ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 402)
سه شنبه 12/7/1390 - 20:17 -0 تشکر 372278
مراقبت از شهر با استفاده از سیستم عامل

مراقبت از شهر با استفاده از سیستم عامل
تهران - شهرها بزودی می‌توانند با استفاده از سیستم‌عامل طراحی‌شده برای كلان‌شهرها از شهروندان مراقب كنند.
مراقبت از شهر با استفاده از سیستم عامل
به گزارش سازمان فناوری اطلاعات ایران ،سیستم عامل موسوم به اربن‌ اُ اس (the Urban OS) درست مانند سیستم‌عامل كامپیوترهای خانگی كار می‌كند، با این تفاوت كه كار آن تسهیل شیوه اداره ساختمان‌ها، ترافیك، و خدمات شهری است.
این نرم‌افزار داده‌های خود را از حسگرهایی دریافت می‌كند كه درنقاط مختلف شهر كار گذاشته شده‌اند تا بر رخدادهای شهر نظارت كنند.
در صورت وقوع آتش‌سوزی، اربن اُ اس می‌تواند چراغ‌های راهنمایی را به نحوی تنظیم كند كه ماشین‌های آتش‌نشانی بتوانند به راحتی به محل حریق برسند.
ایده اصلی برای اربن اُ اس این است كه داده‌ها از حسگرهای نصب‌شده در ساختمان‌ها و سایر نقاط گردآوری شوند تا رویدادهای مناطق شهری تحت نظارت باشند.
این حسگرها بر همه‌چیز از‌‌ اتفاقات فراگیری چون جریان ترافیك در كل شهر گرفته تا پدیده‌های محلی‌تری مانند دمای هوای اتاق‌ها‌ نظارت می‌كنند.
اربن اُ اس به هیچ وجه برای مدیریت ارتباطات میان حسگرها و وسایلی چون چراغ‌های راهنمایی، تهویه‌های هوا، یا پمپ‌های آب كه بر كیفیت زندگی شهری تأثیر دارند، از انسان‌ها استفاده نمی‌كنند.
به گفته استیو لویس، مدیر لیوینگ پلن‌آی‌تی (Living PlanIT)، شركت مجری طرح اربن اُ اس، انتقال تمام داده‌های حاصل از این حسگرها و خدمات مربوط به آن به سیستم كنترل فراگیر فواید زیادی به همراه داشت.
اربن اُ اس به مدیریت بهتر ساختمان‌ها كمك می‌كند و با گردآوری داده‌ها از منابع مختلف، دیدگاه گسترده‌تری درباره خدمات اصلی شهری، مانند جریان ترافیك، مصرف انرژی و سطوح آب در اختیار می‌گذارد.
لویس گفت: اگر بخواهیم شهر را به آناتومی بدن تشبیه كنیم، هر شهر شبكه‌ای مشابه سیستم عصبی دارد كه با مجموعه‌ای بزرگ از حسگرها ارتباط دارد. این حسگرها داده‌ها را جمع‌آوری می‌كنند و كنش‌ها را به وجود می‌آورند و ما این سیستم عصبی را در اجزای بدن شهر ( در ساختمانها ، خیابان ها و سایر نقاط توزیع می‌كنیم.
او می‌افزاید كه داشتن پلتفرم واحدی برای مدیریت كل خدمات شهری موجب صرفه‌جویی چشمگیر در هزینه‌ها، یكپارچگی فعالیت‌های اجرایی، افزایش كیفیت و قابلیت مدیریت می‌شود.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی