انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 445)
چهارشنبه 2/6/1390 - 15:48 -0 تشکر 357754
من برادری دارم كه:

شاید بتوان یكی از ظریف ترین و در عین حال جامع ترین كلمات را در خصوص موضوع مورد بحث گفتگو و مناظره زیر كه بین فضّال از شاگردان مكتب امام صادق علیه السلام و ابو حنیفه صورت گرفته دانست :
روزی فضّال بن حسن فضال كوفی به همراه یكی از دوستانش با ابوحنیفه برخورد نمود درحالی كه جمع كثیری از شاگردانش در فقه و حدیث گرداگرد او را گرفته بودند . 
فضّال به دوست همراهش گفت : والله دست از سر او بر نمی دارم مگر این كه جلو رفته و او را سر افكنده نمایم .

دوستش به او گفت : تو كه ابو حنیفه را می‌شناسی و از جایگاه و منزلت علمی و توان احتجاج او با خبری . فضّال گفت : ساكت شو ! هیچ دیده ای حجت گمراهی برحجت مومن برتری و علوّ پیدا كند؟ فضّال جلو رفت و سلام كرد ، جمعیّت حاضر نیز همه جواب سلام او را دادند . 

فضّال رو به ابو حنیفه كرد و گفت : خدا رحمتت كند ! من برادری دارم كه می گوید : بهترین خلق بعد از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم علی بن ابی طالب علیه السلام است امّا من به او می گویم : این گونه نیست بلكه بهترین مردم بعد از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم ابو بكر و بعد از او عمر است . شما نظرتان چیست ؟


ابو حنیفه اندكی تامل كرد و سپس سر بلند كرد و گفت : ( به او بگو) در مكانت و منزلت و افتخار برای ابو بكر و عمر همین بس كه آن دونفر در تمام جنگها در خیمه فرماندهی کنار پیامبر می نشستند .
اما علی بن ابی طالب در میدانها می جنگید . آیا حجت و دلیل بر افضلیت و برتری آن دو بر علی از این بهتر ؟


فضّال گفت : من همین نكته را به او گفته ام امّا او در پاسخ من گفته : همین که آن دو نفر کنار پیامبر نشسته و علی (ع) در میدان می جنگید خود دلیل بر افضلیت امیر المومنین علی (ع) است.


ابوحنیفه گفت:چطور؟


گفت: خداوند در قرآن می فرماید : فضل الله المجاهدین علی القائدین اجرا عظیما. 
نسا95
خداوند آنان که در میدان می جنگند بر آنان که نشسته اند برتری داده است.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

چهارشنبه 2/6/1390 - 15:51 - 0 تشکر 357756

ادامه :

ابو حنیفه سر بلند كرد و گفت : ( به او بگو) در مكانت و منزلت و افتخار برای ابو بكر و عمر همین بس كه آن دونفر در كنار قبر رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم مدفونند ( در حالی كه علی بن ابی طالب فرسنگ ها دور تر در نجف خاك شده است) آیا حجت و دلیل بر افضلیت و برتری آن دو بر علی از این بهتر ؟

فضّال گفت : من همین نكته را به او گفته ام امّا او در پاسخ من گفته :
والله ! اگر برای حقانیّت و منزلت آن دو به مكان دفنشان در كنار قبر پیامبر حجت می آوری باید بگویم : كه آنها با دفن شدنشان در مكانی كه هیچ حقی نسبت به آن نداشته اند در حقیقت به رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم ظلم نموده اند ، چرا كه خداوند می فرماید:
لا تدخلوا بیوت النبی الا ان یوذن لکم. احزاب 53
در خانه پیغمبر تا اجازه ورود نگرفته اید وارد نشوید .


اگر آن مكان از خود ابوبكر وعمر بوده و آن را به رسول خدا هبه و هدیه نموده اند پس با دفن شدنشان در آن مكان كار خیلی زشتی كردند چون با این كار هدیه ای را كه به آن حضرت بخشیدند را پس گرفتند و در آن تصرف نموده اند و این در حقیقت نوعی خلف وعده و شكستن پیمان محسوب می گردد .

ابو حنیفه دوباره مدتی را ساكت ماند و سر به زیر افكند و گفت : به برادرت بگو : این مكان نه برای آن دو نفر و نه برای رسول خدا بلكه با توجّه به حقی كه حفصه و عائشه در این زمین داشتند در این زمین دفن گردیده اند .

فضال به ابو حنیفه گفت : ( اتفاقا َ) من همین مطلب را نیز به برادرم گفته ام اما او در پاسخ من گفت :


خداوند می فرماید که :
یا ایها النبی انا احللنا ازواجک اللاتی آتیت اجورهن. احزاب 50
ای پیامبر ما زنانی که مهرشان را ادا کردی بر تو حلال کردیم.

پیامبر وقتی که با عایشه و حفصه ازدواج کرد مهر آنان را پراخت پس مهری طلب نداشتند که بابت آن در زمینش دفن شوند .

ابو حنیفه گفت : به برادرت بگو مهر نبود بلکه ارث بود.
فضال به ابو حنیفه گفت : ( اتفاقا َ) من همین مطلب را نیز به برادرم گفته ام اما او در پاسخ من گفت :
ارث نبود چرا که ابابکر از پیامبر حدیث نقل کرده است که پیامبر فرمود" نحن معاشر الانبیا لا نورث( ما انبیا از خود ارث به جا نمی گذاریم.)
لذا فدک را از فاطمه زهرا گرفت ٬گفت ارث نیست.

ثانیا
تو می دانی كه وقتی رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم از دنیا رفت صاحب نه همسر بود و در حالی كه هر یك از آن نه نفر نسبت به آن مكان یك هشتم بیشتر سهم الارث نداشته در نتیجه برای هر كدام یك وجب در یك وجب مسافت جا بیشتر نمی ماند . آن وقت چگونه آن دو نفر این مقدار مكان اضافه را اشغال و غصب نموده اند ؟

و آن گاه از سوی دیگر چه شده است كه فاطمه زهرا سلام الله علیها دختر رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم از پدرش ارث نمی برد ؟ ( و ابوبكر به این بهانه كه پیامبران از خود ارث به جا نمی گذارند حضرت فاطمه سلام الله علیها را از فدك محروم می كند ) امّا عائشه و حفصه كه همسران آن حضرت بودند ارث می برند .
ابو حنیفه چون این مطالب را شنید به اطرافیانش گفت : او را از من دور سازید كه او خود رافضی خبیث می‌باشد.


الفصول المختاره ، سیّد مرتضی ، ص74 ،
كنز الفوائد ، ابو الفتوح كراجكی ، ص 135.
احتجاج طبرسی ج2 ص149.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی