بهداشت و سلامت (بازدید: 330)
سه شنبه 22/6/1390 - 16:39 -0 تشکر 365426
اگر می‌خواهید در رژیم شکست نخورید...

 


غذاهای فرآوری شده، کنسروها و فست‌فودها سریع آماده می‌شوند؛ ولی، کالری بیشتر و ارزش غذایی کمتری دارند. انجمن رژیم آمریکا، مصرف دست کم 3 تا 5 وعده میوه و سبزی را در هر روز توصیه می‌کند.

 

یادداشت

در این مطلب قصد داریم 6 راهکار برای موفقیت در رژیم‌های کاهش وزن را با هم مرور کنیم. با ما همراه باشید...

 

1- هر چه می‌خورید را یادداشت کنید

برای 5 روز تا یک هفته، هر آن چه می‌خورید و می‌آشامید را یادداشت کنید. این که چه می‌خورید، چه وقت آن را می‌خورید، چه قدر می‌خورید و به همراه چه کسی می‌خورید، پرسش‌هایی مهم هستند که باید به آن‌ها پاسخ دهید. بیشتر مردم در آخر روز نمی‌توانند همه آن چیزهایی که خورده‌اند را به یاد بیاورند و همیشه مقداری از آن را جا می‌اندازند. با خودتان صادق باشید.

لازم نیست که دیگران لیست غذاهایی که خورده‌اید را ببینند. این یک مسأله خصوصی است. بسیاری از افراد می‌گویند که چیزی نمی‌خورده‌اند، چون می‌دانستند که مجبورند آن را یادداشت کنند.

فایده بزرگ نوشتن آن چه می‌خورید، این است که متوجه می‌شوید چه قدر خورده‌اید و کجا زیاده‌روی کرده‌اید که باید آن را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید.

 

2- خیلی کم غذا نخورید

رژیم‌هایی که کالری اندکی دارند، در کوتاه مدت باعث کاهش وزن می‌شوند؛ ولی، در طولانی مدت حفظ آن‌ها مشکل است. شما به تدریج خسته، عصبی و تحریک‌پذیر خواهید شد و برای انجام کارهای‌تان انرژی نخواهید داشت. دیگران هم دیگر خوش‌شان نمی‌آید با شما غذا بخورند، چرا که شما کمابیش همه انواع مواد غذایی که آن‌ها می‌خورند را نمی‌خورید و برای همه‌ی غذاها منع مصرف دارید.

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی است و کسانی که این وعده غذایی را سرسری می‌گیرند، در آخر روز با وعده‌های سنگین، پرخوری می‌کنند و کمتر به غذاهای

سالم روی می‌آورند

 

 

3- نه پُرخوری کنید و نه خیلی کم غذا بخورید

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی است و کسانی که این وعده غذایی را سرسری می‌گیرند، در آخر روز با وعده‌های سنگین، پرخوری می‌کنند و کمتر به غذاهای سالم روی می‌آورند. دست کم 3 وعده غذا در روز بخورید. در واقع، شما باید مقدار غذای مصرفی خود را بین 6 وعده تقسیم کنید. این کار متابولیسم را فعال می‌کند و قند خون را بالا نگه می‌دارد و بنابراین، شما احساس گرسنگی نخواهید کرد.

سالاد میوه و سبزی

4- غذاهای تازه بخورید

غذاهای فرآوری شده، کنسروها و فست‌فودها سریع آماده می‌شوند؛ ولی، کالری بیشتر و ارزش غذایی کمتری دارند. انجمن رژیم آمریکا، مصرف دست کم 3 تا 5 وعده میوه و سبزی را در هر روز توصیه می‌کند. اگر نمی‌توانید هر روز برای درست کردن این نوع غذاها وقت صرف کنید، برای چند روز یکجا درست کنید.

برای مثال، در کاسه‌ای بزرگ مقداری میوه و سبزی تازه خرد کنید و در یخچال بگذارید و تا دو یا سه روز از آن‌ها استفاده کنید. به این ترتیب، بدون این که هر روز وقت صرف کنید، از میوه و سبزی بهره خواهید برد.

 

 

5- آب و مایعات فراوان بنوشید

بیش از بقیه نوشیدنی‌ها آب بنوشید. ما روزانه به 8 تا 12 لیوان آب نیاز داریم. به بیان دیگر باید آن مقدار آب بنوشیم که ادرارمان شفاف و روشن باشد. نوشیدن آب فراوان، سموم را از بدن خارج می‌کند و پوست شما نیز درخشندگی خود را باز خواهد یافت.

 

6- ورزش کنید، کمتر بخورید

ورزش و رژیم غذایی دو جزو جدا نشدنی از رژیم کاهش وزن هستند؛ ولی، حتماً می‌خواهید بگویید، نمی‌توانید ورزش کنید، چون وقت ندارید. وقتی به خانه می‌رسید، آن قدر خسته‌اید که ... و بهانه‌هایی از این قبیل؛ ولی، در عوض از خودتان بپرسید وقتی که اضافه وزنم کم شود، از انجام چه کارهایی لذت خواهم برد که پیش از آن نمی‌توانسته‌ام انجام دهم؟ کدام لباس‌ها را می‌توانم بپوشم و کلسترول خونم چقدر پایین‌تر خواهد آمد؟

نوشیدن آب فراوان، سموم را از بدن خارج می‌کند و پوست شما نیز درخشندگی

خود را باز خواهد یافت

 

پاسخ به این پرسش‌ها انگیزه‌ای خواهد شد برای تحمل سختی‌های ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی مناسب. مهم این است که شما رژیم غذایی و الگوی ورزشی درستی را دنبال کنید که بتوانید همیشه و به طور پیوسته از آن‌ها پیروی کنید.

 

 

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی