انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 447)
چهارشنبه 30/6/1390 - 17:44 -0 تشکر 368476
کوتوله قهوه ای

 
کوتوله قهوه ای ، مدلی از جو سیاره ای فرا خورشیدی


با کمک دوربین مجهز به اشعه فروسرخ تلسکوپ 2.5 متری در رصدخانه لاس کامپاناس شیلی ستاره شناسان توانستند ستاره کوتوله قهوه ای به نام 2MASS J2139 رصد کنند .
 
در طول نقشه برداری اخیر آنها متوجه پاره ای از تغییرات خاص در ماهیت این سیستم خورشیدی شدند . این ستاره نه تنها در جایی بین یک ستاره کوتوله یا سیاره بزرگ قرار دارد بلکه از نوعی آب وهوا نیز برخوردار است . گویی ابرها جای فراری ندارند و در یک جا جمع شده اند . ستاره شناسان دانشگاه تورنتو طی بررسی کوتوله های قهوه ای نزدیک متوجه شدند که به ویژه نور یکی از این ستارگان در طی رصد تغییرات عمده ای کرده .
 
ژاکلین رادیان دانشجوی دکترا ی دانشگاه مزبور می گوید: "ما دریافتیم که درخشش جرم مورد نظرمان ظرف 8 ساعت به اندازه 30 درصد تغییر کرد وجوش روشن و تاریک میشد و به نظر می رسید که کوتوله قهوه ای حول محورش میچرخد ." تیم همه جوانب را بررسی کرد از وجود ستاره مضاعف گرفته تا نقاط مغناطیسی سرد . اما هیچ یک از این جوابها درست نبود علت این تفاوت در نور که حالتی چرخشی داشت چه میتوانست باشد؟
 
پروفسور ری جواردنا محقق سیارات و زندگی در خارج از منظومه شمسی از دانشگاه تورنتو می گوید : " شاید ما داشتیم طوفان عظیمی را در این کوتوله قهوه ای می دیدیم شاید هم نمونه بزرگی از نقطه قرمز بزرگ در منظومه شمسی خودمان بود یا شاید یک چیز داغ تر را مشاهده کردیم . شاید هم لایه های عمیقتر جو بود که از طریق سوراخهای بزرگ بستر ابرها قابل دیدن بود ." با استفاده از مدلهای کامپیوتری مشخص شد که مخلوطی از سیلیکاتها و متانها دماهای مختلفی ایجاد می کنند . "الگوهای آب و هوایی " این مدلها روزی به ما کمک می کند تا شرایط آب و هوایی سیارات فرا خورشیدی را کشف کنیم .

اندازه گیری چگونگی تغییر در شکل و سرعت ابرها در جو کوتوله قهوه ای به ما اجازه می دهد که سرعت این بادها را حدس بزنیم واز چگونگی ایجاد آنها در کوتوله های قهوه ای وسیارات فرا خورشیدی آگاه شویم.


برگرفته از : جهان امروز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی