دانش و فن آوری (بازدید: 300)
چهارشنبه 30/6/1390 - 16:44 -0 تشکر 368435
تصویربرداری از انتقال بارهای الکتریکی در مقیاس نانو

 

 

محققان CNST با استفاده از میکروسکوپ نیروی اتمی رسانای نور (PCAFM) موفق شدند مشخصات نانوساختار مواد فوتوولتائیک آلی (OPV) را تعیین کرده و ارزیابی دقیقی از نقاط قوت و ضعف این روش به‌عمل آوردند.

آنها با تغییر دادن شکل هندسی این دستگاه و نیز تغییر ماده نوک میکروسکوپ نیرو اتمی (AFM)توانستند به چگونگی تاثیرعوامل مختلف مادی و تجربی نانومقیاس بر بازدهی کل OPV پی‌برند.

OPV شامل دو نوع مولکول آلی دهنده و گیرنده الکترون است. هنگامی که نور به این مولکول‌ها می‌تابد جفت الکترون حفره‌های تحریک شده توسط نور در فصل مشترک بین دهنده‌ها و گیرنده‌ها ازهم جدا شده و حرکت آنها یک جریان الکتریکی را به‌وجود می‌آورد. اما محیط بسیار ناهمگنی که این جریان از آن عبور می‌کند موجب کاهش تحرک پذیری بارها و افزایش بازترکیب آنها و در نتیجه کاهش بازدهی و توانایی تولید الکتریسیته می‌شود.

با توجه به بستگی شدید بازدهی این روش به شکل ماده، انجام اندازه‌گیری‌هایی در خصوص رابطه ساختار نانومقیاس با عملکرد، به‌منظور مطالعه و بهبود OPVها بسیار ضروری است. بنابراین با توجه به آنکه امروزه برای تعیین مشخصات مواد OPV در سطح وسیعی از PCAFM استفاده می‌شود.

محققان CNST انتظار دارند تا ارزیابی آنها از این روش اندازه‌گیری برای دیگر محققان این رشته که باید معایب و محاسن آن را مورد توجه قرار دهند، حائز اهمیت باشد.

گفتنی است این محققان اطلاعات بیشتری در خصوص این روش را طی مقاله ای در شماره 109 سال 2011 نشریه Journal of Applied Physics ارائه کرده اند.

جمعه 1/7/1390 - 8:0 - 0 تشکر 369194

ممنون

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

چهارشنبه 20/7/1390 - 14:21 - 0 تشکر 373894

اگه یه تصویر هم اینجا قرار میدادید ماهم می تونستیم ببینیم.
ممنون از مطلب ات دوست عزیز./

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

چهارشنبه 20/7/1390 - 19:23 - 0 تشکر 373944

اره جناب مپایر اگه تصویرش رو هم میذاشتین که ببینیم ممنون میشدیم

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی