دانش و فن آوری (بازدید: 264)
چهارشنبه 30/6/1390 - 16:38 -0 تشکر 368426
چاپ ادوات الکترونیک آلی روی سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌ها

 

قطعات الکترونیکی آلی مزایای زیادی نسبت به قطعات الکترونیکی فلزی دارند برای مثال سبک، منعطف و ارزان هستند. اما هنوز روش ارزان قیمتی برای الگودهی و چاپ آنها ارائه نشده است. محققان موفق شدند روشی الگودهی برای این کار ارائه کنند که با استفاده از لیزر مادن قرمز این کار انجام شود.


کارن از دانشگاه کالیفرنیا با همکاری والنس از دانشگاه وولنگان با چاپ مقاله‌ای در نشریهNano Letters ، روشی ساده برای الگودهی پلیمرها ارائه کردند. با این روش ادواتی نظیر دیودهای نشر نور، ترانزیستورهای لایه نازک آلی و میکروعملگرهای آلی را می‌توان با الگودهی تولید کرد.


LightScribe نام روشی که توسط شرکت HP ارائه شده است که با آن می‌توان از لیزر مادون قرمز برای نوشتن اطلاعات روی دی‌وی‌دی‌ها یا سی‌دی‌ها استفاده کرد. با این روش می‌توان روی سطح دیسک‌ها تصویر یا متن ایجاد نمود. در این روش لیزر به سطحی حاوی رنگ فعال شیمیایی تابیده می‌شود و موجب تغییر آن می‌گردد. در این پروژه به‌جای تابیدن لیزر به سطح حاوی رنگ، لیزر روی دیسکی پوشیده از نانوالیاف پلی‌آنیلین تابیده می‌شود. به‌محض این که لیزر به سطح این نانوساختار تابیده می‌شود، نور جذب شده و تبدیل به گرما می‌شود. این گرما موجب آغاز یک اتصال مولکولی می‌گردد به‌طوری که زنجیره‌های مولکولی و الیاف سوپرمولکولی به‌هم متصل شده و مورفولوژی پلیمر را تغییر می‌دهند.


بعد از تابش لیزر، بخش نور دیده که حاوی نانوالیاف پیچ‌خورده است، به شکل صاف در می‌آید. از آنجایی که نانوالیاف رسانای گرمایی خوبی نیستند بنابراین نمی‌توانند گرما را گسترش دهند بنابراین تفکیک قابل ملاحظه‌ای میان بخش‌های به‌هم جوش خورده و بخش‌های جدا از هم ایجاد می‌شود. از آنجایی که لیزر تابیده شده دارای قطری بین 0.7 تا 1 میکرومتر است بنابراین قدرت تفکیک و دقت بالایی خواهند داشت.


از مزایای دیگر این روش آن است که کنترل زیادی روی هدایت و خواص نوری پلیمر مورد استفاده وجود دارد که در روش‌های پیشین وجود نداشته است. آنها نشان دادند که چگونه با این روش می‌توان هدایت پلیمر را تنظیم کرد. با استفاده از پرتو سیاه و سفید، محققان توانستند فیلم‌های نانوالیاف پلی‌آنالین را از حالت نیمه‌هادی به عایق تبدیل کنند که با این کار هدایت آن چند میلیون برابر تغییر می‌کند. محققان نشان دادند که رنگ پلیمر را می‌توان با پارامترهایی نظیر حالت اکسیداسیون آغازگر، شدت لیزر و مقدار جوش خوردن رشته‌ها کنترل کرد. 

 

جمعه 1/7/1390 - 8:8 - 0 تشکر 369198

بسیار عالی است. ممنون

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی