انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 3963)
يکشنبه 13/6/1390 - 0:5 -0 تشکر 362356
آیا شمالیها آدمهایی عصبانی و اهل دعوایند؟

 

 

کامنت یک مخاطب غیرمازندرانی انگیزه تهیه این گزارش با حضور دکتر عباسی و دکتر یزدان پناه،استادان دانشگاه.(ربابه حسین پور،خبرنگار-ساری) شد.ابتدا یادداشت کوتاه:"سامان" را بخوانید:

"سلام.من از کرمان به صورت مسافر دانشجویی حدود 4 روز مهمان شما درمازندران بودم. شما مازندرانی ها خیلی خیلی عصبی  هستید و  آدم جرات پرسیدن آدرس را از شما نداره و مردم خیابان و کوچه بازار و رانندگان تاکسی و فروشندگان و مغازه داران همه و همه با آدم دعوا دارن، واقعا چرا؟ چتونه؟"

 

 

آیا ما مازنی ها واقعا" همین گونه هستیم که این دانشجوی کرمانی گفته است؟

مهربانی و میهمان نوازی یكی از خصوصیات خوب و منحصر به فرد مردم كشورمان است و بر خلاف بسیاری از کشورها كه از سردی و رفتار خشک و بی روح و زندگی ماشینی همیشه در رنج و عذاب هستند ،حتی در دورترین روستاها و دهکده های ایران به خصوص مازندران مهمان دوستی،خونگرمی و مهمان نوازی مردمان این دیار زبان زد همگان است تا جایی که هانری نویسنده آلمانی معتقد است : "مهمان نوازی ایرانیان به حد کمال است و شهره جهانی دارد."
 از سال های دور خطه سرسبز شمال به ویژه مازندران به دلیل بهره مندی از شرایط اقلیمی متعادل و الطاف و مواهب بی شمار خدادادی همیشه مورد توجه مسافران و گردشگران بوده و در فصول مختلف سال به خصوص ایام نوروز و تعطیلات تابستان پذیرای میلیون ها نفر مسافر و مهمان از سراسر کشور و نیز کشورهای مختلف است.
مردمان ساده شمال با الهام از سخاوت طبیعت و بی آلایشی دشت ها و صلابت البرز بسیار مهربان و مهمان نواز هستند،آنها بی ریا و بدون هیچ چشم داشتی خاطراتی خوب و به یاد ماندنی از خود و این بهشت روی زمین در اذهان مهمانان به یادگار می گذارند تا هر وقت اسمی از شمال بیاید سادگی و مهمان نوازی در ذهن شان متبادر شود.
 البته طی سال های اخیر جسته و گریخته کمی از نامهربانی های شمالی ها با مهمانان شنیده ایم اما باورش برای مان که سال هاست به این صفت پسندیده خو گرفته ایم،مشکل است.


خواننده فهیم از کرمانی که با ارسال کامنتی از برخورد برخی از اهالی مازندران در اولین سفرش به این استان گله کرده و متعجب بود از آن همه تعاریفی که از مهمان نوازی و صفا و صمیمیت مردمان این خطه شنیده و آنچه که دیده بود!

برای یافتن پاسخ  به سراغ کارشناسان اجتماعی و روان شناسی رفتیم تا موضوع را کارشناسانه مورد تحلیل قرار دهیم.

 دکتر یزدان پناه روان پزشک و استاد دانشگاه در گفتگو با ما ضمن تاکید بر این نکته که ما مازندرانی ها مهمان نواز هستیم و غریبه ها را بیشتر از خود دوست داریم،معتقد است: علت رفتارها همیشه مبتنی بر افکار انسان هاست،وقتی افکار خوبی داشته باشیم رفتاری خوب و متعادل داریم و اگر افکاری منفی در ذهن مان نقش ببندد رفتارهایی از ما سر می زند که با هنجارها سازگار نیست.
وی می گوید:مبنای رفتارهای مان همان قضاوت های ماست،وقتی در خصوص موضوعی احساس بدی پیدا می کنیم رفتار ناخوشایندی از خود بروز می دهیم،ممکن است عصبانی و خشمگین شویم و حتی پرخاش کنیم.
 این استاد دانشگاه پرخاشگری را وسیله ای برای دفاع،انتقام و رسیدن به هدفی خاص می داند و معتقد است:هنگامی که راجع به موضوعی احساس و هیجان منفی پیدا می کنیم این حالت خشم تلقی می شود ،گاهی خشم به عصبانیت تبدیل می شود و گاهی هم با مدیریت بر خشم جلوی این احساس ناخوشایند را می گیریم اما زمانی که عصبانیت خود را بروز می دهیم پرخاش می کنیم.
 به عقیده وی پرخاش رفتار ناخوشایند برخی از بومیان استان با مسافران ناشی از دردسر، شلوغی و ترافیک، ایجاد مسائل اخلاقی ،گرانی ،کثیف شدن محیط زندگی مان و نگرانی های دیگر است که اعتراض مان با رفتار انفعالی خود را نشان می دهیم.
 وی می گوید:البته بخشی از رفتارهای مسافران که موجب ناخرسندی ما می شود به خود ما برمی گردد که بر رفتارهای آنها نظارت درست نکردیم و هیچ کنترلی بر آنها نداریم.


 منبع:مازندنومه


از خـــــم ابروی توام هیچ گشــــایشی نشد***وه که در این خیال کج عمر عزیز شد تلف

  چنــد بنـــاز پرورم مهــر بتـــــان سنـگ دل***یـــاد پدر نمی کــــنند این پســـران نا خــلف 

 حافظ اگر قدم زنی در ره خانــدان به صدق***بدرقــــه رهــت شود همت شحــنه نجـــــف

 

  ₪₪۩۞۩  بفرمایید اینجا ۩۞۩₪₪  
 

 

 

يکشنبه 13/6/1390 - 0:8 - 0 تشکر 362360

در این خصوص با یک جامعه شناس هم وارد گفتگو شدیم؛دکتر عباسی-استاد دانشگاه- در این خصوص می گوید:در شکل گیری ارتباط میان دو نفر که با هدفی صورت می گیرد ممکن است نتیجه آن مثبت،ناقص و یا تعارفی باشد.
به نظر وی مراودات مسافران با افراد بومی مازندران بنا به دلایلی با هم گره خورده و ممکن است برای برطرف کردن انواع نیازها باشد.
این استاد دانشگاه معتقد است:هرچه تعداد مسافران بیشتر باشد بر پیچدگی روابط اجتماعی افزوده و در پی آن ترافیک و رفت و آمدها بیشتر می شود و این پیچیدگی ها باعث به وجود آمدن اختلال در ارضای نیازهای انسانها می گردد و بومی ها این اختلالات و آشفتگی ها را به حضور مسافران نسبت می دهند و آنها را مقصر می دانند.
وی می گوید: تظاهر این پیچیدگی و پاسخ به آن به گونه ای تجلی می یابد که افراد بخواهند به نوعی رفتار خود را با یک سمت و سو و رنگ و بوی واکنشی نشان دهند، بنابر این وقتی این ذهنیت پشت تفکرشان شکل گیرد در ارتباطات اضطراری و تعمدی خود به نوعی اعتراض شان را با زبان شفاهی و یا با زبان بدن نشان می دهند.


دکتر عباسی معتقد است:گرچه این یک توجیه پسندیده و عقلانی نیست، به نظر می رسد در چنین شرایطی تا حدودی طبیعی باشد.

منبع:مازندنومه


از خـــــم ابروی توام هیچ گشــــایشی نشد***وه که در این خیال کج عمر عزیز شد تلف

  چنــد بنـــاز پرورم مهــر بتـــــان سنـگ دل***یـــاد پدر نمی کــــنند این پســـران نا خــلف 

 حافظ اگر قدم زنی در ره خانــدان به صدق***بدرقــــه رهــت شود همت شحــنه نجـــــف

 

  ₪₪۩۞۩  بفرمایید اینجا ۩۞۩₪₪  
 

 

 

يکشنبه 13/6/1390 - 0:25 - 0 تشکر 362367

من خیلی از شمالی ها خوشم میاد:)

خیلی خوبن مهربونن. ما هروقت میریم شمال مورد محبت و مهمون نوازیشون قرار میگیریم

انقدر لطف کردن به ما که موندیم توش چه جوری جبران کنیم:)

هرکی ازشون بد بگه من باورم نمیشه!

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
پنج شنبه 17/6/1390 - 18:34 - 0 تشکر 363723

سلام

ما شمالی هارو آدمهایی خونسرد , مهربان سراغ داریم

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
دوشنبه 23/8/1390 - 9:19 - 0 تشکر 387573

با سلام
اینکه شمالیها آدمای خشنی هستند اصلا درست نیست. به نظر من گویش و لهجه اونها و طرز بیان کردن کلمات در گویشهای مختلف شمالی باعث این سوتفاهم شده. در صورتی که اکثر مردم خطه شمال خونگرم، مهمان نواز و مهربونند. البته ناگفته نمونه که خوب و بد همه جا وجود داره.
در آخر امیدوارم مهمان نواز خوبی برای هموطنانمان از چهارسوی ایران باشیم.
از طرف : همه شمالی ها

دلم را گره ميزنم به دلت

مثل سبزه سيزده

با يک دنيا آرزو

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی