سينما و تلویزیون (بازدید: 307)
يکشنبه 2/5/1390 - 20:15 -0 تشکر 343311
طرح ساماندهی مجریان تلویزیون

دكتر رضا پورحسین كه مسؤولیت طرح ساماندهی مجریان تلویزیون این روزها به او سپرده شده، در پاسخ به این كه چه اتفاقی منجر به اجرایی شدن این طرح شده است؟ گفت: اتفاق خاصی نیفتاده است؛ این طرح مدت‌ها مورد بحث بوده است كه اصناف مختلف صداوسیما ساماندهی و هماهنگی داشته باشند؛ اما از آنجا كه مجریان سیما كمتر از این ساماندهی برخوردار بودند، این طرح رسما مطرح شد.

مدیر هماهنگی امور مجریان سیما و مدیر شبكه مستند در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، درباره‌ی طرح سامان‌دهی مجریان سیما توضیح داد: از آنجا كه مجریان ویترین رسانه هستند و نمایان می‌شوند، گاهی با رفتن به شبكه‌های مختلف، به هویت حرفه‌یی خود لطمه می‌زنند؛ این بحث شامل تهیه‌كنندگان و ... هم می‌شود؛ در نهایت تصمیم گرفته شد به وضعیت «هویت حرفه‌یی مجریان» سامان داده شود و در این زمینه، مسایل صنفی و از این قبیل مطرح نیست.

پورحسین در پاسخ به این كه گفته شده كه برنامه‌هایی مثل «هفت»، «نود» و «پارك ملت» با اجرای جیرانی، عادل فردوسی پور و شهیدی‌فر از این طرح اسثتا شده‌اند، گفت: آن طور كه از معاون محترم سیما شنیده‌ام این دستور عمل برای همه یكسان است؛ چراكه بحث حیثیت حرفه‌یی مطرح است و برای حفظ كیفیت، هر كس باید سر جای خود قرار گیرد؛ این كه یك نفر سه كار همزمان در ساخت برنامه انجام دهد، درست نیست، مگر این كه قبول كنیم این كارها سه شغل نیستند. در صورتی كه به لحاظ حرفه‌یی و هنری در رسانه سه كار، سه شغل محسوب می‌شود و یك نفر نمی‌تواند سه كار را انجام دهد.

او ادامه داد: به اعتقاد ما تهیه‌كننده، تدارك‌چی نیست؛ تهیه‌كننده‌ی تلویزیون، صاحب نظر است و كارها را پس از تحقیق و پیش تولید به كارگردان می‌سپارد و همواره در جریان كار قرار دارد؛ قاعدتا چنین كسی در نتیجه‌ی یك برنامه زنده باید به كارها سامان دهد و نمی‌تواند همزمان یك كار دیگر انجام دهد.

او ادامه داد: در كارهای حرفه‌یی عمدتا تهیه‌كننده، كارگردان و مجری، از هم جدا هستند چون هریك حیثیت هنری خاص خود را دارند.

وی در پاسخ به این كه این طرح تهدید و تحدید برای برنامه‌هایی چون «نود»،«هفت» و... نخواهد بود؟ گفت: برنامه‌هایی چون «نود» به لحاظ حرفه‌یی جزو برنامه‌های خوب سیما هستند و خواهند بود. این كه مجری نمی‌تواند تهیه‌كننده و كارگردان باشد بحث جدیدی نیست؛ فقط قرار شده سامان‌مند شود.

دكتر پورحسین كه با اجرای مناظره‌های انتخاباتی سیما در بین مردم به عنوان مجری شناخته می‌شود و مدتی است در مقام مجری ـ كارشناس در شبكه چهار سیما درباره‌ی تاریخ ایران با دكتر ولایتی گفت‌وگو می‌كند، در پاسخ به این كه شما هم جزو مجریان سیما محسوب می‌شوید؟ گفت: من اجرای برنامه را كار كوچكی نمی‌بینم و هفته‌ای یك بار به ضرورت نقش یك مجری را بازی می‌كنم.

ایسنا

 

 

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی