• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
مقاومت اسلامی (بازدید: 1716)
دوشنبه 31/5/1390 - 22:21 -0 تشکر 357121
رژیم قذافی هم سقوط کرد

خبرهای رسیده از طرابلس حاکی از آن است که انقلابیون لیبیایی ساعاتی پیش حمله نهایی به پایتخت را آغاز کرده اند و به پیروزی های بزرگی رسیده اند.

هر چند دیروز درگیری ها در طرابلس "پراکنده" بود و قذافی نیز مهاجمان انقلابی را موش هایی خوانده بود که مهار شدند ، اما از ساعاتی پیش ، روند جنگ به طور کامل به سود انقلابیون بوده است.

خبرهای رسیده از پایتخت لیبی حکایت از آن دارد که طرابلس و انقلابیونی که از سایر شهرها آمده اند ، به نزدیکی مقر قذافی رسیده اند. آنها اعلام کرده اند که باب العزیزیه (مقر حکومتی قذافی) را در محاصره خود دارند.
مرکز طرابلس نیز به طور کامل در اختیار انقلابیون است.

نکته قابل توجه این که گردان های ویژه قدافی که به عنوان گارد ویژه ، مسوول حفاظت از حکومت وی هستند ، عقب نشینی کرده اند و تعداد زیادی از اعضای آن خود را تسلیم انقلابیون کرده اند.
چند نفر از فرماندهان این گردان ها نیز کشته شده اند.

اخبار تکمیلی

 * مصطفی عبدالجلیل رییس شورای حکومت انتقالی لیبی در گفت وگو با الجزیره از بازداشت سیف الاسلام ، پسر قذافی خبر داد. وی افزود که سیف الاسلام در محلی امن نگهداری می شود.
 رویترز لحظاتی پیش خبر داد:
سخنگوی دادستانی دیوان جنایی بین المللی  گفت: خبرهایی داریم مبنی بر این که قذافی بازداشت شده است.


* یگان حفاظت از جان قذافی خود را تسلیم کرد. از محل اختفای قذافی خبری نیست.

* شایعه بازداشت شدن محمد و الساعد قذافی دو پسر دیگر قذافی در طرابلس منتشر شده است.

* مناطق آزاد شده طرابلس شاهد جشن مردمی است. درگیری در سایر مناطق به نفع انقلابیون ادامه دارد.

* عبدالله سنوسی ، رییس سازمان اطلاعاتی و جاسوسی لیبی به سمت جنوب لیبی فرار کرد .پسر او نیز که جزو فرماندهان گردان های قذافی بود ، کشته شد.

* قذافی در پیامی مدعی شد که سلاح به دست در کنار مردم (!) باقی می ماند و می جنگد.

* میدان خضرا که تا دیروز محل اجتماع حامیان قذافی بود به دست انقلابیون افتاد. اغلب مناطق طرابلس به دست انقلابیون افتاده است. نیروهای وفادار به قذافی نقاط محدودی را در اختیار دارند.

* موسی ابراهیم ، سخنگوی حکومت قذافی دقایقی پیش یک کنفرانس مطبوعاتی برقرار کرد و با ادعای کشته شدن بیش از 1500 نفر در حملات ناتو ، خواستار توقف این حملات شد.
وی خواستار گفت و گو شد!
نکته قابل توجه این که برای اولین بار تلویزیون دولتی قذافی کنفرانس مطبوعاتی وی را پخش نکرد. هم اکنون تلویزیون دولتی لیبی در حال پخش برنامه های از پیش ضبط شده ای درباره صنایع دستی و طبیعت لیبی است!

* پسر بزرگ قذافی خود را تسلیم انقلابیون کرد.

* سخنگوی دولت انقلابیون راز سقوط زودهنگام طرابلس را برملا کرد. وی گفت: از دو ماه پیش با فرمانده یگان ویژه حفاظت از قذافی در تماس بودیم و قرار بود سر بزنگاه نیروهای خود را عقب بکشد و تسلیم کند که این اتفاق رخ داد و قذافی بی محافظ ماند.

* تقریبا همه طرابلس به دست انقلابیون افتاد. تنها در منطقه باب العزیزیه (مقر اصلی قذافی) درگیری و مقاومت هایی وجود دارد که با توجه به کنار کشیدن یگان حفاظت از قذافی ، انتظار می رود این منطقه که همه دستگاه های حکومتی در آن متمرکز هستند ، تا ساعاتی دیگر سقوط کند.

* انقلابیون با حمله به زندان طرابلس ، هزاران زندانی سیاسی را آزاد کردند.

* ناتو فرودگاه و باب العزیزیه را هدف قرار داد.

* منزل عایشه ، دختر قذافی به تصرف انقلابیون درآمد.

* در پی تصرف طرابلس ، قذافی در سومین پیام خود طی 24 ساعت اخیر که از رادیو پخش شد ، با مزدور خواندن انقلابیون ، آنها را متهم به از بین بردن امنیت و زیبایی لیبی کرد و از مردم خواست به سمت طرابلس حرکت کنند و آنها از از شهر بیرون کنند. صدای قذافی در این نوار ضبط شده ، ملتهب و عصبی به نظر می رسید.

* اولین تصاویر از "طرابلس آزاد شده":  مردم در خیابان ها شادی می کنند و عکس های قذافی را زیر پا له می کنند. در یکی از فیلم ها ، مردم تصویر بزرگی از قذافی روی زمین پهن کرده اند و به نوبت با ماشین از روی آن رد می شوند./ درگیری ها در گوشه و کنار شهر و مشخصاً در باب العزیزیه ادامه دارد.

* دو فروند هواپیمای آفریقای جنوبی وارد فرودگاه طرابلس شدند و این گمانه زنی وجود دارد که آنها برای بردن قذافی آمده اند. با این حال  یکی از اعضای شورای انقلابی لیبی در گفت و گو با بی بی سی گفت: احتمال دارد قذافی به سمت الجزایر گریخته باشد ولی هنوز قطعی نیست.

* با توجه به جمیع شواهد و خبرهای رسیده ، می توان به جرات گفت که رژیم قذافی سقوط کرد.

* سخنگوی ارتش انقلابیون لیبی گفت: خبرهای ما حاکی از آن است که قذافی طرابلس را ترک نکرده و در گوشه از این شهر پنهان شده است. وی همچنین تصریح کرد : تا چند ساعت دیگر یک خبر خوب به مردم خواهیم داد.

* سفارت لیبی در الجزایر اعلام کرد که به انقلابیون پیوسته است.
* سخنگوی ارتش انقلابیون لیبی گفت: خبرهای ما حاکی از آن است که قذافی طرابلس را ترک نکرده و در گوشه از این شهر پنهان شده است. وی همچنین تصریح کرد : تا چند ساعت دیگر یک خبر خوب به مردم خواهیم داد.
انقلابیون می گویند انتظار ندارند قذافی در باب العزیزیه باقی مانده باشد.

* اینترنت در طرابلس بعد از مدت ها ، مجدداً وصل شد.

* انقلابیون می گویند وضعیت نبرد در باب العزیزیه سخت و پیچیده شده است و آنها هنوز موفق به ورود به آن نشده اند. با این حال جشن پیروزی در سایر نقاط شهر برقرار است. شهرهای دیگر لیبی مخصوصا بنغازی جشن سرنگونی دیکتاتور را گرفته اند.

* روند تسلیم نیروهای قذافی همچنان ادامه دارد.

*پس از فتح کامل طرابلس، نخست وزیر انگلستان گفت: نظام قذافی به پایان رسیده است. 
 
* محمد، پسر ارشد قذافی، در نواری که از الجزیره پخش شد، گفت: گروهی خانه مرا محاصره کرده اند اما به او امان داده اند و همه چیز در منزل آرام است. وی افزود: کاش دعوای بین برادران به دوستی پایان می یافت.

 اولین واکنش های بین المللی 


وزارت خارجه آمریکا: شورای انتقالی خود را برای دوران "بعد از قذافی" آماده کند.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس: عصر قذافی به پایان رسید. او جرائم زیادی علیه مردمش انجام داد.

سارکوزی رئیس جمهور فرانسه: قذافی از بقایای نیروهای خود بخواهد سلاح بر زمین بگذارند تا بیش از این خونریزی نشود. انقلابیون به راه خود تا آزادی کامل ادامه دهند.

راسموسن دبیرکل ناتو: زمان  برپایی یک لیبی جدید فرا رسیده است ؛ دولتی مبتنی بر آزادی و نه ترس.مبتنی بر دموکراسی و نه دیکتاتوری ، مبتنی بر اراده جمعی و نه تمایلات اقلیت.

 

مشــــــــــــــــــــــــرق

دوشنبه 31/5/1390 - 22:30 - 0 تشکر 357124


سه شنبه 1/6/1390 - 0:50 - 0 تشکر 357171

به امید سرنگونی رژیمهای بحرین و یمن
به امید اضمحلال رژیم آل سعود

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

سه شنبه 1/6/1390 - 1:23 - 0 تشکر 357178

nayyeri1982 گفته است :
[quote=nayyeri1982;434716;357171]به امید سرنگونی رژیمهای بحرین و یمن
به امید اضمحلال رژیم آل سعود

به همین طور رژیم ادمکشای صهیونیست

سه شنبه 1/6/1390 - 12:21 - 0 تشکر 357287

عاقبت دیکتاتورهمینه .

حکومت با کفر می میماند ولی با ظلم هرگز!

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

سه شنبه 1/6/1390 - 12:22 - 0 تشکر 357288

با نام خدا و سلام
خبر خوبیه سرنگونی قذافی و بعدش رژیم های پست و بی غیرت عربی دیگه و در نهایت ریشه کنی غده سرطان منطقه

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

سه شنبه 1/6/1390 - 17:22 - 0 تشکر 357421

این ظالمها از اون اول به خاطر کارهای اشتباه هم سرهم و میبریدن

حالاهم به همون روال طبیعی همدیگرو میکشن!واقعا خیلی جالبه!

خدا شرشون و نسلشون و از زمین برداره ایشالله

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
چهارشنبه 2/6/1390 - 5:25 - 0 تشکر 357566کلیپ صوتی تحلیل رهبر عزیز در مورد لیبی برای دوستان

چهارشنبه 2/6/1390 - 5:34 - 0 تشکر 357567

گزارشی دیدم که یه سرگذشت جامعی از اول تحولات لیبی رو ارائه می داد که من برای اشنایی دوستان قرار می دم
پنج ماه پس از آنكه شورای امنیت سازمان ملل در لیبی منطقه پرواز ممنوع اعلام كرد تا جنگنده‌های رژی قذافی در بمباران مواضع مخالفان‌شان با دشواری مواجه شوند و به‌دنبال آن جنگنده‌های ناتو نیز عمدتاً از امریكا و فرانسه مناطق مختلفی را كه در میان آن‌ها غیرنظامیان نیز حضور داشتند، بمباران كردند، سرانجام، این خود انقلابیون لیبی بودند كه پس از توقف این حملات هواپیمایی توانستند با پیشروی‌های تدریجی خود به سمت طرابلس و محاصره پایتخت لیبی، دیكتاتور را سرنگون و آواره و پسرانش را اسیر كنند.

به گزارش رجانیوز، اعتراض‌ها در لیبی پس از قیام مردم مصر علیه مبارك آغاز شد اما سرهنگ معمر قذافی این اعتراض‌ها را در ابتدای كار چندان جدی نگرفت، به‌طوری كه وقتی مخالفانش اولین روز خشم را در روز 17 فوریه اعلام كردند وی كه تا آخرین لحظه از مبارك و بن‌علی (دیكتاتور مخلوع تونس) حمایت كرده بود، گفت كه خود نیز در این تظاهرات شركت خواهد كرد تا در واقع مخالفانش را مسخره و تحقیر كرده باشد.

اما تنها یك روز پس از اولین روز خشم یعنی 30 بهمن 89، اخباری از خارج شدن خانواده قذافی از لیبی منتشر شد و تعدادی از اعضای شورای رهبری انقلاب لیبی نیز به‌طور دسته جمعی استعفا كردند. این افراد علت استعفای خود را رفتار وحشیانه با تظاهرکنندگان و آمار بسیار کشته شدگان و زخمی های اعتراضات چند روز اخیر در این کشور اعلام کردند، چرا كه بر خلاف لحن تمسخرآمیز قذافی مبنی بر همراهی با مخالفانش در تظاهرات 17 فوریه، نیروهای امنیتی او تعداد زیادی را در این تظاهرات به قتل رسانده مجروح كرده‌اند.

دو روز بعد از این استعفای دسته‌جمعی نیز سیف‌الاسلام پسر قذافی و دست راست او تأیید كرد كه معترضان در این كشور كنترل برخی از پادگان‌های نظامی و همچنین تانك‌های ارتش را در اختیار گرفته اند و نسبت به خطر جنگ داخلی هشدار داد. در عین حال، او با اذعان به اینكه ارتش لیبی در برخورد با معترضان مرتكب اشتباه‌هایی شده است، برای توجیه كشتار مخالفان پدرش گفت كه ارتش از آمادگی لازم برای مقابله با تظاهرات برخوردار نبود.

اما اظهارات سیف‌الاسلام نیز موجب نشد كه روند پیوستن نظامیان قذافی به مخالفان متوقف شود و تنها یك روز بعد، شمار زیادی از گردان امنیتی "محمد المقذیرف " که مسئول تامین امنیت معمر قذافی است به صف معترضان در طرابلس پیوستند.

در این شرایط، رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر تركیه نیز اولین موضع‌گیری خود را با لحن ملایمی در مورد لیبی بیان كرد و با یاد كردن از لیبی به‌عنوان كشور برادر تركیه، خبر داد كه از زمان آغاز ناآرامی‌ها دو بار با قذافی مكالمه تلفنی كرده است و از دولت لیبی خواست كه به خواسته‌های مردم گوش دهد. وی افزود: هر خونی كه در لیبی ریخته می شود همانند خونی است كه از یك شهروند تركیه ریخته می شود.

اما احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور ایران واكنش تندتری به جنایت‌های قذافی نشان داد و یك روز پس از اردوغان (4 اسفند 89) گفت: چگونه ممكن است حاكم یك كشور، مردم خود را به رگبار مسلسل، توپ و تانك ببندد و آنها را بكشد و بعد اعلام كند كه هركس حرفی بزند، او را خواهد كشت؟

رییس شورای عالی امنیت ملی ایران با بیان اینكه جهان از رفتار بد حكومت لیبی در قبال مردم این كشور تعجب كرد، اظهار داشت: همه باید به خواست مردم خود تن دهند و در غیر این صورت نتیجه‌شان از قبل مشخص است.

در عین حال، با پیوستن شمار دیگری از مقام‌های رژیم قذافی به صف مخالفان، مصطفی عبدالجلیل وزیر دادگستری او كه بعداً رئیس شورای انقلابیون لیبی نیز شد، پیش‌بینی كرد كه دیكتاتور لیبی مانند هیتلر خودكشی خواهد كرد.

اما قذافی یك هفته بعد از روز خشم خونین در طرابلس، طرفدارانش را پرچم‌های سبز به میدان خضراء پایتخت فراخواند و گفت كه "هركس من را دوست ندارد، حق زندگی ندارد، پس برقصید و بخندید چون قذافی میان شما است." او یك روز بعد نیز مخالفانش را تهدید كرد كه قبایل لیبی را برای مقابله با آن‌ها مسلح می‌كند و در صورت لزوم انبارها را برای تسلیح همه قبایل می گشاید و در آن هنگام لیبی به آتش کشیده می شود.

سیف‌الاسلام نیز در همین روز و در حالی كه 10 روز از كشتار مخالفان می‌گذشت، خبرنگاران رسانه‌های خارجی را به كاخ خود دعوت كرد و با تأكید بر اینكه همه چیز آرام است، گفت اگر صدایی شنیدید، بدانید صدای آتش‌بازی است نه گلوله!

اما در شرایطی كه هم‌زمان با این ناآرامی‌ها زمزمه تكاپوی غربی‌ها برای تسلط بر منابع نفتی لیبی آغاز شده بود، روزنامه انگلیسی ایندیپندنت خبری منتشر كرد كه بر اساس آن، تونی بلر نخست‌وزیر اسبق انگلیس كه سابقه دوستی با قذافی را نیز دارد، بارها با وی تماس تلفنی برقرار كرده و در این گفت‌وگوها در مورد مسائل نفتی نیز سخن گفته است.

به موازات اوج گرفتن بحث‌ها در مورد سرنگونی قذافی، بحث‌های موازی دیگری غیر از نفت این كشور مانند معمای ناگشوده ربوده شدن امام موسی صدر نیز مطرح شد و شبكه تلویزیونی المنار لبنان خبر داد كه فیلمی متعلق به 25 سال پیش موجود است كه قذافی در آن اذعان می‌كند امام صدر از لیبی خارج نشده است.همچنین، صهیونیست‌ها كه مصر بعد از مبارك را از دست رفته می‌دیدند، برای ماندن قذافی از همكاری با وی دریغ نكردند، به‌طوری كه در همین راستا نتانیاهو و "ایهود باراك " وزیر جنگ و "آویگدور لیبرمن " وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی نشستی را در روز 18 فوریه داشته و در آن تصمیم به اعزام مزدوران آفریقایی به لیبی گرفته‌اند تا انقلاب مردمی در این كشور را از بین ببرند. ژنرال "عفیف كوخفی " رئیس بخش اطلاعات ارتش در این نشست گفته است كه پیگیری‌های دقیق و تیزبینانه در زمینه انقلاب لیبی نشان داده است كه بعد اسلامی و اصولگرایی آن بر ابعاد دیگر برتری دارد و جماعت اخوان‌المسلمین نیز در این زمینه به‌ویژه در شرق لیبی و بالاخص در شهر بنغازی ید طولایی دارند.

اما در روز 11 اسفند، یو اس‌ای تودی از تكرار سناریوی صدام برای قذافی خبر داد كه حدود سه هفته بعد از آن این سناریو دقیقاً‌ اجرا شد. این رسانه امریكایی نوشت: سناریوی مورد نظر برای لیبی، تکرار همان سناریوی تدوین شده برای صدام جهت اشغال نظامی عراق بوده و هست. از یک سو امریکا متفاوت با موضع‌گیری سریع در مقابل مصر و تونس، یک هفته در مقابل کشتار و وحشی‌گری‌های قذافی سکوت می‌کند، از سوی دیگر قذافی از پشت پرده به استقامت و دفاع تحریک می‌گردد و در نهایت اذهان عمومی (مثلاً) از آمریکا تقاضای دخالت و پایان دادن به خشونت می‌کنند و آمریکا به همین بهانه وارد می‌شود و برای تقسیم هزینه و توجیه افکار عمومی، ناتوی اروپا را همراه می‌سازد.

روز 12 اسفند قذافی برای اولین بار ادعای دخالت القاعده در تحریك مخالفانش را مطرح كرد و با بیان اینكه اگر او برود، بن‎لادن می‌آید، در توجیه استعفاهای رو به افزایش مسئولان، نظامیان و دیپلمات های لیبیایی مدعی شد: تروریست ها آنها را تهدید كرده اند درصورت استعفا ندادن به زنان و دختران‌شان درمقابل چشمان‌شان تجاوز كنند.

در حالی كه درگیری‌ها در بنغازی، الزاویه، البریقه، مصراته، اجدابیا، بندر نفتی سدره، زواره منطقه بن‌جواد و سرت زادگاه قذافی میان مخالفان و موافقان او بالا گرفت، 20 اسفند، منابع دیپلماتیك نزدیك به كاخ ساركوزی رئیس‌جمهور اولین پیام‌های غیررسمی برای دخالت نظامی در لیبی را برای رسانه‌ها فرستادند و در همین روز نیز تلویزیون لیبی یك نوار صوتی از مكالمه سفیر امریكا در این كشور با یكی از رهبران مخالفان قذافی را پخش كرد.

اما پس از پیغام غیررسمی كاخ ساركوزی، سرانجام به‌دنبال بمباران‌های شدید مناطق مختلف لیبی از سوی ارتش قذافی، شورای امنیت سازمان ملل روز 27 اسفند قطعنامه منطقه پرواز ممنوع را با 10 رأی موافق و پنج رأی ممتنع تصویب و اوباما نیز یك روز بعد به‌طور رسمی تهدید كرد كه اگر قذافی كوچكترین تخطی از مفاد قطعنامه روز گذشته شورای امنیت داشته باشد، سازمان ملل مجبور به مداخله نظامی در این كشور خواهد شد. وی از تمایل برای اعزام نیرو برای حمایت از حریم ممنوعه هوایی نیز خبر داد.

این تمركز ویژه بر لیبی در حالی بود كه هم‌زمان قیام مردم بحرین علیه دیكتاتور این كشور نیز اوج گرفته بود اما نه تنها سازمان ملل، امریكا و فرانسوی‌ها كه در دامن زدن به آتش لیبی پیشقدم بودند، در این زمینه به نفع انقلابیون كاری نكردند، بلكه با چراغ سبز آن‎ها ستون نظامی عربستان سعودی و امارات برای سركوب مردم عازم منامه شد.

در این زمینه بخوانید: پشت پرده حمله به مواضع نیروهای‌قذافی از زمین، هوا و دریا

اگرچه با ادامه یافتن بمباران‌های ناتو، سیف‌الاسلام قذافی مشاور و دست راستش محمد اسماعیل را به لندن فرستاد تا راه چاره‌ای پیدا كند اما این تلاش نیز نتیجه‌ای در برنداشت. همچنین گریگوریس دلاوکوراس وزیر امور خارجه یونان نیز خبر داد كه عبدالعاطی العبیدی یکی از نخست وزیران سابق لیبی که در جریان بحران اخیر به عنوان فرستاده قذافی خدمت کرده و هم اکنون وزیر خارجه موقت لیبی است، به زودی وارد آتن خواهد شد. وی در مورد علت سفر وی چیزی نگفت اما رسانه‌ها از احتمال تلاش او برای گرفتن پناهندگی قذافی خبر دادند.

با این حال، نیویورك تایمز نیمه فروردین ماه، گزارشی از جلسه اوباما با مشاوران امنیتی‌اش منتشر كرد كه نشان می‌داد امریكا هر تصمیمی در مورد بحرین، لیبی، مصر و سوریه را در پیوند با ایران می‌داند و كابوس ایران سیاست‌گذاران كاخ سفید را رها نمی‌كند.

متن كامل این گزارش مهم و راهبردی را اینجا بخوانید.

با ادامه بمباران‌های ناتو و در حالی كه برخی از مخالفان قذافی معتقد بودند كه وی تا آن زمان حداقل 10 هزار نفر از مردم را كشته است، او 20 فروردین 90 به اوباما رئیس‌جمهور امریكا نامه نوشت و در حالی كه وی را با عنوان فرزندم و نام ""بركه حسین ابوعمامه" خطاب می‌كرد، از او خواست كه به القاعده در بنغازی كمك نكند و بمباران ناتو متوقف شود تا بتواند همچنان رئیس‌جمهور امریكا بماند!

دو روز بعد رئیس‌جمهور افریقای جنوبی كه تمایل داشت نقش میانجی را بازی كند از نقشه راه اتحادیه افریقا برای آتش‌بس خبر داد كه در دیدارش با قذافی او را نیز متقاعد به پذیرفتن كرده و اكنون برای گفت‌وگو با مخالفان عازم بنغازی است. این نقشه راه البته به‌دلیل اصرار مخالفان بر كناره‌گیری فوری قذافی بی‌نتیجه ماند، درخواستی كه اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز آن را به صراحت اعلام كرد.

اما پس از یك دوره دو ماهه اوج درگیری‌ها و مداخله نظامی ناتو، به تدریج از شدت این درگیری‌ها كاسته شد و به بمباران‌ها و مقابله‌های زمینی پراكنده تقلیل یافت، به‌طوری كه برخی از تحلیلگران این احتمال را مطرح كردند كه غرب با فرسایشی كردن جنگ لیبی در صدد است تا انقلابیون را كه عمدتاً اسلامگرا و دارای گرایش‌های اخوانی هستند، خسته كند و گزینه مورد نظر خود را از میان بقایای رژیم قذافی یا یك مدل شبیه عراق 2003 و روی كار آوردن حاكم نظامی مانند گرنر بر كشور دارای منابع عظیم نفتی حاكم كند.

گفت‌وگوی رجانیوز با سعدالله زارعی در مورد سناریوهای غرب را اینجا بخوانید.

در این میان، روز 6 تیر، دادگاه جنایی بین‌الملل در لاهه، حكم بازداشت "معمر قذافی " دیكتاتور لیبی را صادر كرد.

یك روز پس از حكم لاهه، "عبدالفتاح یونس"، رئیس ستاد كل ارتش ملی وابسته به انقلابیون لیبی در خط مقدم جبهه در منطقه البریقه به قتل رسید. ظاهراً برخی از انقلابیون معتقد بودند كه وی نفوذی قذافی است. این ادعا اگرچه ثابت نشد اما به‌دنبال قتل یونس، پیشروی‌های مخالفان رژیم طرابلس كه تقریباً متوقف شده بود، دوباره آغاز شد و از حدود دو هفته قبل، انقلابیون طرح محاصره پایتخت را آغاز كردند.

در حالی كه "عبدالسلام الجلود" مرد شماره 2 سابق رژیم قذافی نیز به صف مخالفان پیوست و درگیری‌ها به 40 كیلومتری و سپس 24 كیلومتری پایتخت از سمت شهر الزاویه رسیده بود، سرانجام شب گذشته مخالفان بدون اینكه با مقاومت خاصی روبرو شوند، وارد طرابلس شدند.

طرابلس سقوط كرد، سرنوشت قذافی نامشخص است و پسرانش دستگیر شده‌اند. انقلابیون لیبی نیز اعلام كرده‌اند كه كنترل تمام پایتخت را در دست گرفته و از مخفی‌گاه قذافی اطلاع دارند.

انقلابیون لیبی هم‌چنین با تاكید بر اینكه از محل اختفای قذافی اطلاع دارند، اعلام كردند كه البغدادی المحمودی، نخست‌وزیر این كشور به تونس گریخته است.

گزارشگر الجزیره نیز از درگیری‌های شدید در داخل منطقه باب العزیزیه، مقر اقامت قذافی در طرابلس خبر داده و اعلام كرد كه چند تانك از این منطقه خارج شده و اقدام به گلوله‌باران مردم كرده‌اند.

از سوی دیگر "میدان سبز" اصلی‌ترین میدان طرابلس شاهد جشن هزاران تن از ساكنان این شهر است كه به مناسبت آزادی پایتخت از زیر سلطه گردان‌های قذافی در حال شادی و پایكوبی هستند.

این در حالی است كه قذافی در آخرین پیام صوتی خود كه از تلویزیون این كشور پخش می‌شد از طرفداران خود خواسته بود تا طرابلس را از حمله انقلابیون نجات دهند.

در همین حال گزارش‌ها از فرار رهبر لیبی به منطقه‌ای در مرز تونس با این كشور خبر می‌دهند، اما یك منبع دیپلماتیك اعلام كرد كه وی هم‌چنان در باب العزیزیه به سر می‌برد.

برخی مسئولان انقلابیون نیز اعلام كردند كه قذافی از طرابلس خارج شده و در یك بیمارستان قلب در شهر تاجوراء به سر می‌برد. این بیمارستان هم‌اكنون به شدت از جانب نظامیان وابسته به قذافی محافظت می‌شود. با وجود اینكه شهر طرابلس سقوط كرده است اما هنوز درگیری‌هایی در برخی مناطق لیبی در جریان است.

پیشتر موسی ابراهیم، سخنگوی دولت قذافی اعلام كرده بود كه در درگیری‌های روز یكشنبه شهر طرابلس 1300 تن كشته شدند. وی هشدار داده بود كه در صورت پیروزی هر کدام از طرفین، در طرابلس حمام خون به راه خواهد افتاد.

از سوی دیگر سران برخی كشورهای اروپایی و آمریكا از قذافی خواستند برای جلوگیری از خون‌ریزی بیشتر از قدرت كناره‌گیری كند و به نیروهای خود فرمان دهد تا سلاح‌های خود را زمین بگذارند.

پیشتر گارد ریاست‌جمهوری و گردان‌های تحت فرماندهی قذافی كه مسئولیت حمایت از وی را نیز به عهده دارند اسلحه‌های خود را زمین گذاشته بودند و فرمانده آنها اعلام كرد كه به زودی خود را تسلیم انقلابیون می‌كند.

از سوی دیگر "لوئیس مورنو اوكامپو"، دادستان كل دیوان بین‌المللی كیفری در لاهه، با تائید دستگیری سیف‌الاسلام قذافی اعلام كرد كه با مقامات دولت آینده لیبی درباره مكان و شیوه محاكمه سران دستگیر شده نظام قذافی به بحث و گفت‌وگو می‌نشیند.

همچنین گزارش‌ها از سقوط شهرهای زواره و الجمل به دست انقلابیون حكایت دارند و هم‌اكنون انقلابیون در حال پیشروی به سوی "راس الجدیر" در غرب این كشور هستند.

انقلابیون لیبی هم‌چنین بیش از 900 زندانی از زندان "عین‌ زاره" در شهر طرابلس آزاد كردند، زندانی كه محل نگهداری زندانیان سیاسی كشور لیبی به شمار می‌رود.

انقلابیون لیبی نام میدان سبز طرابلس را به احترام خون كشته‌شدگان درگیری‌های اخیر این كشور به "میدان شهدا" تغییر داده، پرچم‌های سبز رنگ نظام سرهنگ قذافی را پایین آورده و به جای آن پرچم‌های خود را كه همان پرچم دوره نظام پادشاهی این كشور است، در این میدان و ساختمان‌های دولتی شهر به اهتزاز درآوردند.

 رجانیوز

چهارشنبه 2/6/1390 - 5:36 - 0 تشکر 357568

85 درصد شهر طرابلس در دست مخالفان

سخنگوی شورای نظامی وابسته به شواری ملی انتقالی لیبی با تاكید بر اینكه قذافی كشور را ترك نكرده است، اعلام كرد كه 85 درصد شهر طرابلس در دست مخالفان است.

سرهنگ أحمد بانی سخنگوی شورای نظامی وابسته به شورای ملی انتقالی لیبی در گفت‌وگو با فارس به سوالات مختلف درباره تحولات لیبی، قذافی و نیز سرنوشت امام موسی صدر پاسخ گفت.
* تاكنون اطلاعی از امام موسی صدر در دست نیست
این سخنگو در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت امام موسی صدر و اینكه تاکنون اخباری از وی در دست دارد یا خیر گفت: نیروهای ما وارد بسیاری از زندانهای مخوف سرهنگ قذافی شده‌اند و تمامی زندانهای سیاسی را آزاد کرده‌اند اما تاکنون امام موسی صدر را ندیده‌ و اخباری از محل حضور وی نیز نداریم ، با این حال به‌ محض اعلام هر خبری از ایشان ، آن را به‌ اطلاع مردم خواهیم رساند. 
* 85درصد كل شهر طرابلس در دست مخالفان است 
وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین تحولات شهر طرابلس و اینكه آیا این شهر هم اکنون در تصرف کامل انقلابیون لیبی است یا خیر گفت: بسیاری از نقاط پایتخت هم اکنون در اختیار نیروهای ما است که‌ میتوانم بگویم حدود 85% کل شهر را شامل میشود. همچنین بسیاری از مراکز مهم نظامی و دولتی را نیز تصرف کرده‌ایم ، نیروهای ما توانستند تلویزیون را نیز در اختیار بگیرند.
* باب العزیزیه مقر قذافی همچنان در اختیار هواداران قذافی است
این مقام نظامی شورای انتقالی لیبی در عین حال گفت كه  هنوز بخشی از شهر مثل منطقه‌ "باب العزیزیه‌" و "داودیه‌" و "رکسوس" هنوز در اختیار هواداران سرهنگ قذافی است ، ما بارها از آنها خواسته‌ایم که‌ سلاح های خود را زمین بگذارند و تسلیم شوند اما تاکنون از این کار صرف نظر کرده‌اند.
* به جز طرابلس تمامی شهرهای لیبی در اختیار مخالفان قذافی است
این سخنگو درباره تحولات دیگر شهرهای لیبی و اینكه آیا همه‌ آنها کاملا در اختیار مخالفان است، افزود:  تمامی شهرهای دیگر لیبی در اختیار شورای انتقالی دولت لیبی است اما دیشب دوباره‌ درگیریهای در البریقه‌ و مصراته‌ گزارش شده‌ است ، هنوز هواداران سرهنگ قذافی در این شهرها حضور دارند اما آنچه‌ مسلم است این است که‌ هیچ شهری در اختیار آنها نیست.
* كار پاكسازی شهرها بر دوش نیروهای شورای انتقالی بود نه ناتو
وی در پاسخ به سوالی درباره نقش نیروهای ناتو در جنگ علیه‌ قذافی گفت: نمیتوان نقش این نیروها را در کاهش قدرت هواداران سرهنگ قذافی کتمان کرد ، مسلما آنها به‌ ما کمک کردند اما کار اصلی و پاکسازی شهرها بر دوش مردم لیبی و نیروهای شورای انتقالی بود ، در واقع ناتو تنها از ما پشتیبانی میکرد.
* اجازه حضور نیروهای خارجی در كشور را نداده و نخواهیم داد 
وی در پاسخ به این سوال كه "دغدغه‌ مردم مسلمان در سراسر جهان و به ویژه مردم لیبی هم اکنون این است که‌ لیبی نیز توسط نیروهای خارجی اشغال شود کاری که‌ هم اکنون در عراق و افغانستان شاهد آن هستیم" در این باره گفت:  اگر نوع فعالیت خارجی ها در عراق و افغانستان را بررسی کنیم با نوع لیبی بسیار متفاوت است ، ما اجازه‌ حضور هیچ نیروی پیاده‌ نظامی خارجی را به‌ ناتو ند‌اده‌ایم و نخواهیم داد ، هیچ نیروی نظامی این کشورها هم اکنون در لیبی حضور ندارند و در آینده‌ نیز حضور نخواهند داشت.
* محل اختفای معمر قذافی مشخص نیست 
 وی از محل دقیق اختفای دیكتاتور لیبی ابراز بی اطلاعی كرد و افزود:  هنوز از محل سرهنگ قذافی اطلاع دقیقی وجود ندارند و نیروهای ناتو نیز چیزی به‌ ما ابلاغ نکرده‌اند اما ما به‌ تمامی نقاط مرزی و ایست بازرسی های بین شهری و داخل شهری نیز اعلام کرده‌ایم که‌ تمامی خودروها را بازرسی کنند و به‌ محض شناسایی آنها را دستگیر کنند.
* قذافی از لیبی خارج نشده است 
 این سخنگو در پاسخ به این سوال كه آیا "شما مطمئن هستید که‌ قذافی از لیبی خارج نشده‌، گفت:  به‌ طور کامل و یقین مطمئن نیستیم ، همانطور که‌ گفتم ما از محل اختفای وی آگاه‌ نیستیم ، اما به‌ احتمال 90 درصد و طبق اطلاعاتی که‌ داریم وی از لیبی خارج نشده‌ است. 
*سیف الاسلام به دست نیروهای شورای انتقالی دستگیر نشد
وی در خصوص اخبار منتشر شده در خصوص دستگیری سیف الاسلام پسر قذافی گفت: نیروهای ما وی را دستگیر نکرده‌ و اصلا از محل وی نیز خبری نداریم.
 این سخنگو در پاسخ به این سوال كه" دیروز آقای مصطفی عبدالجلیل رئیس شورای انتقالی دولت لیبی خبر دستگیری وی را تائید کرد و بسیاری از رسانه‌های جهان نیز این خبر را منعکس کردند؟ گفت: سیف الاسلام توسط نیروهای نظامی شورای انتقالی دولت لیبی دستگیر نشده‌ و هنوز نمیدانیم کجاست ، شاید رئیس شورای انتقالی دولت لیبی نیز منظور دیگری داشته‌ است. 
وی در عین حال خبر دستگیری سیف الاسلام را تكذیب نكرد و افزود : من میگویم توسط نیروهای ما دستگیر نشده یا اگر شده‌ حداقل تاکنون من از آن بی اطلاعم.
* عید فطر و سقوط دیكتاتور لیبی دو جشن بزرگ مردم لیبی 
وی عید فطر و سقوط قذافی بزرگترین دیكتاتور جهان را دو جشن بزرگ برای مردم لیبی دانست و در پایان ابراز امیدواری كرد كه بزودی و قبل از عید فطر مردم لیبی سقوط كامل دیكتاتور را چشن بگیرند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.