انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 223)
يکشنبه 13/6/1390 - 19:41 -0 تشکر 362577
روایتی از اسناد فرهنگی

خسارات ایران در جنگ جهانی دوم به روایت اسناد
از روز سه‌شنبه 15 شهریور و همزمان با هفتادمین سالگرد پایان اشغال ایران به دست متفقین در جنگ جهانی دوم، گنجینه اسناد ایران واقع در كتابخانه ملی، مجموعه‌ای از اسناد و تصاویر مرتبط با اشغال ایران و خسارات ناشی از آن در دوران جنگ جهانی دوم را برای نخستین بار رونمایی می‌كند.

به گزارش خبرنگار ما، اوایل سال گذشته بود كه از سوی محمود احمدی‌نژاد موضوع دریافت غرامت جنگی از كشورهای اشغال‌كننده ایران در جنگ جهانی دوم مطرح شد و واكنش‌های متعدد و مختلفی را در پی داشت.

 

رئیس‌جمهور در دانمارك و در دیدار با جمعی از اصحاب رسانه این كشور تاكید كرد كه ما خسارات وارده از جنگ جهانی دوم را مطالبه می‌كنیم و من گروهی را مامور كرده‌ام كه این خسارت را محاسبه كنند.

به گفته احمدی‌نژاد 3 كشور فاتح جنگ جهانی دوم، یعنی آمریكا، شوروی و انگلیس، از خاك و امكانات ایران استفاده و این جنگ را به نفع خود تمام كردند و با این كه در این دوره مردم ایران تحت فشارهای زیادی قرار گرفتند و خسارات فراوانی به ایران وارد شد، اما هیچ غرامتی به ایران پرداخت نشد.

در همین رابطه و چند هفته پس از سخنان احمدی‌نژاد، كمیته‌ای متشكل از پژوهشگاه میراث فرهنگی، موزه و سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران موظف به جمع‌آوری اسناد مرتبط با خسارات جنگ جهانی دوم در ایران و ارائه آن شدند.

رسانه ملی هم در همان ایام سریال فاخر «در چشم باد» را از شبكه یك سیما به كارگردانی مسعود جعفری جوزانی و با هنرمندی اكبر عبدی، پارسا پیروزفر، كامبیز دیرباز، لاله اسكندری و... پخش كرد كه در آن هم بخشی از خسارات و حوادث دوران اشغال ایران توسط نیروهای متفقین روایت شده بود.

حالا با گذشت بیش از یك سال از فعالیت این كمیته آن‌طور كه امیرمسعود شهرام‌نیا، معاون اسناد ملی سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران به «جام‌جم» می‌گوید قرار است در قالب یك نمایشگاه سندهایی از دوران اشغال ایران به دست متفقین و اسناد گرانبهایی از فعالیت‌های متفقین در زمان اشغال كشورمان برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شود.

او با اشاره به پایان اشغال ایران در شهریور 1320 می‌گوید: امسال مصادف با هفتادمین سالگرد پایان اشغال ایران توسط نیروهای متفقین است كه در راس آن كشورهای انگلستان و روسیه قرار دارند و به همین مناسبت مجموعه‌ای از عكس‌ها، آثار و اسناد به جا مانده را تهیه كرده‌ایم و در قالب نمایشگاه به مدت یك ماه در گنجینه اسناد ایران به نمایش می‌گذاریم.

شهرام‌نیا ادامه می‌دهد: پس از پایان نمایشگاه بلافاصله همایش «ایران در اشغال» آغاز به كار می‌كند كه ما از سال گذشته برای آن فراخوان داده بودیم و حتی از كشورهای مختلف مقالاتی به دست ما رسیده است.

معاون سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران تاكید می‌كند: در رابطه با اشغال ایران توسط نیروهای متفقین كار پژوهشی و تحقیقاتی گسترده‌ای شده است و قطعا دستاوردهای این نمایشگاه و همایش بین‌المللی می‌تواند به جبران خسارت‌های ایران در دوران جنگ جهانی و در عرصه بین‌المللی كمك فراوانی كند.

وی می‌افزاید: همزمان كار ترجمه مقاله‌ها را هم پیگیری می‌كنیم و در قالب یك كتاب منتشر می‌شود و امیدواریم اسناد مكتوب و تصویری در كنار آثار به جا مانده بتواند گویای خسارت مادی و معنوی ایرانیان در دوران اشغال باشد.

به نظر می‌رسد از روز سه‌شنبه و به مدت یك ماه دیگر باید منتظر ماند تا ببینیم آیا این نمایشگاه و همایش می‌تواند گامی رو به جلو برای تحقق و تثبیت ادعای ایران بردارد و به گرفتن خسارت ناشی از اشغال كمك كند یا خیر؟ منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی