انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 332)
سه شنبه 19/7/1390 - 18:31 -0 تشکر 373741
زیر اندازی از هنر

زیرانداز هنری
این روزها در نمایشگاه «هنر بافته‌های گلیم» در نگارخانه شكوه، 29 دست‌بافته كه شامل گلیم، جاجیم، روزینه، سفره و خورجین می‌شود، به نمایش گذاشته شده است. این آثار كه از عمر آنها حدود 90 تا 100 سال می‌گذرد، از مجموعه‌داران خصوصی سراسر ایران گردهم آورده شده است.

همه این گلیم‌ها با رنگ‌های طبیعی بافته شده‌اند و یادآور هنرمندی زنان عشایر طوایف و اقوام مختلف ایرانی اعم از قشقایی، بختیاری، لر، كرد،‌ تركمن، بلوچ، شاهسون و... هستند. در هریك از این اقوام ایرانی، گلیم‌بافان با الهام از طبیعت محل زندگی خود، شیوه و سبك ویژه‌ای را به وجود آورده‌اند كه اگر یك متخصص به این آثار نگاه كند، متوجه می‌شود كه هر كدام از كجا آمده است. در واقع هر كدام از گلیم‌های ایرانی، شناسنامه خاص خود را دارند.

گلیم اگر چه یك هنر دستی به شمار می‌آید، اما در قالب محصولات كاربردی چون چنته، تاچه، تن‌پوش بافت و زیرانداز بافته می‌شود. این دست آفرینه در واقع اثری هنری است كه در سیاه‌چادرها زیر پا انداخته و در گالری‌های بزرگ جهان به دیوار آویخته می‌شود.

زنان عشایر با الهام از طبیعت اطراف، نقش‌هایی را بر گلیم‌های خود می‌زنند كه همیشه الهام‌بخش هنرمندان ایران و جهان بوده است، در واقع آنان بدون رفتن به دانشگاه هنرمند شده‌اند و به سبكی پیشرو دست یافته‌اند.

متاسفانه در سال‌های اخیر، تعداد بافندگان گلیم در عشایر بشدت كاهش یافته و طرح‌ها و شیوه‌های اصیل بافت آن رو به فراموشی گذاشته است. گر چه در مقابل بسیاری از هنرجویان و دانشجویان جوان در شهرهای كوچك و بزرگ به این هنر روی آورده‌اند، اما نباید فراموش كرد كه قطع ارتباط گلیم بافان با طبیعت پیرامونشان و پایان دوره كوچ‌نشینی عشایر، پیوند‌های این هنر را با ریشه‌های محیطی، جغرافیایی و تاریخی‌اش قطع خواهد كرد.

نمایشگاه «هنربافته‌های گلیم» تا20 مهر در گالری شكوه دایر خواهد بود.

منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی