انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 609)
چهارشنبه 12/5/1390 - 14:24 -0 تشکر 347233
بیانات امام خامنه ای در دیدار قاریان، حافظان و اساتید قرآنی

اول رمضان‌المبارك 1432

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

خیلى متشكریم از برادران عزیزى كه امروز با الحان خوش، تلاوت آیات كریمه‌ى قرآن را در این فضا منعكس و طنین‌انداز كردند و دلهاى ما را منور كردند به نور تلاوت آیات كریمه‌ى كتاب الهى. امیدواریم كه خداوند متعال ملت ما را، بخصوص جوانهاى ما را هرچه بیشتر با قرآن آشنا كند.

 

 انس با قرآن دلهاى ما را با معارف قرآن آشناتر خواهد كرد. هرچه در دنیاى اسلام كمبود هست، بر اثر دورى از معارف الهى و معارف قرآنى است. قرآن كتاب حكمت است، كتاب علم است، كتاب حیات است. حیات امتها و ملتها در آشنائى با معارف قرآن و عمل به مقتضاى این معارف و عمل به احكام قرآنى است. انسانها اگر طالب عدالتند و از ظلم بیزارند، راه مبارزه‌ى با ظلم را باید از قرآن فرا بگیرند. انسانها اگر طالب علمند و به وسیله‌ى معرفت و آگاهى و علم میخواهند زندگى را رونق ببخشند و راحت و رفاه را براى خودشان تأمین كنند، راهش به وسیله‌ى قرآن نشان داده میشود. انسانها اگر در پى ارتباط با خداى متعال و صفاى معنوى و روحى و آشنائى با مقام قرب الهى هستند، راهش قرآن است.

 

 ضعف ما امت مسلمان، عقب‌ماندگى ما، كج‌رفتارى‌هاى ما، كج‌تابى‌هاى ما در مسائل اخلاقى و زندگى، همه‌ى اینها ناشى از دورى از قرآن است. ملتهاى مسلمان بر اثر حاكمیت طغیانگران و طاغوتها - كه قرآن مخاطبان خود را این همه از طاغوتها برحذر داشته است -  خونشان مكیده شد؛ نه فقط خون اقتصادى‌شان، نه فقط منابع حیاتى و معادن زیرزمینى و نفت و امثال اینها، بلكه روحیه‌ى ایستادگى‌شان، مقاومتشان، طلب علوّ و عزت در دنیا هم از ملتهاى مسلمان گرفته شد. ملتهاى مسلمان به فرهنگ خودشان پشت كردند، فرهنگ مادیگرى را پذیرفتند. با اینكه بظاهر ما كلمه‌ى «لا اله الّا اللَّه» گفتیم، در طول زمان مسلمان بودیم، اما فرهنگ غرب و معارف غرب در دلهاى ماها اثر كرد و ماها را از حقایق دور كرد. آن وقت نه فقط اقتصادمان را، عزت دنیوى‌مان را از دست دادیم، بلكه اخلاق و معالم اخلاقى‌مان را هم از دست دادیم. ما اگر دچار تنبلى هستیم، اگر دچار ضعف و سستى هستیم، اگر دلهاى ما با یكدیگر مأنوس نیست، اگر در میان ما بدخواهى وجود دارد، اینها از آثار فرهنگ تزریقاتىِ تحمیلىِ ضد اسلامى و غیر اسلامى است.

 

 نقش قرآن این است كه ما را از لحاظ ماده و معنا اعتلاء ببخشد؛ و این كار را قرآن میكند. كسانى كه با تاریخ آشنا هستند، نمونه‌هایش را در تاریخ دیدند؛ و ما مردمِ این زمان، در زمان خودمان داریم نمونه‌هایش را مشاهده میكنیم. یك نمونه، همین شما ملت عزیز ایران هستید. شما خیال نكنید در دوران رژیمهاى طاغوتى - چه رژیم پهلوى، چه قبل از آنها رژیم قاجار - ملت ایران ذره‌اى اعتبار در محیط بین‌المللى داشت؛ نداشت. این استعداد جوشان و متراكمى كه در ملت ما هست، مثل یك گنجینه‌ى فراموش شده‌اى، مثل گنجى در ویرانه‌اى مدفون شده بود؛ مگر به صورت تصادفى، یك فردى خودش را نشان بدهد، كه نشان نمیداد. این همه جوان فعال و پرنشاط و مبتكر و علاقه‌مند به پیشرفت كشور كه امروز شما ملاحظه میكنید در عرصه‌هاى مختلف افتخار مى‌آفرینند، عزت مى‌آفرینند، نام نیك براى ملتشان درست میكنند؛ خب، جوانها آن روز هم بودند، اما به خاطر غلبه‌ى طواغیت، این حرفها دیگر نبود.

 

 به همین اندازه كه ما یك قدم به سمت قرآن، به سمت معارف قرآنى برداشتیم - كه آنچه كه ما به سمت قرآن حركت كردیم، واقعاً یك قدم هم بیشتر نیست - خداى متعال به ما عزت داده است، به ما حیات داده است، به ما آگاهى و بصیرت داده است، به ما قدرت و قوّت بخشیده است. ملت ما امروز یكى از زنده‌ترین و قوى‌ترین ملتهاى دنیاست. استعداد متراكم و جوشان وآمادگى و مشاهده‌ى پى‌درپى پیشرفتها در عرصه‌هاى مختلف؛ امروز وضع كشور ما اینجورى است. ملتهاى دیگر هم ملت ما را تحسین میكنند.

 

 امروز خوشبختانه در میان امت اسلامى، شعارهاى اسلامى كه مایه‌ى تحرك ملتها شود، در كشورهاى متعددى مشاهده شده است؛ و شما مى‌بینید و خبرهایش را میشنوید. این حركتها آنجائى كه رونق و طراوت آن بیشتر است، در آن بخشى كه كارائى و نفوذ آن بیشتر است، آنجائى كه تأثیرپذیرى آن از دشمن و از منافقین و معاندین و مزوّرین كمتر است، آنجائى است كه در آن، شعار اسلامى است، مطالبه‌ى اسلامى است، خواست اسلامى است؛ این خاصیت معارف قرآنى است. با قرآن باید آشنا شد.

 

 البته امروز با گذشته قابل مقایسه نیست. در گذشته این همه تلاوت كننده‌ى قرآن، این همه حافظ قرآن، این همه آشناى با متن قرآن، این همه عاشق و علاقه‌مند به تلاوت قرآن وجود نداشت؛ در حالى كه همین كشور بود، همین ملت بود.

 

 من یادم هست كه یكى از قرّاء برجسته‌ى مصرى - مرحوم ابوالعینین شعیشع - آمده بود مشهد و در مسجد گوهرشاد قرآن تلاوت میكرد، كه خیلى هم خوب میخواند. چون جلسه مال اوقافِ آن زمان بود و اوقاف هم برخلاف امروز كه الحمدللَّه سازمان مفتخرى است، آن روز سازمان بدنامى بود، بنده با اینكه خیلى شائق بودم تلاوت آن قارى را بشنوم، نمیخواستم بروم توى آن مجلس بنشینم؛ از دور نگاه میكردم و صدا را میشنفتم. همه‌ى كسانى كه در آن مجلس شركت داشتند، گمان نمیكنم پنجاه نفر، شصت نفر میشدند. یك عده‌اى مأمورین دولتى بودند، یك عده هم همین قرّاء معروف مشهدى خودمان بودند.

 

 امروز این شوقى را كه به قرآن در همه جا هست، باید زیاد كرد؛ این را باید روزبه‌روز افزایش داد. این تلاوت خوب، صداى خوب، ترتیب مجلس‌آرائى خوب - كه بحمداللَّه مى‌بینم این خوانندگان ما در مجلس‌آرائىِ قرآنى تدریجاً ماهر و مسلط شده‌اند - چیزهاى باارزشى است؛ فایده‌اش این است كه ما را با قرآن، با معارف قرآنى، با معانى قرآنى آشنا میكند.

 

 یكى از چیزهائى كه میتواند تدبر در قرآن را به ما ارزانى بدارد، حفظ قرآن است. ما حافظ قرآن كم داریم. من قبلاً گفتم كه در كشور ما حداقل باید یك میلیون نفر حافظ قرآن باشند - حالا یك میلیون كه عدد كمى است نسبت به این جمعیتى كه ما داریم - اما حالا چون دوستان الحمدللَّه یك مقدماتى فراهم كرده‌اند، كارهائى را مشغول شده‌اند و دارند برنامه‌هائى را فراهم میكنند براى اینكه ان‌شاءاللَّه حفظ راه بیفتد، ما هم امیدمان بیشتر شده و به جاى یك میلیون، میگوئیم ان‌شاءاللَّه ما باید ده میلیون نفر حافظ قرآن داشته باشیم.

 

 البته توجه داشته باشید كه حفظ قرآن قدم اول است. اولاً حفظ را باید نگه داشت. بنابراین حافظ قرآن باید تلاوت كننده‌ى مستمر قرآن باشد؛ یعنى مرتباً بایستى قرآن را تلاوت كند؛ والّا حفظ از دست خواهد رفت. بعد بایستى این حفظ كمك كند به تدبر، كه اینجور هم هست؛ حفظ حقیقتاً كمك میكند به تدبر. آنجائى كه شما قرآن را تكرار میكنید، حافظید و میخوانید، فرصت تدبر و تعمق در آیات قرآن براى شما پیدا میشود.

 

 البته انس با تفاسیرى كه مراد از آیه را تبیین میكنند، خیلى لازم است. وقتى حفظ باشد و این انس با تفسیر هم باشد و تدبر باشد، همان چیزى كه انتظارش در جامعه‌ى ما هست، پیش مى‌آید: شكوفائى قرآنى. شما تصور كنید در كشور ما ده میلیون، پانزده میلیون كسانى باشند از مردان و زنان كه اینها با معارف قرآن آشنا باشند، ببینید این چقدر باارزش است. آموزشهاى قرآنى  را، درسهاى قرآنى را، نصایح قرآنى را، انذارهاى قرآنى را، بشارتهاى قرآنى را در ذهن داشته باشند، آنها را مرور كنند، آنها را بر دل خودشان فرا بخوانند؛ اصلاً یك ملت پولادینى به وجود مى‌آید. خوشبختانه زمینه‌هایش فراهم است. امروز هم عزم و اراده‌ى ملت ما عزم پولادینى است. اما آن ساخت قرآنى جامعه در آن صورت به دست خواهد آمد، كه ما امیدواریم ان‌شاءاللَّه این پیش بیاید.

 

 شما جوانهائى كه با قرآن مأنوسید، اهل قرآنید، اهل تلاوت قرآنید، مشترى تلاوت قرآن از خوشخوانها هستید، یا خودتان جزو آن خوشخوانها هستید، قدر خودتان را بدانید. ان‌شاءاللَّه خداى متعال به شما اجر خواهد داد. شما در حقیقت صفوف مقدم این حركت عمومى در جامعه هستید. ممكن است سختى‌اش بیشتر باشد، اما اجر و ثوابش هم پیش خداى متعال ان‌شاءاللَّه بیشتر است.

 

 پروردگارا! ما را در همه‌ى عمرمان با قرآن محشور كن. پروردگارا! ما را در دنیا و آخرت از قرآن جدا مكن. پروردگارا! ما را در قیامت در سایه‌ى قرآن قرار بده. پروردگارا! ما را با حیات قرآنى، زندگى الهى و اسلامى و مطلوب اسلام ببخش. پروردگارا! به محمد و آل محمد قلب مقدس ولى‌عصر را از ما راضى و خشنود كن. ما را از قرآن و اهل‌بیت جدا مكن.

 

والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته‌

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

چهارشنبه 12/5/1390 - 14:29 - 0 تشکر 347236

سلام

چه خوب که رهبرم در مورد حفظ قرآن این نظر رو دارن.. چون خیلی ها میگن حفظ چیه بابا بچسب به تفسیر و این چیزا... اما رهبرم میگن حفظ میتونه کمک به تدبر کنه.. پس بخاطر تنبلی خودمون در استمرار تلاوت قران نیاییم و یه طرفه نگیم حفظ خوب نیست.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

چهارشنبه 12/5/1390 - 21:14 - 0 تشکر 347382

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام به شما
ممنون از دهكده گرامی

رهبر معزز درباره قرائت و روانخوانی قرآن هم تاكید داشتند :)

خیلی ها میگن قرائت رو ولش كن یعنی همین عربی خوندن قرآن و معنییش رو بچسب .

اما قران معجزه جاوید در حرف حرف آن معجزه نهفته است و قرائت كلمات آن نیز ارزش دارد .
چه برسد به حفظ و تفسیر .

ممنون از قرار دادن این صحبت ها

این تاپیك باعث شد خاطره سال گذشته دیدار رهبر در همین مناسبت را به یاد بیاورم .
اما متاسفانه نشد با قاریان ، حافظان امسال برم دیدارشون :(
باتشكر
یاعلی مدد
التماس دعا

http://rahpoyvesal.blogfa.com
چهارشنبه 12/5/1390 - 22:0 - 0 تشکر 347396

سلام

جناب صالحی ممنون نکته ی خوبی رو اضافه کردید:)

آخی.. یه بار بسه دیگه بذارید بقیه ها قسمتشون بشه برن:)

ولی خب... انشاءالله این بار برید.. حالا شما جزو کدوم دسته بودید؟... قاریان یا حافظان؟ یا هردو؟ :)

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

جمعه 14/5/1390 - 23:41 - 0 تشکر 348451

حضرت آقا معمولا در این جلسات ماه رمضان كه برگزار می كنن خیلی با نشاط و پرشور هستند. دقت كرده اید؟

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی