انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 230)
دوشنبه 21/6/1390 - 13:55 -0 تشکر 364881
حفاظت از بنا های تاریخی

ثبت سریع آثار تاریخی
بافت‌های تاریخی شهرها و روستاها و حریم محوطه‌های تاریخی و باستانی كشور، با هدف جلوگیری از تخریب تا پایان سال به سرعت در فهرست آثار ملی ثبت می‌شوند.

آتوسا مومنی، مدیركل دفتر ثبت آثار تاریخی، طبیعی و معنوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور با اعلام این خبر گفت: ثبت حریم‌ها و بافت‌های فرسوده تاریخی در شهرها و روستاها مستلزم كمك اداره كل حفاظت از بناهای كشور و سازمان مسكن و شهرسازی استان‌هاست.

به گزارش ایسنا و به گفته وی، به‌طور كلی 33 هزار و 71 اثر منقول، غیرمنقول، طبیعی، تاریخی و معنوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده كه 30 هزار و 559 اثر به محوطه‌ها، بناها و بقعه‌ها مربوط است. همچنین تعداد حریم‌های ثبت‌شده در فهرست آثار ملی 1846 مورد است.

مومنی در پاسخ به پرسشی درباره ترغیب مردم و مالكان اماكن تاریخی برای حفاظت از این بناها و محوطه‌ها، گفت: در سال جدید، بسته‌های حمایتی از سوی سازمان به این امر اختصاص یافته است تا محوطه‌ها و آثار تاریخی كه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند، توسط مردم و مالكان مورد بهره‌برداری فرهنگی و تجاری متناسب با شأن و اصالت بنا و محافظت قرار گیرند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی