دانش و فن آوری (بازدید: 230)
شنبه 26/6/1390 - 13:14 -0 تشکر 366768
شبکه علمی کشور در هفته پژوهش به طور رسمی گشایش می یابد

شبكه علمی كشوردر هفته پژوهش به طور رسمی گشایش می یابد
تهران- معاون پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری گفت : شبكه علمی كشور در هفته دولت به صورت آزمایشی راه اندازی شد و این شبكه به طور رسمی درهفته پژوهش ( دی ماه ) فعالیت خود را آغاز می كند.
شبكه علمی كشوردر هفته پژوهش به طور رسمی گشایش می یابد
دكتر "محمد مهدی نژاد نوری " روز شنبه در گفت و گو خبرنگار علمی ایرنا درباره دلایل تاخیر در راه اندازی شبكه علمی كشور اظهار داشت: یكی از مشكلات تاخیر در راه اندازی شبكه علمی كشور، تبدیل شدن شركت مخابرات ایران (به عنوان فراهم كننده بستر سخت افزاری شبكه علمی كشور) به یك شركت خصوصی بود كه تنظیم قرارداد جدید با آن به منظور تعیین شرایط دقیق و وظایف طرفین یك فرآیند زمان بر است .
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان كرد: از سوی دیگر تامین سخت افزارهای مورد نیاز این شبكه باند پهن و پرسرعت از دیگر مشكلات راه اندازی شبكه علمی كشور است.
وی گفت: شبكه علمی كشور در مرحله نخست پنج مركز تحقیقاتی و پژوهشی در تهران را به یكدیگر متصل كرد و در هفته دولت (2 تا 9 شهریورماه امسال ) به طور رسمی افتتاح شد.
مهدی نژاد نوری یادآور شد : در حال حاضر تمامی سوئیچ های این شبكه فعال و قرار است كه تاهفته پژوهش امسال ( از چهارم تا 11 دی ماه ) مشكلات موجود به طور كامل حل شود و قرار است به زودی چند دانشگاه بزرگ كشور به شبكه علمی كشور متصل شوند تا این شبكه برای افتتاح رسمی در هفته پژوهش امسال آماده شود.
معاون پژوهشی وزیر علوم گفت : در شبكه علمی كشور تمامی بایگانی های اطلاعات علمی، نتایج پژوهش و فناوری های به ثمر رسیده كشور به اشتراك گذاشته می شود و علاقه مندان برای دریافت این اطلاعات نیازی به مراجعه حضوری به مراكز علمی ندارند.
مهدی نژاد نوری خاطرنشان كرد: همچنین شبكه آزمایشگاه های علمی كشور در بستر شبكه علمی راه اندازی می شود و بدین ترتیب بحث "آموزش مجازی" و "دانشگاه مجازی" به منظور تحقق عدالت آموزشی در كشور محقق خواهد شد.
به گفته وی احیای دوباره دانشگاه مجازی و امكان تشكیل ویدئوكنفرانس از دیگر مزایای ایجاد شبكه علمی كشور است و با راه اندازی این شبكه كنفرانس های ملی و بین المللی بدون نیاز به سفرهای فردی برپا می شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهارداشت: در حال حاضر دانشگاه های صنعتی اصفهان، شیراز و دانشگاه صنعتی امیركبیر دارای ابررایانه هستند و با ایجاد شبكه علمی كشور می توان از توان محاسباتی و نرم افزارهای كاربردی این ابررایانه ها از راه دور بهره برد. همچنین اینترنت، اینترانت و ایمیل در شبكه علمی كشور فعال است.
به گفته مهدی نژاد قرار است این شبكه درمدت سه سال ، 2143 دانشگاه وموسسه آموزش عالی و مركز علمی و تحقیقاتی را به هم متصل ‌كند.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: در مرحله اول مقرر شده است تا تمامی مراكز دانشگاهی تهران به مدت 6 ماه به شبكه متصل شوند . در فاز دوم شهرهای بزرگ در مدت 12 ماه ، سایر مراكز استان‌ها 24 ماه وتمامی شهرها‌ی كشور ظرف مدت 36 ماه به این شبكه متصل خواهند شد.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی