ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 747)
دوشنبه 19/1/1387 - 17:37 -0 تشکر 36015
ارتباطات و فن آوری اطلاعات در دهکده جهانی

ارتباطات و فن آوری اطلاعات در دهکده جهانی

ارتباطات، اطلاع­رسانی، بازاریابی

          در دنیای امروز سعی همه بر این است كه دهكده­ای جهانی به وجود آورند، البته چگونه و چطور؟! این آرزوی تمام انسانهاست و این موضوع را می­توان سرآغاز باب خداشناسی دانست. البته اینجانب در این خصوص نه با حروف و نه با اعداد بلكه با فطرت به این مسأله نگاه می­كنم كه مواردی از جمله محبت، دوستی و دیگر كمالات انسانی است كه همگان به این امر توجه خاص دارند، بدون اینكه حتی به فطرت خود توجهی داشته باشند كه این ندای ارتباط از كجاست؟! اگر بیشتر دقت كنیم می­بینیم كه این ارتباط در تمام آفرینش و در تمام مخلوقات خداوند مشاهده می­شود، ارتباط با خدا به راحتی تمام این ارتباطات را میسر می­سازد. اگر نظری به خود و اطراف خود بیفكنیم خواهیم یافت كه مگر نه این است كه همه برای همین ارتباط گرد هم جمع شده­اند، امر ارتباطات است كه انسانها را كنار هم جمع نموده، البته این عبارت مقدس (ارتباطات) اصل نیازهای مادی و معنوی بشری است كه امر واضحی است، البته محصولات و خدمات نیز در خصوص رفع نیازهای بشر و بهبود رفاه انسانها به همدیگر مرتبط هستند. حال انسان چگونه می­تواند از این الطاف و بركات الهی استفاده بهینه را ببرد؟!

          باید تمام عواملی كه نیازی را به وجود می­آورند را بررسی نمود. در اینجاست كه حروف و اعداد نیز ابزار ارتباط می­شوند.

          ابزاری كه به همه چیز نام و كلام، مقدار و اندازه می­دهد و مبحث اطلاع­رسانی و بازاریابی را باز می­كند؛ اطلاع­رسانی بر این اساس است كه، این نوع محصولات و خدمات را داریم، بازاریابی نیز بر این اساس كه چه مقدار از این محصولات و خدمات مورد عرضه و تقاضا است، این دو مبحث لازم و ملزوم یكدیگر هستند كه در باب ارتباطات و ارتباط مشاغل با هم مطرح می­شوند؛ ارتباطی كه هر انسانی و هر شغلی در خصوص رفع نیازهای مادی و معنوی خود با دیگران دارد و نقش اساسی پیدا می­كند، در این راستا صداقت، درستی و انسان دوستی فرای همة محصولات و خدمات قرار می­گیرند، چرا كه این صفات عالیه هستند كه به حروف و اعداد روح و تعالی می­بخشند تا از این محصولات و خدمات استفادة بهینه را داشته باشیم.

          مگر در دهكدة جهانی حساب و كتاب وجود ندارد كه غیر از این تصور كنیم، آری! مدیریت و برنامه­ریزیهای صحیح و مدبرانه است كه بر خواسته­های معقول همه مهر تأیید زده تا این محصولات و خدمات به دست متقاضی خود برسد، این مسیری كه در این راستا طی می­شود راه ما را در خصوص ارتباطات هموار می­نماید. مسیری كه روزها، ماهها و سالها طول می­كشد، با ارتباطات سازمان یافته جهت اطلاع­رسانی و بازاریابی به كمترین زمان ممكن برسد تا از این لحظه، از زمان نیز استفادة بهینه گردیده، در این جاست كه مكارم اخلاق حرف اول را در دنیا می­زند، اینجاست كه معنای حقیقی رقابت (والسابقون السابقون اولئك المقربون) را می­بینیم.

          به عبارتی تمام انسانها در خیر (بركت) رساندن به یكدیگر از هم پیشی می­گیرند. و آن دهكدة جهانی (مدینة فاضله) را نه در عالم رویا بلكه در بیداری خواهیم دید، آری! این پیام حقیر است به خود و تمام جهانیان كه بیاییم تجدیدنظری در آنچه تاكنون گذشته است داشته باشیم و در اصلاح و آبادانی دنیای كنونی گامی بلند برداریم و شاهد طراوت و شادابی در تمام مخلوقات خداوند باشیم و در این دنیای كوچك همگی برای استفاده بهتر از الطاف و بركات خداوند بهره­ای كامل ببریم.

          هر چند كه نمی­توانم بگویم، این كلام آخر حقیر است و حق كلام را آنچنان كه باید ادا كرده­ام، اما سخن را با یكی از دیدگاههای خود به پایان می­رسانم.

تبلیغات؛ یعنی مدیریت سرمایه برای استفادة بهینه از زمان و امكانات هستی جهت دست یافتن به كمالات انسانی در راه رسیدن به خدا.

حسینی،نظام‏هدفمند،صفحه20-21

سيّدحسام سيّدحسيني نويسنده و تئوري پرداز نظام هدفمند
چهارشنبه 8/3/1387 - 18:52 - 0 تشکر 41271

جهان دیجیتال در سالی كه گذش

تسال 2007 با همه فراز و نشیب‌هایی که در موضوع کامپیوتر با آن روبه‌رو بودیم به پایان رسید. آنچه آمده است مروری بر مهم‌ترین عناوین خبری و رویدادهایی است که در سال 2007 در مجله PC World منتشر شده است.

Vista، ناامیدکننده

در اوایل سال 2007، Microsoft بسیاری از طرفدارانش را ناامید کرد. Windows Vista بسیار متفاوت‏تر از آن چیزی بود که تصورش می‏شد. این سیستم‏عامل خود به تنهایی بد نبود و نقاط قوت بسیاری در خود داشت، اما تغییرات عمده آن نسبت به نگارش XP سبب شد که به ‏روز کردن XP به Vista به کابوسی برای بسیاری از کاربران تبدیل شود.

باتری‏های مشکل‏دار

در سال 2007 مشکل خریداران لپ‏تاپ‌ها تنها به Vista ختم نشد. مساله جدی‏تر، باتری لپ‏تاپ‌ها بود که به‌ خاطر طراحی نادرست ممکن بود تحت شرایطی خاص سبب آتش‏سوزی شوند. مساله باتری‏های خراب سبب بروز مشکلات زیادی در صنعت لپ‏تاپ شد و در نهایت نزدیک به 10 میلیون لپ‏تاپ شرکت‌های Acer، Apple، Dell، Lenova و Sony برای تعویض باتری، بازپس گرفته شدند.

موسیقی‏های ارزانتر

سال 2007 سال خوبی برای طرفداران موسیقی بود. در ابتدای سال، iTunes محدودیت حق کپی را از بسیاری از موسیقی‏هایی که در سایت خود به ‌فروش می‏رساند حذف کرد (البته با حذف محدودیت، قیمت را کمی افزایش داد). در این سال Apple رقابت سختی را با Amazon.com، Sprint و سایر فروشندگان موسیقی دیجیتال برای تشویق مصرف‏کنندگان برای استفاده از تجهیزات Apple در پیش گرفت.

فیلم‌ها فراگیرتر از قبل

سال 2007 سال مهمی برای طرفداران فیلم‌های تلویزیونی محسوب می‏شود. چرا که در این سال بسیاری از این علاقه‌مندان توانستند فیلم‌هایی را که در تلویزیون موفق به دیدنشان نشده بودند از طریق اینترنت دانلود کنند. هر چند تا قبل از این هم تلاش‌هایی برای فراگیر کردن فیلم‌ها در اینترنت انجام شده بود، اما آن تلاش‌ها به‏هیچ‏وجه قابل توجه نبود.

رادیوهای اینترنتی کم‏رنگ‌تر از قبل

با وجودی که حضور فیلم‌ها در وب در سال 2007 وضعیت در حال رشدی داشت، اما در این سال رادیوهای اینترنتی دچار مشکلات عمده‏ای شدند. در تابستان XCopyright Royalty Board بنا به‏درخواست SoundExchange رادیوهای اینترنتی را مجبور به پرداخت هزینه‏های بیشتر به سازندگان آثار بابت پخش برنامه‏ها کرد. با توجه به اینکه این هزینه‏های دریافتی بر اساس پخش برنامه‏ها بود (که بسیاری از آنها پس از ترجمه از طریق چندین کانال یک رادیو پخش می‏شد) و نه بر اساس سود حاصل از پخش آنها، بنابراین بسیاری از شرکت‌های کوچک رادیویی دچار ورشکستگی شدند.

اعمال محدودیت در پهنای باندها

دانلود کردن یک نمایش تلویزیونی زنده احتیاج به پهنای باند زیادی دارد و شاید موضوعاتی شبیه این است که ISPها را دچار تردید کرده که آیا در اختیار قرار دادن پهنای باند نامحدود به کاربران منطقی است یا خیر؟

در سال 2007، Comcast (یکی از بزرگ‌ترین سرویس‏دهندگان اینترنت و تلویزیون‌های کابلی) تصمیم گرفت دسترسی برخی از مشتریانش که به‌طور نامحدودی از پهنای باندها استفاده می‏کردند را قطع کند. همچنین Comcast، سرعت دانلود مشتریانی را که از برنامه‏هایی که پهنای باند زیادی لازم داشتند استفاده می‏کردند (نظیر peer-to-peer file-sharing) را کاهش داد.

محصولات جدید

امسال iPhone کانون توجه بسیاری از اخبار و مقالات بود. این توجهات در ژانویه هنگامی که Steve Jobs، iPhone را معرفی کرد آغاز و تا 29 ژوئن که این محصول وارد بازار شد ادامه یافت.

iPhone در ابتدای ورودش به بازار به قیمت 499دلار برای مدل 4 گیگابایتی و 599دلار برای مدل 8 گیگابایتی به فروش می‏رسید، اما دو ماه بعد قیمت مدل 8 گیگابایتی آن به 200دلار رسید. خیلی زود محصول دیگر Apple یعنی iPod Touch نیز وارد بازار شد.

سال 2007 را می‏توان نقطه عطفی برای محصولات ذخیره‏سازی (دیسک‌های سخت و نوری) دانست. در ژانویه Hitachi اولین هارددیسک یك‌ترابایتی خود را با عنوان Deskstar 7K1000 را وارد بازار کرد. این دستگاه از 5 دیسک تشکیل شده بود.پس از آن، دیسک‌های دیگری نیز وارد باشگاه ترابایت‌ها شدند. Seagate مدل Barracuda 7200.11 را در ژوئن وارد بازار كرد و در ادامه Western Digital مدل یك‌ ترابایتیش را با عنوان My Book World Edition ارائه کرد.

در همان حال رقابت میان دیسک‌های نوری هم شدت گرفت و دو فرمت Blu-ray Disc و HD DVD ارائه شدند.

رقبا تلاش کردند با کاهش دادن قیمت دستگاه‏ها و اضافه کردن امکاناتی نظیر فیلم‌های رایگان فرمت خود را غالب کنند. اما در حالی که دیگر سال 2007 به پایان رسیده است هنوز کسی نمی‏داند کدام فرمت موفق خواهد بود.

کنسول بازی Nintendo Wii

در دنیای بازی‏های دیجیتال Nintendo Wii جنگ ســـــــختی را بـــا دو رقیب قدرتمندش یعنی Sony PS3 و Microsoft Xbox 360 در پیش گرفت و نتیجه این رقابت بسیاری را متعجب کرد. مشکل اصلی Nintendo Wii را پشتیبانی کم آن می‏توان دانست.

پروژه یک لپ‏تاپ برای هر کودک

در سال 2007، شرکت Asus محصول Eee PC را معرفی کرد، شرکت Intel، محصول Classmate PC را عرضه کرد و پروژه یک لپ‏تاپ برای هر کودک (OLPC – http://www.laptop.org/: هدف این پروژه توزیع لپ‏تاپ میان کودکان فقیر کشورهای در حال توسعه است) لپ‏تاپ XO را ارائه نمود. این لپ‏تاپ‏ها برای استفاده کودکان طراحی شده‏اند و دارای ویژگی‏های خاص هستند.

لپ‏تاپ XO که با مشکلاتی نظیر تاخیر در عرضه و قیمت تمام شده بالاتر نسبت به آنچه که در نظر گرفته شده بود دست به گریبان بود با رقابت پیش‏بینی‏ نشده Asus و Intel روبه‌رو شد. به‌ همین خاطر OLPC تصمیم گرفت لپ‏‏تاپ XO را در ایالات متحده و کانادا با قیمت 200دلار بفروشد و در همان حال خریداران 200دلار دیگر برای خریدن لپ‏تاپ برای کودکی که در کشوری در حال توسعه زندگی می‏کند بپردازند (Give One, Get One).

توسعه Google

روند رو به‏ رشد Google در سال 2007 هم ادامه پیدا کرد. علاوه بر پروژه Android که هدف آن ایجاد پلت‌فرمی کدباز برای گوشی‏های موبایل بود، Google سعی کرد خود را برای مناقصه‏ای که به ‌زودی در خصوص اعطای مجوز استفاده از دستگاه‏های بدون سیم با فرکانس 700 مگاهرتز از سوی FCC (Federal Communications Commission) برگزار خواهد شد آماده کند.

در این سال Google مانند سال‌های قبل سرویس‌های جدیدی را به لیست سرویس‌های خود اضافه نمود که نمونه‏های آن را می‏توان برنامه OpenSocial است، Knol که به نوعی رقیب Wikipedia محسوب می‏شود و Google Street View نام برد.

تکنولوژی‏های سبز

در سال 2007، Al Gore به سبب تحقیقاتش در خصوص گرم شدن هوای کره زمین برنده جایزه صلح نوبل شد. شاید همین موضوع بود که سبب شد بسیاری از شرکت‌های کامپیوتری نظیر Dell، Google، HP، Intel، Lenovo و حتی یک سازنده MP3 Player به ‌نام NHC اقداماتی در خصوص حفاظت از محیط زیست در برنامه‏ریزی‏های خود لحاظ کنند. در همان حال Intel و 40 سازمان و شرکت دیگر تلاش کردند طبق توافق‏های انجام شده محصولاتشان را به ‌نحوی طراحی کنند تا انرژی کمتری مصرف شود.

خوشحالی هکرها از موفقیت‌هایشان

بگذارید امیدوار باشیم که سال 2008 بر خلاف سال 2007 که سالی پررونق برای هکرها بود سالی امن‏تر در دنیای IT باشد. در این سال شاهد بزرگ‌ترین دزدی اطلاعات بودیم: دزدیدن نام و اطلاعات کارت‌های اعتباری از فروشگاهی با نام TJX که تعداد آنها بین 6/45 تا 94میلیون نفر تخمین زده می‏شود. نفوذگران از طریق سیستم ضعیف امنیتی شبکه بدون‏سیم (WiFi) توانسته بودند به بانک‌های اطلاعاتی این فروشگاه دسترسی پیدا کنند. پس از این ماجرا TJX با شرکت‌های IBM و General Dynamics در خصوص برقراری امنیت در شبکه آن فروشگاه قرارداد بست.

موضوع جدیدی که به بزرگ‌ترین تهدید سال 2007 برای شبکه‏ها تبدیل شد و سبب بروز خسارت‌های سنگین به بسیاری از شرکت‌ها شد Botnetها بودند. روبات‌هایی که از یک مرکز فرماندهی هدایت شده و مدام ویروس‌ها و کرم‌ها را به اهداف خود ارسال می‏کنند و توفانی از کرم‌های کامپیوتری (Storm Worm) در شبکه‏های هدف ایجاد می‏کنند. هر چند که متخصصان مراجع قانونی بسیاری از Botnetها را از کار انداختند اما ظاهرا Botnetها را باید به‌عنوان مشکلی موجود در معادلات امنیتی در نظر گرفت.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.