشهای دقیقی در خصوص میزان شیوع سوء مصرف داروهای تمركز زای اعتیاد آور در بین دانشجویان و دانش آموزان در دست نیست، اما با اندكی جستجو و پیگیری می‌توان به دور از هرگونه بزرگنمایی و جنجال به شیوع غیر قابل انتظار و بالای مصرف داروهایی نظیر «ری تالین» در شبهای امتحان و ایام كنكور اعتراف كرد.

متیل فنیدیت (ری تالین) شایع ترین داروی سایكوتروپیك تجویز شده برای درمان اختلال كم توجهی - بیش فعالی(ADHD) در كودكان است. این دارو از دسته داروهای آمفتامینی بوده و بر روی سلولهای دوپامینرژیك مغز اثر می‌كند و در درمان ناركولسپی و افسردگی هم كاربرد دارد.

در حالیكه هر سال استفاده درمانی از متیل فنیدیت بیشتر می‌شود، ریسك مصرف بیش از حد به صورت غیر عمد، اشتباهات درمانی، مصرف در جهت تلاش برای خودكشی و در آخر سوء مصرف آن هم افزایش می‌یابد. این دارو جهت افزایش هوشیاری و تمركز، ایجاد سرخوشی (euphoria) ، بی خوابی و كاهش وزن به صورت خوراكی، استنشاقی و تزریقی مورد سوء مصرف قرار می‌گیرد.

در حال حاضر مصرف غیر پزشكی محرك‌های تجویزی از جمله متیل فنیدیت یك مشكل در حال رشد در بین دانش آموزان و دانشجویان در آمریكا به شمار می‌رود.

-:- می خواهم آب شوم در گستره افق ، آنجا كه دریا به آخر می رسد و آسمان آغاز می گردد -:-  
سه شنبه 3/2/1387 - 8:27 - 0 تشکر 37678

براساس گزارش سایت پزشكان بدون مرز، محققان آمریكایی می گویند مصرف داروهایی مانند ریتالین طی سالهای 1993تا 2003 تقریبا سه برابر شده است و آمارها نشان داده‌اند كه 7 درصد از دانش آموزان آمریكا حداقل یكبار این دارو را در طول عمرشان سوء مصرف كرده‌اند. درمدت کوتاهی دامنه سوءمصرف این دارو که گفته می شد، ضمن کاهش خواب آلودگی به افزایش تمرکز نیز کمک می کند به نحوی گسترش یافت که در سال 2002 تنها در آمریکا بیش از هفت میلیون نفر که 1/6 میلیون نفر آنها از دانشجویان بودند از این دارو استفاده می کردند.

درحالیکه عوارض شدید سوءمصرف ریتالین مرتبا توسط جامعه پزشکی هشدار داده می شود، ریتالین، بالاترین مصرف غیرقانونی را، در بین دانشجویان دارد؛ به طوری که هم اکنون در شب های امتحان در برخی کتابخانه های دانشگاه های امریکا ریتالین پارتی برگزار می شود!

در ایران تاكنون تحقیقی در خصوص شیوع سوء مصرف این دارو صورت نگرفته است. اما به نظر می‌رسد مصرف این دارو در میان دانشجویان پزشكی كه آشنایی بیشتری با آن دارند، بیشتر است، آنها این دارو را برای افزایش تمركز و بهبود كیفیت و كمیت مطالعه استفاده می‌كنند. ریتالین اغلب قبل از امتحانات دانشگاهی، امتحانات جامع و دستیاری مصرف می شود.

یك دانشجوی پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران با تایید این مطلب به صراحت می گوید كه اصلا ً بدون مصرف ریتالین نمی توان واحدهای پزشكی را پاس كرد !

متاسفانه عده بسیاری از مصرف كنندگان این دارو، عوارض آنرا با توجه به مزایا و فوایدی كه دارد، كم و حتی بی خطر می‌دانند.

یك دانشجوی رشته زبان كه از دوست هم اتاقی خود اطلاعاتی در خصوص مصرف ریتالین بدست آورده می‌گوید كه حتی اگر مصرف این قرص عوارض كمی داشته باشد، به بیدارماندن در شب امتحان و نمره گرفتن در آخر ترم می‌ارزد.

اما یكی از دانشجویان پزشكی كه خود را برای آزمون دستیاری امسال آماده می‌كنند دوپینگ فكری شب امتحان را در مقابل به خطر افتادن سلامتی و امنیت فكری در نتیجه سوء مصرف ریتالین بی‌ارزش می‌داند و می‌گوید كه مصرف این دارو حافظه كوتاه مدت را تقویت می‌كند و افراد همانطور كه مطالب را سریعتر یاد می‌گیرند، زود هم از یاد می‌برند.

-:- می خواهم آب شوم در گستره افق ، آنجا كه دریا به آخر می رسد و آسمان آغاز می گردد -:-  
سه شنبه 3/2/1387 - 8:29 - 0 تشکر 37679

یك عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در خصوص عوارض سوء مصرف ریتالین به خبرنگار صنفی – آموزشی ایسنا می‌گویند: تپش قلب، بی خوابی، اضطراب، سردرد، بی اشتهایی و عصبی بودن از عوارض اولیه این دارو است و در صورت موارد مصرف بیش از حد، بی قراری، هذیان، سایكوز، افزایش فشار خون، تشنج، حمله خواب ، آرتیمی های قلبی و حتی مرگ ممكن است رخ دهد.

دكتر امینی همچنین اعتیاد آوری شدید این دارو را مورد تاكید قرار می‌دهد و تصریح می‌كند مصرف ریتالین زمینه مناسبی را برای مصرف سایر داروها و مواد روانگردان خطرناك فراهم می‌كند ضمن آنكه ترك كردن مصرف ریتالین سخت و دارای عوارض شدید است.

در برخی مقالات و پایگاه‌های اطلاع رسانی تخصصی اینترنتی، حمله‌های فشار خونی ناشی از سوء مصرف ریتالین، مقاوم به درمان معرفی و از افسردگی و حتی خودزنی بعنوان شایع ترین عوارض ترك آن، نام برده شده است.

متیل فنیدیت به صورت قرصهای 10 میلی گرمی و به نام استیمدیت 10 در بازار ایران موجود است و تجویز آن برای درمان اختلال كم توجهی – بیش فعالی كودكان تنها از سوی متخصصان اطفال و روانپزشكان مجاز شناخته می‌شود.

ادامه دارد ...

-:- می خواهم آب شوم در گستره افق ، آنجا كه دریا به آخر می رسد و آسمان آغاز می گردد -:-  
سه شنبه 3/2/1387 - 16:32 - 0 تشکر 37708

هوالمعشوق

دلخوش عشق شما نیستم ای اهل زمین به خدا معشوقه من بالایی است

***********************************

سلام 

به این میگن لقمه رو دور سر گردوندن...بچه بشین خوب مثل آدم درس بخون

(با خودم بودم)که نیازی به این کارا نباشه...

ممنون

تو هم دانشجوی موفقی باشی 

.....................................

یلدای عشق 

یا علی از تو مدد

بگذار سرنوشت هر راهي که ميخواهد برود،راه ه من جداست
بگذار اين ابرها تا ميتوانند ببارند.... چتر من خداست
 

----------------------------------------------------------------
مسئول انجمن خانواده و صندلي داغ
 
چهارشنبه 4/2/1387 - 7:49 - 0 تشکر 37785

... ادامه

یك داوطلب آزمون دستیاری: برخی از اساتید كلاسهای آمادگی آزمون رزیدنتی یك آموزشگاه در تهران، در سر كلاس به دانشجویان توصیه می‌كنند با نزدیك شدن زمان آزمون برای افزایش تمركز و كم خوابی، از ریتالین استفاده كنند.

عدم كارایی و موفقیت قوانین محدود كننده فروش این دارو زمانی خود نمایی می‌كند كه یك دانشجوی پزشكی می‌گوید: هر برگه 10 عددی قرص ریتالین با قیمت آزاد حدود 6 هزار تومان براحتی از داروخانه‌ها و بازار ناصر خسرو قابل تهیه است. حتی در نزدیكی كلاسهای آمادگی آزمون رزیدنتی، بخصوص با نزدیك شدن به موعد آزمون، بازار سیاه «قرص‌های ریتالین» بوجود می‌آید و دانشجویان گاهی برای اینكه مجبور به خرید قرص ها به قیمت بالا نشوند آنها را احتكار می‌كنند!

یك داروساز كه مسوول فنی داروخانه ای در غرب تهران است ، فروش بدون نسخه ریتالین را غیرقانونی می داند و می گوید: ریتالین تنها به بیماران دارای نسخه های مجاز و پس از تهیه پرونده دارویی برای آنها ، فروخته می شود.

اما نكته قابل تامل، اشاره تعدادی از دانشجویان پزشكی داوطلب آزمون دستیاری به توصیه مصرف و حتی فروش «ریتالین» از سوی برخی اساتید و مسوولان كلاسهای آمادگی آزمون دستیاری است.

یكی از داوطلبان آزمون دستیاری امسال به خبرنگار ایسنا می‌گوید كه برخی از اساتید كلاسهای آمادگی آزمون رزیدنتی یك آموزشگاه در تهران، در سر كلاس به دانشجویان توصیه می‌كنند با نزدیك شدن زمان آزمون برای افزایش تمركز و كم خوابی، از ریتالین استفاده كنند.

البته وی اضافه می‌كند كه دانشجویان پزشكی به علت شناخت داروها و عوارض آنها، ریتالین را به صورت «كنترل شده» مصرف می‌كنند هر چند كه عوارض آن غیرقابل اجتناب است.

با قبول این فرضیه سرنوشت مصرف كنندگان غیر پزشكی این دارو كه شناخت دقیقی از داروها ندارند، مبهم می‌ماند.

-:- می خواهم آب شوم در گستره افق ، آنجا كه دریا به آخر می رسد و آسمان آغاز می گردد -:-  
چهارشنبه 4/2/1387 - 7:51 - 0 تشکر 37786

یكی از دانشجویان غیر پزشكی كه در گذشته ریتالین مصرف كرده است، علت این سوءمصرف را، تاثیر آن در نخوابیدن و افزایش تمركز در شبهای امتحان بیان می‌كند.

گیجی، پریشانی و عصبانیت عوارضی است كه به گفته این دانشجو تا دو روز پس از مصرف ری تالین باعث اختلال در فعالیت‌های روزمره‌اش شده بود.

بر اساس نتایج یكی از معدود پژوهشهای انجام شده در خصوص سوء مصرف ریتالین كه مصرف این دارو را در بین دانشجویان پزشكی استان تهران مورد بررسی قرار داده است ،88 درصد مصرف كنندگان ریتالین كه در این تحقیق شركت كرده اند مرد و 86 درصد آنان مجرد بوده اند. میانگین سنی شركت كنندگان 25 سال بوده و 98 درصد آنان این دارو را به صورت خوراكی و بیش از 20 بار مصرف كرده اند.

این پژوهش كه در قالب پایان نامه دوره پزشكی عمومی دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام شده است، شایعترین عوارض بلافاصله بعد از مصرف متیل فندیت را در 72 درصد افراد تاكی كاردی (تپش قلب)، 50 درصد عدم تمایل به استراحت ، 36 درصد تعریق و كاهش اشتها اعلام می كند.

60 درصد مصرف كنندگان در دوره كارآموزی و 14 درصد آنان در دوره دستیاری مشغول به تحصیل بوده اند.

بر اساس این پژوهش، افزایش تمركز، كاهش خواب و اشتها مهمترین دلایل گرایش به مصرف ریتالین معرفی شده اند .همچنین تداوم درس خواندن ، نیاز روحی و جسمی و اصرار دوستان از مهترین دلایل گرایش به مصرف مجدد آن را به خود اختصاص داده اند.

كتابخانه، منزل، دانشگاه و مهمانی عمده ترین مكانهای مصرف ریتالین توسط دانشجویان پزشكی شركت كننده در این تحقیق هستند.

-:- می خواهم آب شوم در گستره افق ، آنجا كه دریا به آخر می رسد و آسمان آغاز می گردد -:-  
چهارشنبه 4/2/1387 - 7:53 - 0 تشکر 37787

صاحب امتیاز كلینیك تخصصی ترك اعتیاد آتیه: بسیاری از مصرف كنندگان ریتالین از اعتیادآوری جدی آن اطلاعی ندارند درحالیكه اعتیادآوری ریتالین دقیقا مشابه اكستازی است.

در عین حال یك متخصص اعصاب و روان با توجه به شیوع 8 درصدی اختلال كم توجهی و بیش فعالی در میان دانش آموزان كشور، داروی ریتالین را در درمان بیماری آنها موثر و مفید می‌داند و یكی از دلایل ریشه‌ای مصرف خودسرانه این دارو توسط دانشجویان را ناشی از تداوم بیماری كم توجهی از كودكی تابحال در آنان معرفی می‌كند و می‌گوید كه این افراد هیچوقت خود را بیمار تصور نكرده‌اند بنابراین با روی آمدن به سمت داروهای روانگردان و حتی مواد مخدر، برای ایجاد تمركز بیشتر تلاش می كنند.

 دكتر رضا رستمی، عضو هیات علمی دانشكده روانشناسی دانشگاه تهران اعلام می كند كه بیش از 97 درصد سوء مصرف كنندگان ریتالین عوارض نامطلوب آنرا تجربه می‌كنند. بدون اینكه از دلیل ایجاد این عواض با خبر باشند. حتی بسیاری از مصرف كنندگان ریتالین از اعتیادآوری جدی آن اطلاعی ندارند درحالیكه اعتیادآوری ریتالین دقیقا مشابه اكستازی است.

صاحب امتیاز كلینیك تخصصی ترك اعتیاد آتیه ارزشیابی‌های سخت آخر ترم، مدرك گرایی و افسردگی بسیاری از دانشجویان و جوانان را از مهمترین دلایل روی آوردن جوانان به خصوص دانشجویان به مصرف داروهای روانگردان عنوان كرد.

ریتالین به عنوان دارویی با اثر سریع در درمان افسردگی كاربرد دارد. فرار كردن از واقعیت و عدم پذیرش شیوع بالای افسردگی در جامعه باعث شده جوانان، سیر صحیح درمان را طی نكنند و برای جبران تبعات افسردگی نظیر كاهش تمركز و یادگیری به سوء مصرف ریتالین و مواد مخدر روی آورند.

وی كه مدیر مسوول ماهنامه بهداشت روان است، با صراحت اعلام می‌كند ترك كردن داروهای محرك آمفتامینی نظیر ریتالین و اكستازی، بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از كراك، هرویین و سایر مواد مخدر است. استفاده محدود و كنترل شده ریتالین باعث عادت كردن بدن مصرف كننده به دوزهای پایین و در نتیجه ایجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهای بالاتر و حتی مصرف داروهای سنگین‌تر و خطرناك‌تر می‌شود.

-:- می خواهم آب شوم در گستره افق ، آنجا كه دریا به آخر می رسد و آسمان آغاز می گردد -:-  
چهارشنبه 4/2/1387 - 7:55 - 0 تشکر 37788

به نظر می رسد شیوه ارزشیابی معمول نظام آموزشی دانشگاهها و نیز كنكورهای ورودی مقاطع مختلف تحصیلی ، نقش بسیار مهمی در مصرف ریتالین با هدف ایجاد تمركز و كاهش اضطراب و قبولی در آزمونها دارد. موضوعی كه علاوه بر خدشه دار كردن صلاحیت علمی دانشجویان، می تواند در مقیاس وسیع تر به زنگ خطری برای تهدید سلامتی فردی و اجتماعی افراد تلقی شود.

یكی از دانشجویان سال آخر پزشكی عمومی مانند بسیاری از دانشجویان، اجرای غلط ارزشیابی در پایان ترم به جای طول ترم و تبلیغات وسوسه انگیز برای استفاده از ریتالین در برخی خوابگاه‌ها و كتابخانه‌ها توسط برخی دانشجویان را از مهمترین عوامل زمینه ساز مصرف این نوع داروهای روانگردان می‌داند. البته تاكید می‌كند تا زمانیكه زمینه‌ها و عوامل سوءمصرف ریتالین برطرف نشوند، حتی با عدم تولید ریتالین، این نوع مواد و داروها به شكل دیگری مخاطبان خود را جذب خواهند كرد.

در عین حال دكتر عباسی ،قائم مقام آموزشی بیمارستان امام خمینی (ره) نیز حتی یك مورد سوء مصرف این دارو را ، خطرناك می داند و از مسولان می خواهد كه ریشه یابی دلایل گرایش به مصرف خودسرانه ریتالین را به عنوان یكی از مسایل اورژانسی دانشگاهها مورد بررسی قرار دهند.

وی عقیده دارد كه آموزش پزشكی آنقدر سخت نیست كه تنها با مصرف قرص بتوان آنرا گذراند. چنانچه این نیاز به تازگی بوجود آمده باشد، نشان دهنده این است كه ارزشیابی‌های غلط باعث شده افراد مناسب وارد این رشته نشوند.

یك پزشك فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشكی تهران هم شرایط سخت آزمون‌های مقاطع مختلف آموزش پزشكی و ضرورت قبول شدن در آزمون رزیدنتی برای فرار از مشكلات گریبانگیر پزشكان عمومی مانند بیكاری را از مهمترین دلایل مصرف قرص‌های ریتالین و داروهای تمركززا می‌داند.

-:- می خواهم آب شوم در گستره افق ، آنجا كه دریا به آخر می رسد و آسمان آغاز می گردد -:-  
چهارشنبه 4/2/1387 - 7:57 - 0 تشکر 37789

با یك جستجو و پیگیری مختصر می‌توان دریافت كه تقریبا هیچ مركز یا سایت اطلاع رسانی مناسبی وجود ندارد كه به سوالات جوانان در خصوص مزایای احتمالی و معایب مصرف قرص‌های روانگردان نظیر ریتالین پاسخ دهد.

به عنوان نمونه، پایگاه الكترونیكی مشاوره‌ای یكی از مراكز درمانی، اطلاع رسانی خود را به نقل موارد مصرف و عوارض ناشی از مصرف ریتالین محدود كرده است در حالی كه نگاهی به بخش نظرات خوانندگان مطلب این وب سایت نشان می‌دهد خوانندگان تا چه میزان از اطلاعات ارایه شده توانسته‌اند در جهت یافتن پاسخی به سوالاتشان استفاده كنند. گذشته از آن، سوالات عده ای از جوانان كه توسط مشاوران این مركز پاسخ داده نشده، توسط عوامل مصرف كننده و توزیع كننده ریتالین در جهت تشویق به مصرف آن پاسخ داده شده است. در واقع وب سایت این مركز اطلاع رسانی به محلی برای معامله ، خرید و فروش و تشویق مخاطبان به استفاده از ریتالین تبدیل شده است.

به عنوان مثال برخی از نظرات خوانندگان این وب سایت با كمترین تغییر و ویرایش در پی می آید : «

-  من اکثر قرصها رو مصرف کردم ولی ریتالین منو به زانو درآورد !!!!

- علی: یک نصیحت از برادر کوچکتان؛ روش من هم به صرفه است و هم فوق العاده سالم. میدونم حوصله میخواد ولی جان من یک بار امتحان کنید . ورزش .آره ورزش برای اعتماد به نفس برای نشاط .ترک ترامادول و برای دردهای همه شما کافیه .مرگ من یه ماه باشگاه برید استاد استادین. من بعد از ترکم قرصامو ریختم دور، شروع به ورزش کردم. حالا دیگه حریف می طلبم.

- * كیومرث: من دنبال یه قرصی، شربتی چیزی هستم که این یك ماه مونده به امتحانات بتونم با تمرکز بالا و به دور از استرس یه کم درس بخونم اگه کسی بتونه کمک کنه مدیونشم هرکدوم از شما دوستان که میتونین ریتالین به من برسونین واقعا ممنون میشم، هر کی می تونه کمک کنه یه روش بگه تا خیلی زود با هم هماهنگ کنیم چون واقعا نیاز دارم اینم بگم من تو تهران زندگی نمی کنم.

-* یك دوست!

کیومرث جان سلام، اگه بخوای ادرس و کد پستی خودتو بنویس برات پست میکنم البته با عرض شرمندگی فقط همین یک بار بعد از دریافت قرصها شماره حساب میدم بریز به حساب

-* کیومرث جان من عادلم

دو راه دارم که تضمینی نمره بالا بگیری؛ 

1- صبح زود پاشی بدوی و یک جای راحت و ساکت با صدای بلند درس را برای خودت توضیح بدهی . میبینی که بعد از آن یک بار مرور کنی حفظ میشوی

2 - درس را همان جای ساکت و راحت هنگام خواندن بفهمی و تصور کنی .تضمینی بعد از دو بار خواندن حفظ حفظ میشوی ، البته درس درس جلو برو

برات آرزوی موفقیت میکنم

- مونا: برای همه كارها چه درس و چه امتحان تنها به خدا توكل كنید، آیا خدا برای بندگانش كافی نیست.

- مهسا: سلام من خودم دانشجوى پزشكى هستم تو كتاب خونده بودم كه متیل فنیدیت یا همون ریتالین براى افزایش توجه یا افزایش سطح هوشیارى خیلی خوبه ولی بعد از كلی تحقیق به همه توصیه میكنم استفاده نكنن حالت وابستگی و اعتیاد هم داره در واقع میشه گفت یه جور مخدره. »

نمونه‌های این نوع تبادل نظرها از سوی برخی افراد در انجمنها و پاتوقهای اینترنتی فراوان است . با یك جستجوی ساده می توان بیش از دو هزار مطلب در وب سایتها به زبان فارسی یافت كه از میان آنها، تعداد وب سایت های رسمی و غیر رسمی علمی بسیار ناچیز است كه آنها هم در اغلب موارد در اعتماد سازی و جلب نظر مخاطبان ناموفق بوده اند.

باید پذیرفت مطرح شدن این دغدغه‌ها در كنار ضرورت آگاهی دادن صحیح و علمی به جوانان و دانش آموزان برای جلوگیری از گسترش سوء مصرف ریتالین، نحوه اطلاع رسانی در این خصوص را پیچیده و سخت كرده است. آنچه كه اهمیت دارد و خلا وجود آن به شدت احساس می‌شود اطلاع رسانی صحیح، پیگیری و مراقبت از سوی مراجع ذیصلاح و نهادهای مسوول در این زمینه است و توجه و اراده جدی مسوولان برای شناسایی و كنترل این پدیده، ضروری انكارناپذیر است.

*** پایان ***

-:- می خواهم آب شوم در گستره افق ، آنجا كه دریا به آخر می رسد و آسمان آغاز می گردد -:-  
چهارشنبه 4/2/1387 - 11:20 - 0 تشکر 37806

-:- به نام حضرت دوست -:-

سلااااام... گیگیلی عزیز ممنون كه این مطالب رو گذاشتی... بسی فیض بردیم...حالا با اجازت امن در ادامه 7 اصل مهم برای تقویت حافظه رو می‏گم تا دست خالی از این مبحث بیرون نرفته باشیم و یه موقع گرفتار این چیزا نشیم!! فعلا...

مواظب خودتون و دلای پاكتون باشید.

ندای آسمانی من

در راه عشق مرحله قرب و بعد نیست می‏بینمت عیان و دعا می‏فرستمت.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.