بهداشت و سلامت (بازدید: 313)
چهارشنبه 20/7/1390 - 19:34 -0 تشکر 373953
سیستم بویایی مغز سریعتر از بینی عمل می کند

پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه نورث وسترن آمریکا می گویند نتایج تحقیقات آنان نشان داده است : در سیستم آلفاکتوری کورتکس مغز که محل حس بویایی است، برای بوهای مطلوب کدی وجود دارد که به فرد کمک می کند قبل از بوئیدن، بو را تشخیص دهد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، دانشمندان دریافته اند پیش از آنکه بینی، بوی آشنایی را تشخیص دهد، مغز سیستم حسی را برای دریافت و تشخیص آن بوی خاص آماده می کند.

پژوهشگران دانشگاه نورت وسترن می گویند شواهد حاکی از آن است که مغز از رمزگذاری پیش بینی کننده برای ایجاد الگوهای پیش بینی کننده بوهای خاص در قشر بویایی در مغز استفاده می کند.

پژوهشگران در واقع معتقدند، فرد به دلیل اینکه از نظر ذهنی انتظار دارد بویی که از جانب یک گل به مشامش می رسد، بوی خوشی باشد از این رو قبل از ایستادن و بوئین گل های رز، عطر آنها را استشمام می کند.

اما مسأله ای که وجود دارد این است که افراد نمی توانند بوهای ناخوشایند، همانند بوی شیر فاسد شده را فقط پس از دیدن بطری شیر حدس بزنند. آنها باید برای تشخیص فاسد بودن شیر حتما بینی خود را به آن نزدیک کنند زیرا در مغز نمونه تعریف شده ای برای آن وجود ندارد.

بو پیش از آنکه توسط بینی تایید شود در قشر بویایی مغز جای می گیرد.

محققان می گویند رمزگذاری پیش بینی کننده از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا که مزیت رفتاری را برای حیوان و انسان فراهم می آورد و اجازه می دهد فرد واکنش سریع تر و دقیق تری به محرک های موجود در محیط اطراف نشان دهد.

کریستینا زلانو مجری این پژوهش می گوید: اگرچه الگوهای پیش بینی کننده به ما مزیت رفتاری می دهند اما افراد اغلب قدرت حس بویایی را نادیده می گیرند.

وی افزود: اگر کسی یک بطری شیر به شما بدهد و بپرسد آیا این شیر فاسد شده است یا خیر ، ممکن است هیچ نشانه قابل رویت و یا امکان جوشاندن وجود نداشته باشد که به شما در تشخیص دقیق فساد شیر کمک کند. از این رو برای چنین تشخیصی به حس بویایی خود تکیه خواهید کرد.

تحقیقات ما حاکی از آن است که اگر مغز موفق شود یک الگو از بوی شیر فاسد تهیه کند می توانید با دقت بیشتری مشخص کنید که آیا شیر فاسد است یا خیر.

در این تحقیقات پژوهشگران از تکنیک های MRI بهره گرفته و عملکرد مغز را بررسی کرده اند.

آنها در این تحقیقات همچنین دریافته اند که وجود کد پیش بینی کننده در مغز می تواند برای حیوانات حائز اهمیت تلقی شده و موجب عکس العمل سریع تر و دقیق تر آنها پیش از مجاورت و نزدیکی به اشیاء بودار باشد.

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی