تعلیم و تربیت (بازدید: 354)
دوشنبه 21/6/1390 - 1:13 -0 تشکر 364737
تبدیل افكار به كلمات با فناوری اسكن مغزی

هموطن آنلاین _یك پژوهش جدید كه با استفاده از اسكن اف‌ام‌آرآی و یك برنامه رایانه‌ای چكیده 3500 مقاله ویكیپدیا به انطباق كلمات با الگوهای فعالیت مغزی پرداخته، در آینده به دانشمندان عصب‌شناس در درك چگونگی تفكر افراد در مورد مفاهیم پیچیده انتزاعی كمك خواهد كرد.
محققان دانشگاه پرینستون در پژوهش خود از اسكنهای اف‌ام‌آرآی(تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی) برای شناسایی بخشهایی از مغز كه در زمان تفكر افراد در مورد اجسام خاص مانند اسب یا هویج فعال می‌شدند، پرداخته و سپس لیستی از مباحث مرتبط با این كلمات را بدست آوردند.
آنها همچنین از همان اسكنهای اف‌ام‌آرآی برای تعیین فعالیت مغزی مشترك با هر لغت، در هر موضوع استفاده كردند. برای مثال تفكرات مرتبط با اثاثیه با الگوهای مشابهی از كلمات مانند میز، نیمكت و صندلی اشتراك داشتند.
با تشخیص فعالیت اسكن مغزی مرتبط با موضوع خاص، دانشمندان توانستند تنها با نظر به فعالیت مغزی فرد به برون‌یابی تفكرات او بپردازند.
محققان این پژوهش را با اسكن مغزی شركت‌كنندگان در سال 2008 انجام دادند كه طی آن پس از نمایش یك تصویر و لغات پنج جسم در 12 مقوله، از افراد خواسته شد برای مدت سه ثانیه به تصویر سازی جسم بپردازند. پژوهشگران، در همین حال از فعالیت مغزی آنها اسكن آف‌ام‌آرآی گرفتند.
دانشمندان دانشگاه پرینستون در مرحله بعدی از یك برنامه رایانه‌ای برای فشرده كردن 3500 مقاله ویكیپدیا در مورد این اشیا پرداخته كه به 40 طبقه‌بندی مرتبط با آنها منجر شد.
به گفته ماتیو بوت‌وینیك، دستگاههای خوانش مغزی می‌تواند ابتدا به افراد فلج كمك كند؛ اما تا آن زمان فاصله زیادی باقی مانده است.
از دیگر امیدهای این شیوه، استفاده از آن به عنوان جایگزین برای پردازش دستی لغات است؛ این در حالیست كه به گفته بوت‌وینیك، مشكلاتی در این راه وجود دارد كه از جمله آنها ساخت فناوریهای اسكن مغزی قابل حمل بوده كه افراد بتوانند دستان خود را از زحمت تایپ كردن خلاص كنند.
این پژوهش می‌تواند كاربری‌های مناسبی برای كمك به افراد دچار معلولیت داشته باشد، برای آنهایی كه اسكن مغزی می‌تواند افكار آنها را بهتر از تصاویر توضیح دهد.

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی