سينما و تلویزیون (بازدید: 2106)
پنج شنبه 14/7/1390 - 17:44 -0 تشکر 372725
حضور انجلینا جولی در فیلم ایرانی

سینمای ایران تقریباً هفته پر خبری را پشت سرگذراند، اما یکی از اخبار حاشیه‌ساز این حوزه جنجال برای ساخت فیلم کوروش کبیر و دیگری حضور آنجلینا جولی برای بازی در یک فیلم ایرانی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، انتخاب بازیگران فیلم جدید مهرجویی، جنجال علی معلم و حمیدنژاد برای ساخت فیلم "کوروش کبیر"، انتخاب بازیگران فیلم جدید علیرضا امینی، نامه انتقاد آمیز ترانه علیدوستی، مذاکره با بازیگر هالیوودی، قاچاق فیلم "جدایی نادر از سیمین"، مشکل قطعی آب و برق سالن‌های سینمایی و... از جمله اخبار مهم این هفته سینمای ایران بود.

- حامد بهداد، میترا حجار و ساره بیات با "نارنجی پوش" به کارگردانی داریوش مهرجویی قرارداد بستند. گویا قرار است روز جمعه 15 مهرماه نیز فیلمبرداری جدید ترین کار مهرجویی آغاز شود. این در حالی است که هنوز وضعیت نمایش "آسمان محبوب" کار قبلی این کارگردان سینمای ایران مشخص نشده است. البته فیلم قبلی وی در جشنواره سال گذشته فجر با نظرات مختلفی روبرو شد. داستان تحول یک عکاس که تلاش دارد با پاکیزگی محیط اطراف، به تطهیر روح و روان خود بپردازد و به پاکیزگی روح دست یابد.

- جنجال ساخت فیلم "کوروش کبیر" درست از زمانی شروع شد که اعلام کردند، یافتن نگارش فیلمنامه‌ پروژه‌ ملی، سینمایی کوروش کبیر از سوی مسعود جعفری جوزانی برای درخواست پروانه‌ ساخت فیلم به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شد.
 

علی معلم تهیه‌کننده‌ فیلم سینمایی "کوروش کبیر" گفت: همان‌گونه که در خبرهای گذشته ذکر شد، پس از یک سال تحقیق و پژوهش بر روی زندگانی کوروش، اکنون با پایان یافتن نگارش کتاب اول این فیلم، مراحل ساخت آن آغاز خواهد شد. 

وی افزود: داستان فیلم از کاخ اکباتان و دربار آستیاگ آغاز می‌شود و زندگی کوروش از تولد تا بنیانگذاری تمدن هخامنشی و حکومت پارسیان را تا مرگ او دنبال خواهد کرد. با صدور رسمی پروانه‌ ساخت فیلم طی یک نشست مطبوعاتی شرایط همکاری هنری و نحوه‌ مشارکت در سرمایه‌گذاریفیلم برای علاقمندان تشریح خواهد شد.
 
- پیش از این نیز عزیز الله حمیدنژاد درباره ساخت این پروژه خبر داده بود. بعد از انتشار این خبر از سوی معلم، حمیدنژاد درگفتگویی اعلام کرد، فیلمنامه این فیلم را شش سال پیش نوشتم و در بانک اطلاعات فیلمنامه خانه سینما و بنیاد سینمایی فارابی با امضای من به ثبت رسیده است و حال اینکه پس از شش سال برخی از سینماگران در اقدامی غیر حرفه‌ای انگشت روی ساخت فیلمی با موضوع کوروش کبیر گذاشتند. 
 
وی تاکید کرد پس از ثبت، این فلیمنامه سیر طبیعی و مراحل پیشرفت خود را طی کرد و اکنون هم در حال بررسی نهایی برای تصویب بودجه است و این فیلمنامه هم اکنون مراحل پیش تولید را سپری می کند. 
 
وی افزود: در واقع همه اهالی سینما می‌دانستند که من نگارش این فیلمنامه را درسال 84 به پایان رسانده‌ام و اگر لازم باشد مجموع نامه نگاری هایی که در این رابطه طی شش سال اخیر به معاونت سینمایی، سیما فیلم و بنیاد فارابی نوشته ام را منتشر می کنم.
 
حمیدنژاد خاطرنشان کرد: سینمای ایران توان ساخت بیش از یک فیلم با موضوع "کوروش کبیر" را ندارد و نوید ساخت چنین فیلمی را پیش از این آقای جعفری جلوه معاون سینمایی وقت، آقای شاه حسینی مدیرعامل پیشین بنیاد فارابی و همچنین آقای میراعلایی مدیر فعلی این بنیاد در مصاحبه های خود عنوان کرده و به کرات گفته شده بود که فیلمنامه قرار است با حمایت بنیاد فارابی به فیلمنامه نویسی بنده ساخته شود و این موضوعی است  که برای هیچ فرد و یا حداقل اهالی سینما پوشیده نیست. با این اوصاف نمی دانم چرا عده ای اقدام به ساخت پروژه سینمایی با این مضمون کرده اند.
 
حمید نژاد ادامه داد: ساخت فیلم "کوروش کبیر (ذوالقرنین)" آنقدر برای من مهم بود که بسیاری از پروژه های سنگینی که در رابطه با دفاع مقدس توسط حوزه هنری و یا مراکز دیگر به من پیشنهاد داده می شد را فعلا کنار گذاشتم، سینمای دفاع مقدس که لذت ساخت فیلم هایی چون "هور در آتش"، "ستارگان خاک" و "اشک سرما" در آن تجربه کرده بودم را هرگز از یاد نخواهد برد و نقشه های بزرگی برای آینده این نوع سینما از نگاه خودم دارم. از همین رو طی این شش سال تمام وقت و انرژی خود را بر روی ساخت این فیلم گذاشتم تا شاید دنیا متوجه نگاه متعهدانه ما نسبت به شخصیت های ملی مان شوند و دیگر به ریشه های یک ملت بزرگ حمله نکنند و یا اینکه به راحتی ریشه های یک ملت را زیر سئوال نبرند.
 
وی خاطر نشان کرد: من تعجب می کنم از دوستان حرفه ای که بدون حتی یک تماس تلفنی با بنده و یا تهیه کننده کارهای ژورنالیستی می کنند و غافل از عواقب آن هستند. مگر سینمای ایران ظرفیت تولید چند اثر ملی با یک عنوان دارد. هر چند امیدورام روزی برسد که ایران به ظرفیت تولید دهها فیلم فاخر و ملی برسد.
 
این کارگردان ادامه داد: شخصیت های ملی هرگز متعلق به شخص یا گروه خاصی نیستند. اما آیا اولویت کار با کسی نیست که شش سال وقت و انرژی گذاشته تحقیقات کرده، فیلمنامه نوشته و تهیه کننده برای این پروژه پیدا کرده است ؟ من از جمله کسانی بودم که همواره در اندیشه ساخت فیلمی با موضوع کوروش کبیر بوده ام؛در نتیجه انتظار نداشته باشند حال که این پروژه به زودی در جریان تولید قرار خواهد گرفت من سکوت کنم.
 
همچنین احمد میرعلایی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز در گفتگویی دیگر با خبرگزاری مهر تاکید کرد که حق با حمید نژاد است. قطعاً آقای حمیدنژاد در این ارتباط حق دارند. زیرا من پرونده‌ها را مطالعه کردم، صحبت‌های ایشان در ارتباط با تحقیقات فیلم "کوروش کبیر"(ذوالقرنین) کاملاً درست است و زحمات زیادی دراین باره کشیدند. تاکنون چندین متن از تهران و شهرستان در ارتباط با زندگی کوروش برای ساخت به ما ارائه شده است، اما چون حمیدنژاد در زمانی قبل‌تر این کار را آغاز کرده و تحقیقات گسترده‌ای هم انجام داده‌اند، در اولویت قرار دارد.

میرعلایی درباره ساخت پروژه "کوروش کبیر" از سوی علی معلم و مسعود جعفری جوزانی گفت: من برای این دو عزیز و همکار نیز احترام قائل هستم. اما باید بدانیم که آقای حمیدنژاد خیلی زودتر سراغ این سوژه رفته‌اند. اینکه بیان کنند هر دو کار ساخته شود باید پس از نتیجه درباره ارائه هر کدام صحبت کنیم، باید بگویم که این فیلم اثر پر هزینه است و فقط باید یک نفر آن را بسازد.

وی ادامه داد: با مطالعاتی هم که من انجام دادم حق با حمیدنژاد است. هم اکنون مشغول بررسی هستیم تا به این نتیجه برسیم که موضوع زندگی کوروش کبیر را چگونه و از چه زاویه دیدی شروع کنیم. قطعاً تصمیم داریم با تحقیقات کاملی وارد این موضوع شویم. این پروژه سینمایی کار پر زحمتی است. به این راحتی نمی‌توان به سراغ آن برویم.

مدیرعامل فارابی در ادامه بیان کرد: ما باید اثری تولید کنیم که برای عرضه جهانی در سطح استانداردهای بین‌المللی باشد. باید از جهت تکنولوژی کاملاً به روز باشیم تا یک اثر فاخر ملی به دنیا عرضه کنیم. ما علاقمندیم تا پایان امسال این پروژه به نتیجه قطعی برسد تا کار ساخت را انجام دهیم. البته با روشن شدن زاویه دید و نقطه نظرات درباره زندگی این شخصیت تاریخی شاید تا دو ماه دیگر وارد مراحل جدی‌تری شویم. من حتی ساخت یک فیلم جنگی را به حمیدنژاد پیشنهاد کردم، اما ایشان مصر هستند که بر روی این فیلم کار کنند. 

وی در پایان گفت: این فیلم قطعاً با نظراتی که ما دنبال می‌کنیم فیلمی پر هزینه است و باید ارگان‌ها و سازمان‌ها از آن حمایت کنند و برای این که اثری در خور و شایسته تولید کنیم، با دقت بیشتری برای ساخت این فیلم جلو می‌رویم. همانطور که می‌دانید شخصیت کوروش به لحاظ تاریخی در دنیا بسیار مطرح است و ما باید اثر کاملی تولید کنیم که ریشه در تاریخ ایران دارد.

- علیرضا امینی که از شب گذشته اولین قسمت مجموعه تلویزیونی او "سقوط آزاد" از شبکه اول سیما پخش شد، درباره پروژه جدید سینمایی خود به خبرنگار مهرعنوان کرد، حامد بهداد، ترانه علیدوستی و شهاب حسینی از گزینه های من برای بازی در فیلم "بلوک9، خروجی 2" هستند. این فیلم سه گانه دو فیلم قبلی وی "هفت دقیقه تا پاییز" و " انتهای خیابان هشتم" است و یک اثر اجتماعی محسوب می‌شود. همچنین تهیه کنندگی کار نیز برعهده سید جمال ساداتیان است، ولی هنوز پروانه ساخت خود را از اداره نظارت و ارزشیابی ارشاد دریافت نکرده است.

- آخرین فیلم کاهانی با عنوان "اسب حیوان نجیبی است" در گروه سینمایی عصرجدید ثبت قرار داد شد. این فیلم قرار است بعد از فیلم "پیتزا مخلوط " به نمایش در بیاد. گویا زمان اکران آن بعد از دهه اول محرم است. این فیلم در جشنواره فجر سال گذشته به نمایش در آمد و نمایش خارج از کشور آن ممنوع است. در این فیلم رضا عطاران، حبیب رضایی، مهتاب کرامتی، باران کوثری، کارن همایونفر، اشکان خطیبی، مهران اجمدی و... بازی می کنند.

- ترانه علیدوستی بازیگر سینمای ایران که هم اکنون  فیلم "زندگی با چشمان بسته" وی بر روی پرده سینماها قرار دارد، در نامه ای گلایه آمیز از اخباری که درباره ازدواج وی منتشر شده است، انتقاد کرد. در این نامه آمده است: چند هفته‌ای در سفر بودم و به تازگی متوجه شدم در غیاب ام متن بالا‌ بلندیی در رابطه با زندگی خصوصی من در رسانه‌ها منتشر شده است. این متن که ظاهراً از روی حسن‌نیت است، در باطن سرشار از تخیلات شرم‌آور نویسنده‌اش درباره شخصی‌ترین وجوه زندگی من، از جمله نوحه‌سرایی در مورد مرگ برادرم، و نشر اکاذیب مطلق درباره همسرم.

همسر من نه تاجر است و نه مقیم لندن است و نه چند سال از من بزرگ‌تر است. تعجب می‌کنم از دیگر دوستان مطبوعاتی‌، که بدون توجه به حریم خصوصی افراد و بدون ذره‌ای توجه به صحت و سقم این حواشی، با تیترهای شورتر از متن خبر، به چنین نشریاتی در ترویج فرهنگ دروغ‌پراکنی و سرک کشیدن در حیطه خصوصی افراد کمک می‌کنند. با توجه به آنچه عرف جامعه ما در رعایت حریم افراد اقتضا می‌کند. در اسرع وقت برخورد لازم را با منبع این خبر- که خانواده‌ام را بسیار رنجانده است-خواهم کرد.
 
همین جا از وب‌سایت‌ها و نشریات معتبر سینمایی صمیمانه خواهش می‌کنم در انتشار مطالب این نوع مجلات بیشتر دقت کنند. چرا که در شان آن‌ها و خواننده‌های‌شان نیست که رسانه اخبار دروغ باشند. همچنان که انتشار هر نکته‌ای درباره زندگی خصوصی هنرمندان بدون اینکه آن‌ها فرصت تایید آن را داشته باشند بسیار غیر‌اخلاقی است..."
 
- پیشنهاد یک تهیه‌کننده ایرانی و تمایل آنجلینا‌ جولی برای بازی در فیلم ایرانی. این خبری بود که جنجال برانگیز شد. یک تهیه‌کننده سینما از مذاکره با آنجلینا جولی بازیگر سرشناس هالیوودی برای ایفای نقش در فیلمی ایرانی خبر داد و گفت: طی صحبت‌هایی که انجام دادیم، مشخص شده که آنجلینا جولی تمایل دارد به ایران بیاید و در فیلمی ایرانی ایفای نقش کند.
 
علی سرتیپی تهیه‌کننده سینما  از مذاکره با آنجلینا جولی بازیگر هالیوودی برای ایفای نقش در فیلمی ایرانی خبر داد و گفت: حدود 10 روز است که با رابرت آفر و کی‌یر کاسینس‌کی مدیر برنامه‌های آنجلینا جولی وارد مذاکره شدیم. طی صحبت‌هایی که انجام دادیم، مشخص شده که خانم آنجلینا جولی تمایل دارد به ایران بیاید و در فیلمی ایرانی ایفای نقش کند، منتها باید اقدامات لازم در این زمینه صورت بگیرد. ما بنا داریم در ابتدا موافقت  این بازیگر را برای بازی در این فیلم بگیریم و بعد از آن، وارد مذاکره با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌شویم.
 
این تهیه‌کننده سینما ادامه داد: در حال حاضر مشغول ترجمه فیلم‌نامه هستیم تا برای ایشان بفرستیم که در صورت تایید وارد مراحل بعدی مثل دستمزد می‌شویم. وی از ارائه جزییات درخصوص نام فیلم و کارگردان آن خودداری کرد.

سیدعلیرضا سجادپور رئیس اداره ارزشیابی و نظارت معاونت سینمایی در پی این خبر گفت: اظهارنظر درباره خبر منتشر شده در رسانه‌ها منطقی نیست و من ترجیح می‌دهم تنها درباره نامه‌های رسمی اظهارنظر کنم.
 
 
- مدیر عامل خانه سینما اعلام کرد، همکاری با شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور غیرقانونی است. در این نامه که در سایت انجمن مستندسازان منتشر شده است، خطاب به محمدرضا مقدسیان آورده است: در پی رایزنی خانه سینما با مراجع فرهنگی و قضایی برای پیشگیری از تکرار واقعه ناگوار بازداشت همکاران مستندساز، به اطلاع می‌رساند مطابق اعلام این مراجع، امپراتوری رسانه‌ای دشمن در فرآیند جنگ نرم با نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور در جهت تخریب ارزش‌های اعتقادی و ملی و فرهنگی کشور تلاش می‌کنند. لذا همکاری با این شبکه‌های غیرقانونی است و مصداق مواد 610، 500، 499، 498 قانون مجازات اسلامی خواهد بود.
 
در ادامه این متن می خوانیم: هرچند اطمینان دارد که قاطبه جامعه اصناف سینمای ایران عنایتی به همکاری با این شبکه‌ها ندارد، اما مقتضی است هرگونه همکاری احتمالی با این شبکه‌ها قطع و محصولات ارائه شده به آنها باز پس گرفته شود. بدیهی است در صورت عدم تمکین شبکه‌های مذکور خانه سینما به عنوان حامی جامعه هنری کشور پیگیری‌های حقوقی علیه این رسانه‌ها را در دستور کارقرار خواهد داد. همچنین اعلام می‌دارد باتوجه به همکاری تنی چند از هنرمندان با این شبکه‌ها که یقیناً به دلیل عدم آشنایی با هویت واقعی آنها و عدم اطلاع از موازین قانونی فوق بوده؛ خانه سینما کماکان تلاشهای خود را در جهت رفع مشکل این عزیزان پیگیری خواهد کرد.
 
- اجریان هدفمند کردن رایانه ها برای سینمادران دردسر شد. انجمن سینماداران نامه ای به شورای صنفی نمایش در ارتباط با پرداخت قبوض شهری سالن های سینمایی ارسال کرد. در این نامه اعضای انجمن عنوان کردند: بعد از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، قبوض آب ، برق، گاز و تلفن سالن های سینما به نوعی 10 برابر شده است. در این نامه آنها تذکر داده اند، با وجود این موضوع اما درآمدها تغییر چندانی نکرده است، حتی برای سینما آفریقا نامه ای مبنی بر این موضوع ارسال شده که در صورت نپرداختن قبض های مذکور، آب، برق و گاز این سالن قطع خواهد شد.
 
انجمن سینما داران نیز در این نامه تاکید کردند در صورتی که یکی از سالنهای سینمایی به دلیل قطعی آب و یا برق تعطیل شود، ما نیز تمام سالن های سینمایی را تعطیل می کنیم. از سوی دیگر کاوش سخنگوی شورای صنفی نمایش گفت: با توجه به درخواست و توضیحاتی که انجمن سینمادران ارائه کردند، ما نیز با درخواست و تصمیم آنها موافقت کردیم. البته پس از درخواست انجمن سینماداران و تصمیمات امروز شورا درباره مشکلات آنها، تماسی با دفتر معاونت سینمایی برقرار کردیم. آقای شمقدری عنوان کردند، مصوبه ای در شورای عالی سینما وجود دارد که تا یک هفته یا 10 روز آینده اعلام خواهد شد که بر اساس آن مشکل به وجود آمده برای سینماداران درباره پرداخت قبوض شهری به طور کامل برطرف خواهد شد.

پنج شنبه 14/7/1390 - 17:47 - 0 تشکر 372726

فرهنگ‌وهنر- یک تهیه‌کننده سینما از مذاکره با «آنجلینا جولی»، بازیگر سرشناس هالیوودی برای ایفای نقش در یک فیلم ایرانی خبر داده و گفته: «طی صحبت‌هایی که انجام دادیم، مشخص شده که آنجلینا جولی تمایل دارد به ایران بیاید و در فیلمی ایرانی ایفای نقش کند.»
«علی سرتیپی»، تهیه‌کننده سینما در این‌باره افزوده: «حدود 10 روز است که با «رابرت آفر» و «کی‌یر کاسینس‌کی»، مدیر برنامه‌های «جولی» وارد مذاکره شدیم و طی صحبت‌هایی که انجام دادیم، مشخص شده که خانم «آنجلینا جولی» تمایل دارد به ایران بیاید و در فیلمی ایرانی ایفای نقش کند، منتها باید اقدامات لازم در این زمینه صورت بگیرد.» به نوشته فارس‌نیوز؛ «سرتیپی» در پاسخ به این سوال که آیا وزارت ارشاد با بازی «آنجلینا جولی» در یک فیلم ایرانی موافقت می‌کند یا خیر، اظهار داشته: «ما بنا داریم در ابتدا موافقت «آنجلینا جولی» را برای بازی در این فیلم بگیریم و بعد از آن، وارد مذاکره با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌شویم.در حال حاضر هم مشغول ترجمه فیلمنامه هستیم تا برای ایشان بفرستیم که در صورت تایید وارد مراحل بعدی مثل دستمزد می‌شویم.» اما در همین راستا؛ «علیرضا سجادپور»، رئیس اداره ارزشیابی و نظارت معاونت سینمایی گفته: «اظهارنظر درباره خبر منتشر شده در رسانه‌ها منطقی نیست و من ترجیح می‌دهم تنها درباره نامه‌های رسمی اظهارنظر کنم.»

جمعه 15/7/1390 - 1:24 - 0 تشکر 372835

بلکه با حضور ایشان ، 90 درصد بازیگرای ایرانی ، بازیگری واقعی رو یاد بگیرند

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
جمعه 15/7/1390 - 18:56 - 0 تشکر 372959

با سلام
اگه بیاد واقعا شاهکار شده. تا دیروز مرگ بر آمریکا و امروز ورود بازیگران آمریکایی.
چون تا این لحظه که دارم صحبت میکنم از کشور آمریکا (موزیسین ها، بازیگرها، هنرمندان و .... ) برنامه ی ویزای ایرانشون اوکی نمیشه...

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
شنبه 23/7/1390 - 13:7 - 0 تشکر 374933

ووووووووووووووووووووووووووو
ووووووووووووووووووووووووووووووووو
ووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووو
واقعا خبر عالی بود ایشالله فیلم کوروش کبیر عالیترین فیلم مابشه چون این فیلم لیاقت بهترین هارو داره

پنج شنبه 28/7/1390 - 23:2 - 0 تشکر 377748

حضور شخصی که هیچ ذره از دین بویی نداره در ایران که کشوری اسلامی و حتی شیعی است غیر ممکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

يکشنبه 1/8/1390 - 0:26 - 0 تشکر 378805

نه اون میاد و نه کسی میذاره بیاد

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی