دانش و فن آوری (بازدید: 522)
سه شنبه 31/3/1390 - 16:7 -0 تشکر 334435
ژاپني ها با ساخت ابررايانه اي جديد توانستند

ژاپني ها با ساخت ابررايانه اي جديد توانستند برتري چيني ها را در صنعت ابررايانه جهان تصاحب کرده و مالک پرسرعترين ابررايانه جهان شوند. به گزارش خبرگزاري مهر، ابررايانه K که توسط شرکت فوجيتسو ساخته شده است سرعتي برابر سرعت يک ميليون رايانه خانگي متصل به يکديگر را دارد. سرعت اين رايانه سه برابر سرعتي است که پرسرعت ترين ابررايانه جهان پيش از اين به نام خود به ثبت رسانده بود. ابررايانه K مي تواند در يک ثانيه هشت کوادريليون محاسبه انجام دهد، يک کوادريليون برابر است با عدد 1 به همراه پانزده 0 و اين سرعت در اصطلاحات رايانه اي با 8.2 پتافلاب برابري مي کند. ابررايانه "تيانهه" چيني ها که پيش از اين و براي مدتي کوتاه به عنوان پرسرعت ترين ابررايانه جهان معرفي شده بود سرعتي برابر 2.5 پتافلاب داشت. "تيانهه-1A" اولين رايانه چيني ها بود که توانست در ليست برترين ابررايانه هاي جهان رتبه اول را به دست بياورد و با اين برتري توانسته بود خود را جايگزين ابررايانه آمريکايي ها کند.        دستيابي به افتخار رسيدن به چنين رتبه اي براي ابررايانه ژاپني ها که ساخت آن 1.2 ميليارد دلار براي آنها هزينه در بر داشته است، بازگشتي دوباره به جايگاهي است که ژاپني ها هفت سال پيش آن را در اختيار داشتند. ابررايانه K که توسط موسسه عالي علوم رايانه اي RIKEN در "کوب" ژاپن ساخته شده است، درون ساختاري انبار مانند قرار گرفته که وضعيت دمايي و هواي آن تحت کنترل است. اين ساختار داراي 672 جايگاه مملو از صفحه مدارهايي است که حاوي 70 هزار پردازشگر هستند، اين در حالي است که رايانه هاي خانگي تنها يک پردازشگر دارند. انرژي مصرف شده توسط اين ابررايانه براي تامين انرژي مورد نياز 10 هزار خانه مسکوني کافي است و در حالي که سازندگان آن ادعا مي کنند اين ابررايانه کم مصرف است، هزينه فعاليت آن سالانه 6 ميليون پوند تخمين زده شده است. کاربردهاي ابررايانه K در زمينه تحقيقات آب و هواي جهاني، هواشناسي، پيشگيري از بلاياي طبيعي و پزشکي عنوان شده است.  رئيس موسسه RIKEN و شرکت فوجيتسو اعلام کردند موفقيت اين پروژه غلبه بر مشکلاتي بوده است که در نتيجه زمين لرزه 11 مارچ ژاپن را مورد هجوم مرگبار خود قرار داد. بر اساس گزارش گاردين، در حال حاضر از ميان 10 ابررايانه برتر جهان پنج ابررايانه به آمريکا، دو دستگاه به چين، دو دستگاه به ژاپن و يک دستگاه به فرانسه اختصاص دارند.   منبع: خبرگزاري مهر  

 ما مي توانيم ....

سه شنبه 31/3/1390 - 17:35 - 0 تشکر 334525

با اين سرعت محاسباتي که اين دستگاه داره بايد مواظب باشن يک وقت براي سرو سامان دادن به اقتصاد اروپا ندزدنش

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی