انجمن ها > انجمن دانشجویی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانشجویی (بازدید: 4414)
دوشنبه 2/2/1387 - 18:11 -0 تشکر 37600
مهندسی شیمی بیا تو

با سلام به همه دوستای گلم

منم این تاپیک را به توصیه دوست عزیز Mohammad2007 ایجاد کردم

از همه مهندسین شیمی هر گرایشی (پتروشمی - پلیمر - نانو تکنولوژی ) که هستید  می خوام خودتون را معرفی کنید .

منم خودم پتروشیمی  ترم 7 هستم ازدانشگاه آزاد شهرضا

««« تبیان »»»

 

جمعه 6/2/1387 - 20:12 - 0 تشکر 38142

سلام به دوستای گلم

بازم اومدم تا یک سری اطلاعات درباره رشته مهندسی شیمی بهتون بدم :

مهندسی شیمی کاربرد علم، ریاضیات و اقتصاد در فرآیند تبدیل مواد خام به مواد باارزش‌تر یا سودمندتر است.

مهندسی شیمی عمدتاً در طراحی و نگهداری فرآیندهای شیمیایی برای تولید انبوه به کار می‌رود. به این بخش از مهندسی شیمی، مهندسی فرآیند گفته می‌شود. تفاوت شیمی و مهندسی شیمی را می‌توان با یک مثال درباره آب پرتقال بیان کرد! یک شیمیدان با کار در آزمایشگاه، راه‌های مختلفی را برای استخراج آب پرتقال مطالعه و کشف می‌کند. ساده‌ترین راه شناخته شده برای این کار، دو نیم کردن پرتقال و فشردن آن است. راه پیچیده‌تر، کندن پوست پرتقال، خرد کردن آن و جمع‌آوری آب پرتقال است. شرکتی یک مهندس شیمی را استخدام می‌کند تا برایش یک واحد تولید هزاران تن آب پرتقال در سال طراحی کند. مهندس شیمی همه راه‌های موجود تولید آب پرتقال را مطالعه و ارزیابی اقتصادی می‌کند. با آن که آبگیری دستی ساده‌ترین راه است، اما از لحاظ اقتصادی استخدام صدها نفر برای این کار به صرفه نیست. بنابراین روشی ارزان‌تر انتخاب می‌شود. این مثال نشان می‌دهد که ساده‌ترین روش آزمایشگاهی لزوماً اقتصادی‌ترین روش تولید انبوه نیست.

فرآیندهای مجزایی که توسط یک مهنس شیمی به کار گرفته می‌شوند (مانند تقطیر، استخراج و ...)، عملیات واحد نام داشته و شامل واکنش شیمیایی، عملیات انتقال جرم، انتقال حرارت و انتقال اندازه حرکت هستند. این فرآیندها برای سنتز شیمیایی یا جداسازی شیمیایی با هم ترکیب می‌شوند.

سه قانون فیزیکی اساسی در مهندسی شیمی، اصل بقای جرم، اصل بقای انرژی و اصل بقای اندازه حرکت هستند. انتقال ماده و انرژی در یک فرآیند شیمیایی با استفاده از موازنه جرم و انرژی برای کل واحد، عملیات واحد یا بخشی از آن ارزیابی می‌شود. مهندسین شیمی اصول ترمودینامیک، سینتیک واکنش و پدیده‌های انتقال را به کار می‌گیرند.

مهندسی شیمی نوین، گستره‌ای فراتر از مهندسی فرآیند را در بر می‌گیرد. هدف اصلی مهندسی شیمی استفاده از دانش شیمی در خلق مواد و محصولات بهتر برای دنیای امروز است. امروزه مهندسین شیمی علاوه بر فرآیندهای تولید مواد اولیه پایه، بلکه در تو سعه و تولید محصولات باارزش و متنوع شرکت دارند. این محصولات شامل مواد ویژه و کارآمد برای صنایعی همچون هوافضا، خودروسازی، پزشکی، صنایع الکترونیک، کاربردهای محیط زیست و صنایع نظامی است. به عنوان مثال‌هایی از این محصولات می‌توان به الیاف، منسوجات و چسب‌های بسیار قوی، مواد زیست‌سازگار و دارو‌های جدید اشاره کرد. امروزه مهندسی شیمی ارتباطی تنگاتنگ با علوم زیست‌شناسی، مهندسی پزشکی و اغلب شاخه‌های مهندسی دارد.

««« تبیان »»»

 

چهارشنبه 25/2/1387 - 23:35 - 0 تشکر 40006

کاکو سلام ای تورو که انداختی یکم حفره هاش کوچیکه ماهی یوی کوچیک میگیره من کاردانی صنایع شیمیاییم

يکشنبه 29/2/1387 - 14:10 - 0 تشکر 40211

هو العزیز

سلام دوست عزیز pontiac

چرا ماهی کوچیک ؟!!

همین که شما اومدید و خودتون را معرفی کردید خودش یک بزرگواریه .

راستی کدوم دانشگاه هستید ؟

««« تبیان »»»

 

سه شنبه 31/2/1387 - 23:15 - 0 تشکر 40547

سلام

ما هم که مجبوریم ...همش شیمی بخونیم... تو داروسازی ...

زندگی با طعم شیمی...!!!

زندگی بی بندگی شرمندگی ست...
شنبه 4/3/1387 - 17:28 - 0 تشکر 40838

هو العزیز

سلام جناب faseleh

به به چه رشته جالبی " دارو سازی " خیلی عالیه ، امیدوارم توی این رشته موفق باشی.

««« تبیان »»»

 

سه شنبه 8/11/1387 - 15:2 - 0 تشکر 85428

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت تمام بچه های گل تبیانی. من مسعود هستم دانشجوی ترم 4 مهندسی شیمی گرایش فراوری و انتقال گاز. حتما الان میگین این دیگه چیه. خب امروز می خوام یکی از گرایشهای مهندسی شیمی را بهتون معرفی کنم که مطمئنم اکثر شماها اسمش هم نشنیدین.

گرایش فراوری و انتقال گاز که به منظور جذب نیرو در صنعت نفت راه اندازی شده از سال 1386 در دانشکده نفت اهواز تدریس میشود. هدف از ایجاد یا بهتر بگم وارد کردن این رشته تربیت مهندسین گاز برای تصفیه و فراوری گاز می باشد. حتما تا حالا شنیدین که ایران متأسفانه با وجود منابع گازی متعدد در زمستان ها وارد کننده گاز طبیعی میباشد البته لازم به ذکر است که این نتیجه فرهنگ غلت مردم از گاز در زمستان است. بگذریم....

همانطور که گفتم این امکان شغلی این رشته بسیار بالا میباشد و دانشجویان این رشته نیز میتوانند از امکاناتی که صنعت نفت برای دانشجویان در نظر گرفته از قبیل کمک هزینه و غیره بهره مند شوند.

در سال 1381 در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده مذکور این رشته برای اولین بار در کشور راه اندازی شد و در سال 1386 مقطع لیسانس این رشته در همان دانشکده با پذیرش حدود 35 نفر به راه اندازی شد. طبق نتایج مصاحبه های انجام گرفته با مدیر گروه ایم رشته تا سال 1388 مقطع دکترا نیز به ایران وارد خواهد شد.

و اما دروس این رشته:

دروس عمومی ، پایه ، و اصلی این رشته تفاوت چندانی با دیگر گرایش های شیمی ندارد فقط در حدود 10-20 واحد تخصصی. اما بنده لیست کامل دروس را آورده ام

زبان پیش دانشگاهی     شیمی عمومی مهندسی شیمی     ریاضی 1    ریاضی 2   فارسی     تربیت بدنی 1    تربیت بدنی 2    اندیشه اسلامی 1    اندیشه اسلامی 2    برنامه نویسی کامپیوتر    شیمی آلی مهندسی شیمی     فیزیک 1     فیزیک 2    آشنایی با مهندسی شیمی     آزمایشگاه شیمی عمومی     کارگاه عمومی     زبان انگلیسی 1    زبان انگلیسی 2    معادلات دیفرانسیل     موازنه انرژی و مواد     آزمایشگاه فیزیک 1    آزمایشگاه فیزیک 2    محاسبات عددی     استاتیک و مقاومت مصالح     کارگاه نرم افزارمهندسی     مکانیک سیالات 1   مکانیک سیالات 2   ریاضیات مهندسی     ترمودینامیک مهندسی شیمی 1    ترمودینامیک مهندسی شیمی 2    آزمایشگاه شیمی آلی مهندسی شیمی     شیمی تجزیه     نقشه کشی صنعتی     آزمایشگاه شیمی تجزیه     انتقال حرارت 1      انتقال حرارت 2      شیمی فیزیک مهندسی شیمی     آزمایشگاه سیالات    اصول فرآورش و تصفیه گاز 1    اصول فرآورش و تصفیه گاز 2   مکانیک سیالات دو فازی     انتقال جرم     آزمایشگاه حرارت     عملیات واحد 1     عملیات واحد 2    انتقال و توزیع گاز     آزمایشگاه فرآیند های گاز     آزمایشگاه شیمی فیزیک     سینتیک و طراحی راکتور     کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی    کنترل فرآیندهای 1      کنترل فرآیندهای 2   آزمایشگاه عملیات    کارگاه نرم افزار مهندسی شیمی   آزمایشگاه کنترل فرآیندها    طرح و اقتصاد کارخانه    فناوریهای جدید صنعت گاز   مبانی طراحی شبکه های گاز

+ بقیه دروس عمومی

برای اطلاعات بیشتر به سایت 85.185.226.180/ahwaz/news.html

مراجعه کنید

سه شنبه 8/11/1387 - 17:54 - 0 تشکر 85479

هو العزیز

سلام دوست عزیز جناب مسعودشائو

بله از وجود چنین رشته ای من هم امسال با خبر شدم و شنیدم سال قبل در مقطع کارشناسی ارشد در تکمیل ظرفیت نیز دانشجویان این رشته به حد نساب نرسیده .

ما هم امسال این رشته را به عنوان رشته شناور اتنخاب کردیم ، ان شاالله قبول شدیم می بینیمتون.

یا علی

««« تبیان »»»

 

يکشنبه 15/1/1389 - 17:0 - 0 تشکر 192870

با سلام خدمت همه شما دوستان عزیز
من هم مهندسی شیمی گرایش صنایع گاز ترم 6 هستم امیدوارم کنکور سال آینده همه موفق باشید .

جمعه 27/1/1389 - 12:55 - 0 تشکر 195281

حالا حتما باید مهندسی باشه تاقبول کنید بیایم تو تابیک یا اینکه شیمی باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سلام به همه برا بچ کیمیاگر من دانشجوی ترم 2 کاردانی آزمایشگاه شیمی هستم و خیلی از شما ممنونم که این تاپیک رو راه انداختین

*کاش مي دانستيم خدا از آنچه که فکر مي کنيم به ما نزديکتر است*

شنبه 11/10/1389 - 13:39 - 0 تشکر 269571

با سلام
من ترم اولم و هنوز گرایشی ندارم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی