بهداشت و سلامت (بازدید: 769)
چهارشنبه 20/7/1390 - 19:32 -0 تشکر 373951
خون مصنوعی در راه است

 

 

 

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند در تولید خون مصنوعی پیشرفت‌های تازه‌ای به دست آمده است. نه تنها آزمایش گلبول‌های قرمز مصنوعی بر روی یک بیمار با موفقیت همراه شد، بلکه آزمایش‌ پلاکت‌های مصنوعی در آزمایشگاه نیز تا کنون نتایج مثبتی به بار آورده است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دویچه وله ، خون مایعی حیاتی برای بدن است. نیاز به خون به ویژه بعد از عمل‌های جراحی که با از دست دادن مقادیر زیادی خون همراه‌اند بیش از هر زمان دیگری حس می‌شود.

در بیماری‌هایی مانند سرطان خون (لوسمی یا لوکمی) نیز نقش خون پررنگ‌تر از هر زمان دیگر می‌شود. بیماران مبتلا به سرطان خون به دلیل کمبود پلاکت به انتقال پلاکت از طریق تزریق خون نیازمند هستند.

اما در برخی از بیماران سیستم ایمنی با تشکیل آنتی بادی در برابر ‌‌پلاکت‌های اهدایی از خود مقاومت نشان می‌دهد. نتیجه آن است که بدن بیمار خون جدید را نپذیرفته و بیمار به دلیل کمبود پلاکت‌(ترومبوسیت) دچار خونریزی شدید می‌شود.

پلاکت‌ یکی از اجزای خون است که در انعقاد خون و جلوگیری از خونریزی‌نقش عمده‌ای دارد.

دلیل واکنش سیستم ایمنی این بیماران آنتی‌ژن‌هایی است به نام HLA. در صورتی که پیوندگیرنده و اهداکننده دو آنتی‌ژن HLA متفاوت داشته باشند سیستم ایمنی فرد گیرنده فعال شده و عضو یا عناصر بیگانه را پس می‌زند.

پلاکت‌های مصنوعی

آیا نمی‌توان این مشکل را با تولید پلاکت‌هایی حل کرد که در آنها آنتی‌ژن‌ HLA وجود ندارد؟

راینر بلاژیک، از دانشگاه هانوفر آلمان، می‌گوید: «ما توانستیم این پلاکت‌ها را با استفاده از دست‌کاری ژنتیکی تولید کنیم. با استفاده از تغییرات ژنتیکی کاری کردیم که پلاکت‌هایی که از سلول‌های پایه به دست می‌آوریم فاقد آنتی ژن HLA باشد و جالب آنکه این پلاکت‌ها عالی عمل می‌کنند.»

به گزارش سایت رادیو سراسری آلمان، عصاره پلاکت‌‌های به دست آمده از سلول‌های پایه این مزیت را بر پلاکت‌های خون طبیعی دارند که ناقل یک بیماری احتمالی نیستند. همچنین مشکل کمبود خون نیز در اینگونه موارد مطرح نیست و می‌توان از آن به مقدار کافی تولید کرد.

اما بلاژیک می‌گوید که دانشمندان هنوز در مراحل بنیادین این تحقیقات قرار دارند. او در این باره خاطر نشان ساخته است: «ما در مرحله‌ی پیش از آزمایش بر روی موش‌ها قرار داریم. آنچه تا کنون در لوله‌های آزمایشگاهی دیدیم مثبت بود و نشان می‌داد که عملکرد این پلاکت‌ها عالی است. تصور من این است که آزمایش این پلاکت‌ها در بدن یک موجود زنده هم نتایج مثبتی خواهد داشت. اگر این طور شود آن وقت به سرعت وارد مرحله‌ی تولید انبوه خواهیم شد تا مقادیر لازم برای درمان انسا‌ن‌ها را به دست بیاوریم.»

در ماه سپتامبر برای نخستین بار گلبول‌های قرمز مصنوعی در فرانسه بر روی انسان آزمایش شد. نتیجه‌ی این آزمایش مثبت بود. برای تولید این گلبول‌ها از سلول‌های پایه‌ی پوست خود پیوندگیرنده استفاده شد.

با این حال دانشمندان در باره هر دوی این موارد یعنی خون و عصاره پلاکت مصنوعی می‌گویند، پژوهش در مورد این فراورده‌ها هنوز با موانعی روبرو است که باید از پیش پا برداشته شود.

به غیر از این مشکلات مسئله‌ی دیگری که استفاده از خون مصنوعی را بسیار مشکل می‌کند تأمین مالی آن است.

ده‌ها هزار یورو برای عصاره‌ پلاکت‌

هزینه‌ی تولید عصاره پلاکت مصنوعی در حال حاضر بالغ بر ده‌ها هزار یورو می‌شود. هزینه‌ی تولید گلبول‌های قرمز مصنوعی نیز در همین حدود است.

اما خون طبیعی که از اهداکنندگان گرفته می‌شود ارزان است و ارزش آن بالغ بر ۸۰ یورو می‌شود.

تا زمانی که اینچنین است صلیب سرخ آلمان نباید هراسی از شرکت‌های تولید خون مصنوعی داشته باشد.

با پیشرفتهای پزشکی و افزایش طول عمر مردم؛ نیازها به انتقال خون در اکثر کشورهای جهان بیشتر خواهد شد. این روش جدید نیازهای اتی را برطرف خواهد کرد و خطر پس زدن سلولهای انتقالی را نیز کاهش می دهد.

از این خون می توان در هنگام جراحی ها و زمانی که انسان خون زیادی از دست داده به عنوان جایگزینی برای خون طبیعی استفاده کرد

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

شنبه 23/7/1390 - 6:56 - 0 تشکر 374855

سلام
ممنون از شما اذرخانوم
یه سوال از دوستان حاضر در این مبحث:
سخت نیست سوالم از همین مبحثه.
بفرمایید که پلاکت مصنوعی چجوری به دست میاد؟ عمده تفاوتش با پلاکت معمولی و طبیعی چیه؟

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 24/7/1390 - 15:16 - 0 تشکر 375541

پلاکت‌ها را با استفاده از دست‌کاری ژنتیکی تولید کمی کنند. با استفاده از تغییرات ژنتیکی کاری میکنن که پلاکت‌هایی که از سلول‌های پایه به دست می‌آورن فاقد آنتی ژن HLA باشد و جالب آنکه این پلاکت‌ها عالی عمل می‌کنند

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

يکشنبه 24/7/1390 - 18:23 - 0 تشکر 375646

سلام
بله درسته.
پس واقعا نمیشه اسمشو گذاشت خون مصنوعی. بیشتر خون دستکاری شده است تا مصنوعی!
ولی پیشرفت بسیار خوب و جالبیه. محاسنش هم زیاده: سیستم ایمنی رو تحریک به واکنش نمیکنه. میشه به میزان زیاد تولیدش کرد. مساله انتقال عفونت هم دیگه نداره.
-------------------
ولی خوب ... گرونه!
می دونستید که پلاکتها اینجوری نیست که هرکدوم به صورت یه سلول از مغز استخوان تولید بشن؟
در مغز استخوان یه سری سلول پیش ساز هست که بسیار هم بزرگه نسبت به بقیه سلولهای مغز استخوان که بهش میگن: "مگاکاریوسیت"
بعد از مراحل تکاملی، این سلول به قطعات بسیاری تیکه تیکه میشه و هر کدوم اونا میشن یه "پلاکت".
جالبه نه؟؟!!

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

دوشنبه 23/8/1390 - 15:17 - 0 تشکر 387680

نخستین تزریق خون مصنوعی به انسان با موفقیت انجام شد

جایگزین‌های خون مصنوعی می‌توانند راه‌حل مناسبی برای انتقال خون پس از بلایای طبیعی خصوصا در مناطق دورافتاده باشند.

هموطن آنلاین _با نخستین انتقال موفق خون كشت‌ شده در آزمایشگاه به انسان، خون مصنوعی یك گام دیگر به واقعیت نزدیك شد.
محققان دانشگاه پی‌یر و ماری كوری در پاریس در این پژوهش به استخراج سلول‌های بنیادی خون‌ساز از مغز استخوان یك داوطلب پرداخته و آنها را در آزمایشگاه برای تبدیل به سلول‌های خونی با تركیبی از عوامل رشد، پرورش دادند.
محققان برای ردیابی این سلول‌ها، آنها را نشانه دار كرده و 10 میلیارد از این سلول‌ها را كه برابر با دو میلی‌لیتر خون است به بدن فرد داوطلب تزریق كردند.
پس از پنج روز حدود 94 تا 100 درصد از سلولهای خونی به گردش در بدن ادامه داده و پس از 26 روز، 41 تا 63 درصد از آنها باقی ماندند كه یك نرخ بقای عادی برای سلولهای خونی طبیعی محسوب می‌شود.
این سلولها مانند سلول خونی عادی رفتار كرده و بطور موثری اكسیژن را در بدن منتقل می‌كنند.
به گفته محققان، این نتایج، خبر بزرگی برای مراقبت‌های بهداشتی بین‌المللی و نویددهنده یك منبع خون نامتناهی در دسترس است.
جهان با وجود افزایش اهداكنندگان خون به شدت به منابع خونی احتیاج دارد كه این نیاز در بخشهایی از جهان با نرخ‌های بالای عفونت اچ‌آی‌وی كه از اهداكنندگان سالم كمی برخوردارند، بسیار بیشتر است.
تلاش‌های دیگر برای ساخت خون مصنوعی به جای پرورش خون طبیعی با ابزار مصنوعی، بر تولید یك جایگزین خون مصنوعی متمركز بوده كه از این میان می‌توان به پژوهش «كریس كوپر» از دانشگاه «اسكس» انگلیس برای تولید یك جایگزین خون مبتنی بر هموگلوبین اشاره كرد.
جایگزین‌های خون مصنوعی می‌توانند راه‌حل مناسبی برای انتقال خون پس از بلایای طبیعی خصوصا در مناطق دورافتاده باشند. جایگزین‌های مصنوعی برخلاف خون تازه و سلول‌ساز طبیعی به سردسازی نیاز ندارد.
در حالی كه نتایج این پژوهش كه در مجله Blood منتشر شده، گام بزرگی رو به جلو محسوب می‌شود، اما هنوز تا تولید انبوه خون مصنوعی راه زیادی باقی مانده است.

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

جمعه 4/9/1390 - 6:49 - 0 تشکر 392275

سلام بر آذرخانوم
ممنون از اینکه خبر رو پیگیری کردید.
جالب بود برام.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

شنبه 5/9/1390 - 15:30 - 0 تشکر 392907

سلام
چگونه طول عمر این سلولها اندازه گیری شده؟فکر کنم این سلولها نشانه گذاری شده باشند.درسته؟شما اطلاعی دارید؟

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی