ایران سرای من (بازدید: 1018)
شنبه 15/5/1390 - 20:27 -0 تشکر 348755
ورود گردشگر به ایران شرایط وحشتناکی دارد

خوشبین‌ترین حالت نسبت به وضعیت ورود گردشگر به کشور این است که بگوییم ۴۰ درصد ریزش توریست خارجی در کشور داشته‌ایم.
رئیس جدید سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری کشور در تازه‌ترین اظهارات خود از رشد ۳۰۰درصدی ورود گردشگران خارجی به کشور خبر داد.

این در حالی است که شرکت‌های خدمات گردشگری که در بخش تورهای ورودی کشور فعالیت می‌کنند فرایند زیاندهی در بخش گردشگری ورودی را طی می‌کنند.

به گفته برخی مدیران شرکت‌های خدمات گردشگری به کشور ورود تورهای خارجی به ایران از سال‌های ۸۶ به اینسو با کاهش چشمگیری مواجه بوده است.

مصطفی شفیعی مدیرعامل یکی از شرکت‌های خدمات گردشگری کشور به همشهری گفت: به‌عنوان یکی از فعالان بخش گردشگر ورودی کشور می‌گویم که امسال تاکنون نسبت به سال گذشته ۷۰درصد کاهش ورود گردشگر به کشور داشته‌ایم.

به گزارش همشهری، وی افزود: خوشبین‌ترین حالت نسبت به وضعیت ورود گردشگر به کشور این است که بگوییم ۴۰ درصد ریزش توریست خارجی در کشور داشته‌ایم.

شفیعی با اشاره به تعریف سازمان تجارت جهانی از گردشگری ادامه می‌دهد: پس از ۱۵ سال که در امر گردشگری کشور فعالیت می‌کنم هنوز نتوانستم بدانم که آقایان این آمارهای گردشگری را از کجا می‌آورند.

وی درخصوص اعلام آمار افزایش ۳۰۰ درصدی ورود گردشگر خارجی به کشور گفت: ممکن است آمارها از گمرک جمع‌آوری شود که در این صورت حتی پیله ورانی را که به دو سوی مرز رفت وآمد می‌کنند و یا افرادی که برای تغییر ویزا نیز به کشور می‌آیند محاسبه می‌شوند درحالی‌که این افراد گردشگر نیستند.

مصطفی شفیعی ادامه داد: ممکن است خیلی‌ها در روز از مرز خارج یا وارد شوند ولی به این معنا نیست که آنها گردشگر هستند. اگر ترکیه اعلام می‌کند که ۲۷ میلیون گردشگر به آن کشور رفته‌اند منظور از آن افرادی است که بلیت هواپیما خریده‌اند و با هدف گردشگری به آن کشور رفته‌ از خدمات هتل بهره‌مند شده‌اند و جاذبه‌های آن کشور را دیده‌اند.

وی با طرح این سؤال که بهتر است مرکز توسعه صادرات ایران اعلام کند که تاکنون چند جایزه ۴۰ دلاری و ۲۰ دلاری به ازای هر گردشگر خارجی که به کشور وارد شده است به شرکت‌هایی که در امر ورود گردشگر خارجی به کشور فعالیت می‌کنند داده است افزود: اگر سال گذشته ۲۷۰ هزار گردشگر خارجی به ایران سفر کرده باشند جایزه وارد کردن این افراد به کشور برای جایزه ۴۰ دلاری ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و برای جایزه ۲۰ دلاری ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار می‌شود حالا باید حساب کرد که آیا جایزه این افراد پرداخت شده است یا آنکه مرکز توسعه صادرات اصلا اینقدر پول برای پرداخت جایزه‌ها دارد؟

شفیعی تاکید کرد: مرکزی که قادر به ارائه آمار درست و مستدل باشد وجود ندارد ضمن آنکه براساس کارکرد گذشته و حال شرکتی که مدیریت آن را برعهده دارم و فعالیتی که دیگر همکاران در حوزه ورود گردشگر به کشور دارند باید بگویم ورود گردشگر به کشور شرایط وحشتناکی دارد.

وی با اشاره به این موضوع که به‌عنوان نمونه شرکتی که وی مدیریت آن را برعهده دارد سال ۸۵ و ۸۶ برای هر سال نزدیک به ۵۰۰ گردشگر خارجی به کشور وارد کرده که این میزان در سال ۸۷ به حدود ۴۰۰ نفر و در سال ۸۸ نیز به همین میزان و در ۸۹ نزدیک به ۳۰۰ نفر و در سال جدید تاکنون حدود ۲۰۰ گردشگر را به ایران وارد کرده است، می‌گوید: گردشگری ورودی به کشور وضعیت خوبی ندارد.

عباسعلی علیجانی مدیر یکی دیگر از شرکت‌های خدمات ورود گردشگر به ایران می‌گوید: فعالیت ورودی این شرکت در حال حاضر و به‌دلیل مسائل پیش آمده در کشور حدود ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته افت کرده است.

وی با تاکید بر این موضوع که باید از رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پرسید که واقعا آمار رشد ۳۰۰ درصدی ورود گردشگر خارجی به کشور از کجا آمده است، گفت: معتقدم که افت گردشگری ورودی داشته‌ایم و اگر ایشان معتقدند که گردشگری ورودی به کشور ۳۰۰ درصد افزایش داشته می‌تواند توضیح بدهد که این آمار چگونه تهیه شده است.

علیجانی افزود: ایران یکی از کشورهای بسیار گران برای گردشگران خارجی است و گاه تنها یکی از خدمات گردشگری کشور به اندازه یک تور دبی یا ترکیه برای گردشگر خارجی هزینه دارد.

علیجانی در پاسخ به این سؤال که آیا قادر به ارائه آمار درخصوص تعداد گردشگر خارجی که وی به ایران وارد کرده هست یا خیر می‌گوید: متأسفانه اکنون قادر به ارائه آمار نیستم چون آمار باید دقیق ارائه شود و به‌گونه‌ای نباشد که با حدس و گمان موجب آبروریزی یا هرج و مرج شود.

اردشیر اروجی کارشناس برنامه‌ریزی گردشگری و میراث فرهنگی نیز درباره اعلام آمار رشد ۳۰۰‌درصدی ورود گردشگران خارجی به کشور از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: وقتی کانال‌های آماری مستمر، مستند و قابل دسترس وجود نداشته باشد، قضاوت کردن درباره حرف‌هایی که از رشد ۳۰۰ درصدی ورود گردشگران خارجی زده می‌شود، سخت است. نمی‌توان این رقم‌ها را قبول کرد چون مبنای علمی صحیحی ندارد. برای همین، آمارهایی که در گردشگری اعلام می‌شود، برای سرمایه‌گذاران و پژوهشگران جدی نیست. اروجی تاکید کرد: اگر خواهان توسعه گردشگری هستیم، باید آمار صحیح بدهیم.

این کارشناس برنامه‌ریزی میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: هتل‌های ما از یک سو از درصد پایین اشغال رنج می‌برند و از سوی دیگر، مسئولان کشور از «رشد ۳۰۰ درصدی ورود گردشگران خارجی» خبر می‌دهند، در حالی که باید آماری داده شود که دست‌کم اصناف گردشگری آن را تأیید کنند.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
شنبه 29/5/1390 - 15:5 - 0 تشکر 355881

چه شرایطی بازم خوبه که با این شرایط گردشگر داریم

عده ای دائم مینالند که گل سرخ خار دارد، ما باید شاد باشیم که خارها گل دارند.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی