ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 4987)
دوشنبه 21/6/1390 - 1:41 -0 تشکر 364743
وای‌فای چیست؟

wifi مخفف كلمات Wireless Fidelity و در حقیقت یك شبكه بی‌سیم است كه مانند امواج رادیو و تلویزیون و سیستم‌های تلفن همراه از امواج رادیویی استفاده می‌كند.


هموطن آنلاین -برقراری ارتباط با شبكه بی‌سیم شباهت زیادی به یك ارتباط رادیویی دو طرفه (مانند بی‌سیم پلیس) دارد؛ آنچه رخ می‌دهد به این شكل است: یك مبدل بی‌سیم اطلاعات را به سیگنالهای رادیویی ترجمه و آن‌ها را ارسال می‌كند.
یك روتر (router) بی‌سیم سیگنالها را دریافت، رمزگشایی و به اطلاعات تبدیل می‌كند، حال این اطلاعات با استفاده از یك اتصال سیمی اترنت به اینترنت فرستاده می‌شود.
این فرآیند در جهت معكوس هم كار می‌كند (آنچه بیشتر كاربران معمولی آن را احساس می‌كنند) یعنی روتر اطلاعات را از اینترنت دریافت، به سیگنال‌های رادیویی تبدیل و برای كامپیوترهایی كه مجهز به سیستم بی‌سیم هستند ارسال می‌كند.
امواج رادیویی كه برای شبكه‌های بی‌سیم استفاده می‌شوند با امواج رادیویی به كار رفته در تلفن‌های همراه و واكی تاكی‌ها و مانند آن‌ها تفاوتهایی دارد. آن‌ها می‌توانند امواج رادیویی را ارسال و دریافت كنند و از صفر و یك‌ها (اطلاعات دیجیتال) را به امواج رادیویی و بالعكس تبدیل كنند.
امواج رادیوی wifi چند تفاوت قابل توجه با این امواج رادیویی دارند؛ انتقال اطلاعات با استفاده از امواج فركانس بالای 2.4 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز صورت می‌گیرد كه فركانس آن از فركانس امواج رادیویی واكی تاكی تلفن‌های همراه و تلویزیون به مراتب بالاتر است، البته فركانس بالاتر اجازه حمل اطلاعات بیش‌تری را می دهد.
آن‌ها از استاندارد 802.11 استفاده می‌كنند كه با چند چاشنی مختلف عرضه می‌شوند و عبارتند از 802.11a: اطلاعات را با فركانس 5 گیگاهرتز انتقال می‌دهد و می‌تواند اطلاعات را حداكثر تا سرعت 54 مگابایت در ثانیه ارسال كند و اثر اعوجاج و تداخل امواج در آن بسیار كم است.

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

جمعه 25/6/1390 - 15:15 - 0 تشکر 366423

این که دیگه قدیمی شده!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی