بهداشت و سلامت (بازدید: 2174)
جمعه 22/7/1390 - 10:24 -0 تشکر 374321
اخبار بهداشت و سلامت در خبرگزاریها!

به نام خدا

سلام

از اونجا که تعداد بسیار زیادی از تاپیکها مطالبی رو به نقل از خبرگزاریها نقل می کنند و متاسفانه اغلب این مباحث، حالت مباحثه رو ندارند و خیلی مورد توجه سایرین قرار نمی گیرند و البته چون خیلی قابل اعتماد و موثق هم نیستند.

فلذا از دوستان درخواست می کنم مطالبی رو که از خبرگزاریها نقل می کنید فقط و فقط در همین تاپیک ثبت کنید. اگر کسی هم در مورد این مطالب نظری دره در همین تاپیک مطرح کنه.

با تشکر

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

دوشنبه 27/4/1390 - 15:8 - 0 تشکر 341218

اگراز طرفداران شیرموز هستید یک نکته جالب راجع به آن

سلامت‌نیوز: یک متخصص متابولیسم انرژی و پروتئین تاکید کرد:«برخی از افراد گمان می‌کنند مصرف موز با شیر موجب بروز چاقی می‌شود اما باید گفت موز میوه‌ای است که چربی بسیارناچیزی داشته و ضمن انرژی زایی خوبی که دارد موجب بروز چاقی در فرد نمی‌شود چون که کالری تولیدی ناشی از مصرف این میوه، در اثر فعالیت بدنی در مدت زمان کوتاهی سوخته و تبدیل به انرژی مصرفی می‌شود.»دکتر عزیزالله کمال زاده در گفتگو با خبرنگار سلامت نیوز گفت:«مصرف شیر با آب میوه های طبیعی و یا بعضی از انواع میوه ها مثل موز و یا همراه با عسل و خرما تاثیری در کاهش جذب کلسیم شیر ندارد اما افراد باید توجه داشته باشند زمانی که می‌خواهند شیر را به همراه عسل میل کنند، موم عسل را جدا کنند چرا که موم عسل به دلیل اینکه جذب بدن فرد نمی‌شود، می‌تواند جذب کلسیم را کاهش دهد. از طرفی شیرموزهایی که تنها با افزودن شکر و اسانس تهیه شده باشند نه تنها مفید نیستند بلکه برای سلامتی مضر بوده و موجب بروز عوارضی مثل چاقی و دیابت می شوند.»


وی ادامه داد:«برخی از افراد گمان می‌کنند مصرف موز با شیر موجب بروز چاقی می‌شود اما باید گفت موز میوه‌ای است که چربی بسیار ناچیزی داشته و یک موز با اندازه متوسط، حدود 100 کالری انرژی دارد و کربوهیدارت آن در حدود 22 تا 25 گرم است که از نوع مناسبی است و کالری تولیدی ناشی از مصرف این میوه، در اثر فعالیت بدنی و تحرک معمول، در مدت زمان کوتاهی سوخته و تبدیل به انرژی مصرفی می‌شود و باید گفت موز میوه‌ای است که ضمن انرژی‌زایی خوبی که دارد موجب بروز چاقی در فرد نمی‌شود.»


این متخصص متابولیسم انرژی و پروتئین خاطر نشان کرد:« از طرفی یک موز با اندازه متوسط، حدود 2 گرم پروتئین همراه با ترکیب مناسب اسید آمینه و حدود 3 گرم فیبر دارد و تقریباً عاری از چربی و سدیم و بدون کلسترول است. به علاوه موز منبع خوبی از ویتامین های C، A، ویتامین های گروه B، پتاسیم، کلسیم و منیزیم است، پتاسیم موجب تسهیل رشد ماهیچه ای و هم چنین سوخت و مصرف انرژی می شود.»


کمال‌زاده یادآور شد:«شیر کم چرب و موز هر دو دارای اندکس (شاخص) گلیسمیک )گلوکزی( نسبتاً پائینی هستند و موجب افزایش قند خون نمی شوند و لذا اگر موز با شیر کم چرب مصرف شود با توجه به ترکیب مناسب آنها، از نظر سلامتی برای افراد مفید است.»

دوشنبه 27/4/1390 - 16:46 - 0 تشکر 341241

سلام :
من که عاشق شیر موزم ، از این موضوع هم ترسی ندارم چون لاغرم

 

thank you for attention

سه شنبه 28/4/1390 - 15:50 - 0 تشکر 341492

دردهایی که معمولا یکی دو ثانیه طول کشیده و قلب یک لحظه تیر می کشد و بلافاصله تمام می ‌شود، معمولا حمله قلبی نیستند.


به گزارش ایسنا، درد ناشی از حمله قلبی معمولا چند دقیقه طول می ‌کشد و این حمله معمولا با احساس سنگینی در قفسه سینه، درد و فشار در این ناحیه و گه گاه با احساس سوزش در قفسه سینه همراه است.


براساس این گزارش علایمی همچون تنگی نفس، حالت تهوع، احساس سرگیجه و عرق سرد نیز تشخیص حمله قلبی را در ذهن پزشک تایید می‌ کنند.


حمله قلبی معمولا به دنبال یک فعالیت سنگین یا یک استرس شدید اتفاق می ‌افتد و در اغلب موارد، پس از چند دقیقه استراحت و استفاده از قرص زیرزبانی نیتروگلیسیرین از بین می ‌رود.


ریشه حمله قلبی رسوبات چربی یا لخته ‌های خونی است که جلوی خون رسانی به قلب را می ‌گیرند و اجازه نمی دهند غذا و اکسیژن کافی به عضله قلب برسد و این موارد در نهایت منجر به بروز درد قلبی می ‌شود.

چگونه از یک حمله قلبی جان سالم به در ببریم؟

بسیاری از مردم، زمانی که با حمله قلبی مواجه می شوند، تنها و بدون کمک هستند. شخصی که ضربان قلب او نامنظم است و کسی که شروع به احساس ضعف می کند، تنها حدود ۱۰ ثانیه قبل از دست دادن هوشیاریش، وقت دارد.

این افراد می توانند با سرفه های مکرر و شدید به خود کمک کنند، ولی چگونه؟ پیش از هر سرفه باید نفس عمیق کشیده و سرفه عمیق و کش دار انجام دهند به نحوی که خلط سینه را از عمق سینه ایجاد کند.

توالی یک نفس و یک سرفه باید حدودا هر دو ثانیه یکبار بدون توقف تکرار شود، تا کمک برسد و یا ضربان قلب دوباره به حالت عادی باز گردد.

نفس های عمیق، اکسیژن را به داخل شش‌ها می‌کشد و حرکت‌های سرفه، موجب فشار به قلب و تداوم جریان گردش خون توسط آن می شود.

براساس گزارش دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، این فشار فشرده کننده روی قلب، موجب بازیابی ریتم نرمال ضربان آن می شود. بدین طریق، قربانیان حملات قلبی می توانند تا رسیدن به بیمارستان حیات خود را حفظ کنند.

سه شنبه 28/4/1390 - 16:37 - 0 تشکر 341511

سلام : نکته خیلی جالبی بود من نشنیده بودم این مطلب رو ، واقعا برخی کارهای کوچیک میتونه جون انسان رو نجات بده فقط باید آگاهی کامل در مورش داشته باشیم . آگاهی این موضوع رو همین الان در همین مبحث یاد بگیرید . البته امیدوارم هیچ موقع دچار بیماری نشوید .

سلامت باشید .

 

thank you for attention

سه شنبه 28/4/1390 - 17:13 - 0 تشکر 341527

ااااااااا
خیلی جالب بود
امیدوارم یادم بمونه
سرفه کنم
:دی

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
سه شنبه 28/4/1390 - 19:12 - 0 تشکر 341569

ممنون از مطلب خوبتون.
پس سرفه کردن هم میتونه به تداوم خونرسانی به ارگانهای حیاتی کمک کنه و هم ممکنه باعث برگشت ریتم قلب به حالت طبیعی بشه.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

سه شنبه 29/6/1390 - 12:50 - 0 تشکر 368016

چاقی مهمترین بیماری قرن 21 است که عوارض آن از جراحی چاقی بیشتر است به همین دلیل جراحی مؤثرترین راه در پیشگیری از عوارض چاقی است و کیفیت زندگی فرد را نیز افزایش میدهد.

به گزارش فارس علیرضا خلج، دبیرسمپوزیوم چاقی و جراحی در سومین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت: بعد از سیگار، چاقی شایعترین علت مرگ و میر قابل پیشگیری در افراد است که با توجه به شیوع گسترده چاقی، در آینده‌ای نه چندان دور بیماری قرن شناخته می‌شود.

وی افزود: از عوارض چاقی می‌توان به دیابت،افزایش فشار خون،افزایش سکته‌های قلبی و مغزی،نارسایی کبد،سنگهای صفراوی،بیماری‌های گوارشی و بیماری‌های روحی و روانی نام برد که موارد فوق جزء علل مهم مرگ و میر بوده و کیفیت زندگی افراد را کاهش می دهد.

این فلوشیپ جراحی چاقی و بیماری های متابولیک عنوان کرد: در روش جراحی چاقی،جراح با انجام اعمال جراحی روی معده و روده می‌تواند کاهش وزن چشمگیر و پایداری را برای بیمار ایجاد کند که امروزه ثابت شده که این نوع جراحی در کم کردن عوارض ناشی از چاقی و بالا بردن کیفیت زندگی در افراد چاق موثر است.

دبیر سمپوزیوم چاقی درباره شرکت کنندگان گفت: در این سمپوزیوم از متخصصان چاقی که در زمینه جراحی تجربه داشته‌اند، دعوت شده تا در خصوص بیمارانی که چاقی آنها شدید و مرضی است و به درمان دارویی،ر‍ژیم و ورزش جواب نداده‌اند موثرترین راه بررسی و مورد ارائه قرار گیرد.

خلج عنوان کرد: جراحی چاقی برای کم شدن عوارض چاقی و بهبود کیفیت زندگی افراد انجام می‌شود و جنبه زیبایی آن در برابر درمانی آن ناچیز و کم اهمیت‌تر است.

سمپوزیوم جراحی چاقی در روز دوم کنگره پیشگیری و درمان چاقی طی روزهای 25تا 27 آبان در سالن همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

در این سمپوزیوم منوچهر دوایی، پدر علم جراحی چاقی در ایران، درباره تاریخچه جراحی چاقی در جهان و ایران نیز صحبت می‌کند و درباره عوارض جراحی چاقی در کودکان نیز صحبت می‌کند.

چهارشنبه 30/6/1390 - 15:26 - 0 تشکر 368402

بسیاری از جوانان به دلیل نداشتن آگاهی و تنها برای ایجاد حالت شادی، قرصهای اکستازی مصرف می کنند، در صورتی که این قرصها محرک و توهم زا هستند و عوارض ناشی از مصرف، گاهی تا پایان عمر همراه فرد باقی می ماند.

زهرا قبادی روانشناس، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران به عوارض و آثار مصرف قرص های اکستازی اشاره کرده است.

آثار قرص های اکستازی چیست؟

قرص های اکستازی به دلیل ترکیباتی که دارند، توهم زا و محرک هستند، مصرف درمانی نداشته و در بین جوانان به عنوان قرصهای شادی آفرین مصرف شده است.

علل گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف چنین موادی را چه می دانید؟

یکی از عاملهای مهم در این موارد، آگاهی نداشتن کافی و کامل جوانان و نوجوانان از این مواد است. بسیاری از جوانان بر این باورند که این مواد شادی آور و انرژی زاست و از عوارض این قرص ها آگاهی کافی ندارند و نمی دانند که این قرصها اعتیادآور است.

عوامل دیگری که به نظر می رسد در گرایش افراد به مصرف این مواد نقش اساسی داشته باشد؛ بیکاری، نداشتن برنامه ریزی و انگیزه کافی برای زندگی، تحرک و جنب و جوش کافی نداشتن برای تخلیه انرژی را می توان نام برد.

اشتیاق برای درک حالتی متفاوت از زندگی روزانه، مهارت نداشتن در نه گفتن، نداشتن اعتماد به نفس، نداشتن مهارتهای عملی برای زندگی، فرار لحظه ای از زیر بار مشکلات و ناراحتی ها و کمبودهای عاطفی، موارد دیگری هستند که در گرایش به این مواد موثر هستند.

برای پیشگیری از گرایش به سمت این مواد چه راههایی را پیشنهاد می کنید؟

برای مقابله با این معضل قطعا با روشهای معمولی به جایی نخواهیم رسید، چرا که این مواد دست ساز هستند و در آزمایشگاههای خانگی هم قابل ساخت است؛ لذا پیشنهاد می شود که در جوانان ایجاد اعتماد به نفس داشته باشیم و به دنبال حل مشکل جوانان از قبیل اشتغال، ازدواج و مسکن، ایجاد و گسترش مکانهای تفریحی و ورزشی، آموزش مهارتهای فنی و عملی برای اشتغال، ایجاد و گسترش زمینه های تحقیق و پژوهش باشیم.

آموزش به جوانان و بالابردن توانایی و مهارتهای فنی، موجب می شود که به جای هدردادن انرژی خود در این راهها، انرژی خود را صرف آموزش دیگران کنند و در حقیقت جایگاه اجتماعی و شخصیتی برای خود به وجود آورد.

شنبه 2/7/1390 - 0:39 - 0 تشکر 369527

سلامت نیوز :روانشناسان در یك مطالعه جدید دریافته‌اند كودكانی كه سریعتر بالغ می‌شوند اضطراب و افسردگی بیشتری را تجربه می‌كنند.

به گزارش ایسنا، این روانشناسان تایید كردند با توجه به این یافته والدین و معلمان مدرسه باید علاوه بر سن بالغ شدن، سرعت بلوغ را نیز در مواجهه با نوجوانان در نظر بگیرند.

كریستین مارئسو، نویسنده اصلی این مطالعه خاطرنشان كرد: ما جزئیات فراگیر بیشتری از آنچه كه در دوران بلوغ در بدن یك نوجوان اتفاق می‌افتد، بدست آوردیم و بررسی كردیم كه چرا حاصل این تغییرات می‌تواند بروز مشكلات رفتاری باشد.

دكتر الیزابت سوسمان از دانشگاه ایالتی پن كه سرپرستی این مطالعه را برعهده داشته اطلاعات مر بوط به 364 پسر و 373 دختر نوجوان را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. این اطلاعات از انستیتو ملی سلامت كودك و رشد انسان جمع‌آوری شده و نتایج مطالعات در مجله روانشناسی رشد منتشر شده است.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، این متخصصان می‌گویند: وقتی تغییرات مهم مربوط به دوران بلوغ در یك مدت زمان كوتاه بروز می‌كنند نوجوانان زمان كافی برای كنارآمدن و هماهنگ شدن با آنها نخواهند داشت، بنابراین به لحاظ احساسی و اجتماعی آمادگی تمام این تغییرات را ندارند و در نتیجه دچار مشكلات رفتاری می‌شوند كه مشكلات درونی به مشكل اضطراب و افسردگی بروز می‌كند.
سلامت نیوز 

شنبه 2/7/1390 - 0:43 - 0 تشکر 369528

سلامت نیوز: رییس جامعه پزشكان متخصص داخلی گفت: اگر فردی دچار اسهال شدید شد و در آن دانه‌هایی شبیه برنج را مشاهده كرد باید به پزشك مراجعه كند. چون درمان وبا در روزهای اولیه ابتلا به آن بسیار آسان است اما اگر فرد به خوددرمانی روی بیاورد دچار مشكلات عدیده‌ای می‌شوند.

دكتر ایرج خسرونیا در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: افراد از نگهداری سبزی‌ها و صیفی‌جات همچون خربزه و هندوانه به صورت نشسته و ضدعفونی نشده در یخچال خود‌داری كنند چون بیشتر این مواد غذایی به انگل و میكروب‌های مختلف آلوده هستند و آلودگی‌های آن‌ها به سایر مواد غذایی داخل یخچال سرایت می‌كنند.

وی تاكید كرد: لازم است برای پیشگیری از وبا پیش از خوردن غذا و پس از استفاده از وسایل نقلیه همانند اتوبوس و مترو دست‌های خود را بشوییم.

خسرونیا در پایان گفت: میوه‌ فروشان و سبزی‌فروشان نباید با همان دستی كه میوه و سبزی به مشتری می‌دهند، از او پول دریافت كنند چون این كار باعث انتقال بیشتر بیماری‌های عفونی به مشتریان می‌شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی