انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 343)
دوشنبه 28/6/1390 - 13:23 -0 تشکر 367516
موسیقی و نو آوری

موسیقی تلفیقی در کنسرت وصل‌یار

نوآوری محدودیت ندارد.

سال‌هاست كه بحث تلفیق در موسیقی ایران مطرح شده و هنرمندان بسیاری در این زمینه دست به نوآوری زده‌اند.

یكی از تازه‌ترین تجربیات در این زمینه،‌ كنسرت گروه وصل‌یار بود كه با آهنگسازی ابراهیم اثباتی، چندی پیش برگزار شد. او با بهره گرفتن از سازها، مقام‌ها و گام‌های مشترك بین موسیقی ملت‌های مختلف، قطعاتی را بر پایه موسیقی سنتی اجرا كرد كه با تئاتر و جلوه‌های ویژه سینمایی نیز همراه بود.
اثباتی با اشاره به این‌كه تلفیق به امری عادی در موسیقی ایران تبدیل شده است و تنها رویكردها و شدت و ضعف آن تفاوت می‌كند، می‌افزاید: در طول سال‌ها اساتید بزرگی دست به تلفیق زده‌اند كه همچنان هم ادامه دارد. به نظر من نوآوری در این عرصه هیچ محدودیتی ندارد و تنوع زیادی به موسیقی كشورمان می‌بخشد.این نوازنده تنبور با بیان این‌كه خلاقیت و نوآوری صدمه‌ای به اصالت موسیقی ایرانی نخواهد زد، تاكید می‌كند:

من معتقدم كه موسیقی سنتی به قدری قابلیت دارد كه به هر اندازه روی آن تلفیق و نوآوری صورت گیرد، به هیچ عنوان صدمه‌ای نمی‌بیند و اصالتش را از دست نخواهد داد. در واقع اصالت ستون موسیقی ماست كه هر بنای مستحكمی را می‌توان روی آن ساخت.سرپرست گروه موسیقی وصل‌یار ادامه می‌دهد: اگر ما روی موسیقی سنتی خودمان تلفیق انجام می‌دهیم، به‌خاطر تكراری بودن آن یا پوشاندن ضعف‌هایش نیست، بلكه می‌خواهیم نسخه جدیدی از موسیقی اصیل را ارائه دهیم. او در باره تلفیق كنسرت موسیقی با هنرهایی چون سینما و تئاتر هم می‌گوید: من هر زمان كه موسیقی كار می‌كنم، بدون استثنا تصویر هم می‌بینم. در واقع تمام موسیقی من تصویری است،‌ چرا كه كاركردن در زمینه موسیقی تئاتر، تاثیر خیلی زیادی بر من داشته است.

ابراهیم اثباتی تاكید می‌كند: در همه جای دنیا، موسیقی با دیگر هنرها همراه می‌شود تا بتواند تاثیری مضاعف بر مخاطب بگذارد. در چنین كنسرت‌هایی از جمله آنچه ما 2 هفته پیش روی صحنه بردیم، اصل و اساس همان موسیقی است و تصویر و بازی مكمل آن می‌شود.

 

جام جم

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی