انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 607)
يکشنبه 29/3/1390 - 10:25 -0 تشکر 333366
مدير علمي موسسه مطالعات اخترفيزيک و کيه

  مدير علمي موسسه مطالعات اخترفيزيک و کيهانشناسي ايران از ايجاد رصدخانه اي در کشور خبر داد و گفت: قطر آينه اين رصدخانه 5/1 متر و در ارتفاع 4 هزارمتري از دريا احداث مي شود. رضا رستم پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تحقيقات اين مرکز در حوزه اختر فيزيک و ابر نواخترها، افزود: اين موسسه در کنار پروژه هاي تحقيقاتي نجومي نياز به مرکزي براي اجراي پروژه هاي تحقيقاتي خود دارد که از دو سال قبل مطالعات راه اندازي اين رصد خانه آغاز شد. وي قطر آينه تلسکوپ اين رصدخانه را 5/1 متر ذکر کرد و اظهار داشت: تراش آينه مورد نياز با همکاري برخي از کشورها صورت مي گيرد ضمن آنکه دانشگاه هاي صنعتي اميرکبير، تهران و واحد علوم تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي در اجراي اين پروژه همکاري دارند. رستم پور با بيان اينکه اين پروژه در مرحله مکان يابي است، اضافه کرد: طبق برنامه ريزيها تا تيرماه سال جاري کار مکان يابي اين رصدخانه به پايان مي رسد.   وي با تاکيد بر اينکه اين رصدخانه در ارتفاع بيش از 4 هزار متري از سطح دريا احداث مي شود، توضيح داد: طبق برنامه ريزيها قرار است اين رصدخانه در ارتفاع بين 4 هزار تا 4 هزار و 200 بنا شود که هنوز به عدد مورد نظر نرسيديم؛ چراکه با افزايش ارتفاع به دليل جريان هوا و ميزان ابرناکي آسمان پارامترهاي فتومتري و اخترشناسي تغيير مي کند از اين رو براي تعيين ارتفاع مورد نظر در حال مطالعه هستيم.   اين محقق اخترشناس، به بيان اولويت هاي تحقيقاتي اين رصدخانه پرداخت و گفت: به منظور تامين تلسکوپ مناسب لازم بود تا در ابتدا اولويت هاي تحقيقاتي خود را مشخص مي کرديم.   وي کشف سيارات فراخورشيدي و ابرنواخترها را اولويت هاي اين رصدخانه نام برد و اظهار داشت: از اين لازم است تا تلسکوپ به آشکارسازها مجهز باشد ضمن آنکه فاصله کانوني آن بايد به گونه اي تنظيم شود که بتوان ابرنواخترها را کشف کرد.   رستم پور با بيان اينکه اين پروژه با هزينه اي بالغ بر 6 ميليارد تومان در حال اجرا است، ادامه داد: اين پروژه از سوي موسسه غيرانتفاعي مطالعات اخترفيزيک و کيهانشناسي ايران و همکاري برخي از متخصصان در حال اجرا است.   منبع: خبرگزاري مهر  

 ما مي توانيم ....

يکشنبه 29/3/1390 - 18:59 - 0 تشکر 333635

سلام ممنون از خبررساني اگر صداتون به گوششون مي رسه شيرکوه يزد رو پيشنهاد مي کنم. از ابر و بارندگي و ... هم اغلب خبري نيستD:

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی