انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 1143)
يکشنبه 19/4/1390 - 15:4 -0 تشکر 336377
آخرین ماموریت شاتلهای فضایی

 


 

دوستان گرامی ، آخرین اخبار ، تصاویر و ویدئوهای مربوط به ماموریت شاتل فضایی آتلانتیس که به عنوان خاتمه دهنده ی ماموریت شاتلهای فضایی به حساب می آید را از این تاپیک دنبال کنید.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

يکشنبه 19/4/1390 - 15:27 - 0 تشکر 336387

پرواز شاتل فضایی آتلانتیس روز جمعه 8 جولای ساعت 11:26 به وقت محلی (19:56 به وقت ایران) از پایگاه کیپ کارناوال در مرکز فضایی کندی در فلوریدا انجام شد تا به این ترتیب آغازی برای پایان عصر شاتلها رقم بخورد.

فصل آخر کتاب تاریخ پرواز شاتلهای ناسا به صفحه آخر خود رسید، با پرتاب موفقیت آمیز شاتل آتلانتیس، ناسا آخرین قدم را در برنامه 30 ساله شاتلهایش برداشت و بعد از این برای انجام فعالیتهای فضایی در ایستگاه بین المللی به روسیه نیازمند خواهد شد.

"داگ هارلی"، خلبان آخرین ماموریت عصر شاتلها است. وی در خصوص این ماموریت به مزاح گفت: "پرواز شاتل به معنی هل دادن بیش از 2 هزار تن بار در فضا است. به نظرتان می رسد که این کار را به آسانی انجام می دهیم اما اصلاً اینطور نیست."

آخرین ماموریت آتلانتیس یک میلیون بازدیدکننده را در کیپ کاناورال و شهرهای اطراف آن گرد آورده بود تا پرواز آخر این سمبل فضایی را از نزدیک ببینند. سناتورها، فضانوردان و افراد مشهور دیگری نیز در میان بازدیدکنندگان حضور داشتند. اولین خلبان شاتلهای ناسا "رابرت کریپن" 73 ساله و "جان یانگ" یکی از فضانوردانی که بر روی ماه قدم گذاشته است نیز در میان تماشاچیان حضور داشته اند.

آتلانتیس با دو دقیقه تاخیر به دلیل نقصی که در سکوی پرتاب به وجود آمده بود، آخرین پرواز خود را به سوی ایستگاه فضایی آغاز کرد. پس از بازگشت و بازنشستگی این شاتل، ناسا برنامه های جدید خود برای سفر به یک سیارک و پس از آن به سوی مریخ در پیش رو خواهد داشت.

آخرین شاتل ناسا ملزومات و تجهیزات یک سال ایستگاه فضایی را با خود حمل کرد و قرار نیست در این ماموریت هیچ راهپیمایی فضایی توسط چهار فضانورد شاتل انجام بگیرد. آتلانتیس در زمان بازگشت نیز تا حد امکان زباله های ایجاد شده در ایستگاه را به همراه خود به زمین باز می گرداند.

از ابتدا برنامه شاتلهای ناسا برای دوره ای 50 ساله برنامه ریزی شده بود اما وقوع دو حادثه تاسف بار که منجر به مرگ 14 فضانورد و از بین رفتن شاتلهای کلمبیا و چلنجر شد، در این برنامه خلل ایجاد کرد. ناسا در طول یکسال هرگز بیش از 9 پرواز برای شاتلها در نظر نگرفته و هزینه این پروازها نیز هرگز فراتر از یک میلیارد دلار برای هر ماموریت نشده است.

آینده ای که برای آمریکا پیش بینی می شود، کشوری که اولین انسان را بر روی ماه فرود آورد، وابسته شدن به کشور روسیه است تا بتواند با کمک گرفتن از کپسولهای سایوز فضانوردان خود را به ایستگاه فضایی انتقال دهد، در این شرایط آمریکا برای هر جایگاه در کپسول سایوز باید 30 میلیون دلار بپردازد. البته این شرایط تا زمانی ادامه خواهد داشت که شرکتهای خصوصی بتوانند جایگزینی برای شاتلهای ناسا طراحی کرده و بسازند.

آتلانتیس در تاریخ 20 جولای 2011 و پس از اقامتی 12 روزه در فضا به زمین بازخواهد گشت. پس از بازگشت آتلانتیس  بازنشته شدن آن در یکی از موزه های آمریکا، هزاران نفر از کارمندان ناسا که در بخش شاتلها مشغول به فعالیت بوده اند، از کار معلق خواهند شد، این در حالی است که پیش از این نیز هزاران نفر کار خود را به واسطه بازنشسته شدن دیسکاوری و اندیور از دست داده اند:


فضانوردان در حال ورود به شاتل آتلانتیس

آتلانتیس با وجود نامناسب بود شرایط آب و هوایی سفر خود را آغاز کرد

پرتاب با دو دقیقه تاخیر انجام شد

بیش از یک میلیون نفر برای مشاهده پرتاب آتلانتیس در نزدیک پایگاه فضایی کندی گرد آمده بودند

آتلانتیس آخرین شاتل باقی مانده از برنامه شاتلهای ناسا به شمار می رود

تصویری هوایی از لحظه پرتاب آتلانتیس

آتلانتیس تجهیزات ضروری یک سال ایستگاه را به همراه خود به فضا برد

مهرنیوز

universetoday

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

يکشنبه 19/4/1390 - 17:55 - 0 تشکر 336423


nasa.gov

universetoday 

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

يکشنبه 19/4/1390 - 18:34 - 0 تشکر 336432

تاریخچه شاتل فضایی آتلانتیس

آتلانتیس، چهارمین شاتل ناسا است که در مارس 1985 ساخته شد و اولین شاتلی است که در سال 1999 مجهز به سیستم ارتباطات هوایی دیجیتال شد.
این شاتل در بزرگداشت اولین ناو اقیانوس شناسی آمریکا آتلانتیس نامگذاری شد و اولین پرواز خود را در 13 اکتبر 1985 انجام داد.
فرماندهی این ماموریت را که Sts 51-J نام داشت و با اهداف نظامی انجام می شد "کارل بابکو" به عهده داشت. از آنزمان تاکنون آتلانتیس در مجموع 32 پرواز انجام داده است که بسیاری از آنها نقش مهمی در اکتشافات فضایی داشته اند.
در سال 1989 این فضاپیما اولین کاوشگر فضایی را به سوی یک سیاره دیگر پرتاب کرد. در حقیقت، همراه با دو ماموریت آتلانتیس، کاوشگر "ماژلان" مستقیماً به سمت سیاره زهره (ونوس) و کاوشگر "گالیله" به سمت سیاره مشتری پرتاب شدند.

همچنین، آتلانتیس در ژوئن 1985 برای اولین بار در کنار ایستگاه فضایی روسی "میر" پهلو گرفت. این شاتل در مجموع 7 پرواز را به ایستگاه میر انجام داد و در یکی از ماموریتها با خود یک اتاقک تبادل فضانورد را به این ایستگاه برد.
اکنون این شاتل در حال انجام سی و سومین ماموریت خود است.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

يکشنبه 19/4/1390 - 18:37 - 0 تشکر 336433

تصاویری از آخرین شاتل
در روزهای اخیر بسیاری از سایتهای خبری و در راس همه سایت ناسا عکسها و تصاویر ویژه ای در بزرگداشت 30 سال تاریخ شاتلها و آخرین وداع با عصر این فضاپیماها را منتشر کرده اند:
اولین پرواز با سرنشین آتلانتیس- در این ماموریت که STS-51J نام داشت "کارول جی. بابکو" (فرمانده)، "رونالد جی. گراب" (خلبان)، "دیوید سی. هیلمرز" و "ویلیام ای. پیلیز" (متخصصان ماموریت) شرکت داشتند
قبل از پرتاب اولین شاتل (شاتل کلمبیا)- "باب کریپن" (راست) یک فنجان قهوه می نوشد و "جان یانگ" (فرمانده) صبحانه می خورد
فضانوردان ماموریت STS-135 (آخرین ماموریت آتلانتیس)- فرمانده کریس فرگوسن (مرکز راست)، خلبان داگ هارلی (مرکز چپ)، "رکس والهیم" و "سندی مگنوس"
مهندسان، تکنسینها و فضانوردان آخرین ماموریت آتلانتیس در کنار این شاتل در حالی که پارچه نوشته "ما پشت تو هستیم، آتلانتیس!" را در دست گرفته اند

موشکهای شتاب دهنده شاتل آماده اتصال به آتلانتیس
آتلانتیس در سکوی پرتاب
هواپیمایی که فرمانده و خلبان شاتل را برای بازبینی به سکوی پرتاب آورده است
دو فضانورد فرود آمده اند
تکنسینها و مهندسان ناسا به منظور انتقال کمترین آلودگی به فضانوردان از ماسک استفاده می کنند
فضانوردان از هواپیما پیاده می شوند
آتلانتیس در آشیانه پیش از انتقال به سکوی پرتاب

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

يکشنبه 19/4/1390 - 18:46 - 0 تشکر 336434

درباره آخرین ماموریت شاتل فضایی

قرار است آتلانتیس در این سفر "ماموریت سوخت گیری دوباره روباتیک" (Robotic Refuelling Mission) را به ایستگاه فضایی منتقل کند. این سیستم برای سوخت گیری ماهواره های فضایی آزمایش خواهد شد.

همچنین اتاقک چندعملکردی "رافائلو" که حداقل چهار تن وزن دارد از دیگر تجهیزاتی است که در آخرین ماموریت شاتل به ISS حمل خواهد شد.

سرنشینان این شاتل چهار فضانورد به نامهای "کریس فرگوسن" (فرمانده شاتل)، "داگ هارلی" (خلبان)، "رکس والهیم" و "سندی مگنوس" (مختصصان ماموریت) هستند که در ماموریت 12 روزه STS-135 برنامه های فشرده ای را انجام خواهند داد.

ویژگی آخرین پرواز شاتل در "لوگویی" است در روی این فضاپیما نقاشی شده است. این لوگو، طرحی در بزرگداشت 30 تاریخ شاتلها است.

ایده ساخت شاتلها را یک مهندس مرکز فضایی جانسون در هاستون به نام "بلیک دامسنیل" ارائه کرد. این دومین بار است که یک شاتل همراه با یک لوگوی نقاشی شده پرواز می کند.

اولین بار، در آخرین ماموریت شاتل اندیور اتفاق افتاد. در این ماموریت بر روی یکی از مخازن سوخت این شاتل که در اثر توفان کاترینا در سال 2005 آسیب دیده بود یک لوگو نقاشی شد.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

يکشنبه 19/4/1390 - 18:50 - 0 تشکر 336436

برنامه های آخرین ماموریت

به نوشته سایت NextMe، بر طبق جدول زمانبدی شده، با پرتاب آتلانتیس در 8 جولای ،در 10 جولای به ایستگاه فضایی بین المللی متصل می شود.
یک روز بعد، یعنی در 11 جولای ، اتاقک "رافائلو" جایگزین اتاقک "هارمونی" می شود.
12 جولای، تنها برنامه پیاده روی فضایی این ماموریت برای تعمیر پمپ سوخت گیری موجود در ایستگاه فضایی انجام می شود.
شاتل روز 18 جولای از ایستگاه جدا می شود و 20 جولای با فرود در مرکز فضایی کندی رسماً به عصر شاتلها پایان می دهد.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

يکشنبه 19/4/1390 - 22:30 - 0 تشکر 336506

چه می کنه این نیما ...!!
آقا خسته نباشی

دوشنبه 20/4/1390 - 13:7 - 0 تشکر 336677

ممنون خیلی مطالب مفیدو زیبا وجالبو پرازافسوس بودند!!
خسته نباشید!

خیلی وقت ها خدا پشت خطه ولی مامشغولیم

پاشو جواب بده الان پشته خطه ...

سه شنبه 21/4/1390 - 10:42 - 0 تشکر 338240

تصاویری از آخرین اتصال یک شاتل به ایستگاه بین المللی فضایی ISS


بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی