بهداشت و سلامت (بازدید: 339)
سه شنبه 24/3/1390 - 10:50 -0 تشکر 331270
سلامت نيوز : عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزش

سلامت نيوز : عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: حذف وعده شام در رژيم غذايي روزانه موجب تاثير منفي در رشد و متابوليسم بدن مي شود. دکتر محمد صفريان با اشاره به اينکه برخي از افراد براي کاهش وزن خود اقدام به حذف وعده شام مي کنند، گفت: اين عمل موجب کاهش زياد کالري در يک محدوده زماني طولاني ، اختلال در متابوليسم بدن و فعال شدن مکانيزم صرفه جويي در بدن مي شود. وي با بيان اينکه رعايت نظم و تناسب زماني در زمان صرف وعده هاي غذايي از اصول مهم تغذيه سالم به شمار مي رود اظهار داشت: حذف وعده شام در طولاني مدت موجب اثر معکوس در تناسب اندام و در نتيجه اضافه وزن مي شود. استاديار گروه بيوشيمي و تغذيه دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: به ياد داشته باشيم که حذف هر وعده غذايي ( به خصوص وعده هاي اصلي) ناخودآگاه با جبران آن در ساير وعده ها همراه خواهد بود. به عنوان مثال کساني که شام نمي خورند، معمولاً مقدار مصرف خود را در ناهار، عصرانه و يا صبحانه روز بعد افزايش مي دهند و در بعضي موارد نيز به خاطر گرسنگي تمايل به خوردن تنقلات پرکالري مانند شيريني، شکلات، بستني در اين افراد افزايش يافته که خود زمينه ايجاد اضافه وزن يا چاقي را فراهم مي کند. دکتر محمد صفريان با اشاره به اينکه از زمان صرف وعده ناهار تا صبح فردا زمان طولاني است و حذف وعده شام افت شديد قند خون در ساعات پاياني شب را به همراه دارد گفت : افت قند خون در ساعات پاياني شب موجب کاهش عمق خواب ، ايجاد اختلال در شادابي و سرعت بخشيدن به روند پيري مي شود . وي افزود: همچنين حذف وعده غذايي شام در کودکان و نوجوانان موجب ايجاد اختلال در رشد مي شود.   عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد افزود: توصيه مي شود در اين وعده بيشتر از غذاهاي سبک سرشار از کربوهيدرات و پروتئين استفاده شود و بين وعده شام تا زمان خواب حداقل 2 ساعت فاصله وجود داشته باشد.    

خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 24/3/1390 - 10:57 - 0 تشکر 331273

اين مطلب چون به نظرم جالب رسيد ثبتش کردم. من هم از بعضي از دکترهاي تغذيه شنيدم که اين وعده غذايي نبايد حذف بشه بلکه بايد با فاصله 2 تا 3 ساعته از زمان خواب همراه باشه. مثلا قبل از ساعت 8 خورده بشه و همچنين اين وعده غذايي بايد سبک باشه خصوصا براي جوانها و ميانسالان . البته اينطور که من ميدونم چون در سنين پيري جذب مواد غذايي خيلي کم صورت ميگيره لذا پيرها بايستي به خوبي شام ميل کنند تا مواد مورد نياز بدنشون بهشون برسه. خوشحال ميشم اگه در جريان نظرات ديگر عزيزان هم قرار بگيرم .

خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 24/3/1390 - 12:13 - 0 تشکر 331306

اين مطلب هم تقريبا مرتبط بود لذا اينجا قرارش دادم: سه وعده غذا در روز، روش بهتري براي لاغركردن است متخصصان تغذيه در آمريكا با انجام يك مطالعه جديد نشان دادند كه خوردن سه وعده غذا در طول روز براي سوزاندن چربي‌هاي بدن بهتر از خوردن وعده‌هاي غذايي كمتر اما در دفعات بيشتر است. به گزارش ايسنا، متخصصان دانشگاه پوردو در اينديانا دريافته‌اند مردان چاقي كه رژيم غذايي كم كالري و پرپروتئين دارند اگر سه وعده در روز غذا بخورند بيشتر از مرداني كه 6 نوبت در روز اما در مقادير كمتر غذا مي‌خورند احساس سيري و رضايت دارند و كمتر گرسنه مي‌شوند. با وجودي كه بسياري از مردم بر اين باور هستند كه خوردن مقادير كمتر غذا اما در تعداد وعده‌هاي بيشتر به كاهش وزن كمك مي‌كند اما مطالعه جديد خلاف اين باور را ثابت مي‌كند. به گزارش روزنامه ديلي ميل چاپ انگليس، دكتر هيتر ليدي، متخصص اصلي در اين مطالعه خاطرنشان كرد اين وعده‌هاي غذايي به دفعات بيشتر اما با حجم غذايي كمتر براي كنترل اشتها مفيد نيستند. اين بررسي‌ها روي 27 مرد مبتلا به اضافه وزن براي يك دوره 12 هفته‌اي صورت گرفته است. هر دو نوع روش و برنامه غذايي روي اين گروه از مردان كه به طور اتفاقي انتخاب شده بودند، آزمايش شد و نتايج فوق بدست آمد. اين مطالعه در مجله «چاقي» منتشر شده است.

خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 31/3/1390 - 17:36 - 0 تشکر 334527

خوب بود

___________________________________________________________________________________________________
یا امام حـــــــــــــین
مهدی جــــــــــــــان بیا
چهارشنبه 1/4/1390 - 11:35 - 0 تشکر 334843

يک متخصص علوم تغذيه گفت: حذف شام از وعده غذايي موجب کاهش وزن نمي‌شود، آنچه مهم است کل کالري دريافتي روزانه فرد است که مطابق نياز وي بايد دريافت شود. فريده دوستان استاديار و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمان در گفت وگو با بهداشت و درمان ايسنا گفت:‌ استفاده از رژيم سخت (کم کالري) براي کاهش وزن کار درستي نبوده و بايد کاهش وزن حداکثر در ماه، چهار کيلوگرم يا در هفته يک کيلو باشد. دوستان افزود: در صورتي که شام حذف شود ولي ناهار يا ميان وعده‌ها زياد خورده شود يا غذاي پرکالري خورده شود، علي رغم نخوردن شام کاهش وزن ايجاد نمي‌شود. اين متخصص علوم تغذيه يادآور شد: حذف هر گروه غذايي براي کاهش وزن در درازمدت اشکال ايجاد مي‌کند و تنها گروهي که بايد مصرف آن محدود شود گروه چربي و شيريني‌هاست. دوستان يادآور شد: چاقي به دو صورت چاقي عمومي و شکمي است و ممکن است چاقي شکمي و عمومي با هم در يک فرد موجود باشد که هر کدام داراي ملاک‌هايي است. اين متخصص تغذيه افزود: چاقي عمومي بر اساس شاخص توده بدني گفته مي‌شود و از نسبت وزن فعلي بدن فرد (بر اساس کيلوگرم) به قد فرد بر اساس متر مربع مشخص مي‌شود. به گفته دوستان، براي تعيين چاقي عمومي در بزرگسالان از طبقه‌بندي زير استفاده مي‌شود. چنانچه شاخص bmi از 18 و نيم کمتر باشد وضعيت فرد لاغر است. بين 18 و نيم تا 9/24 وزن فرد نرمال، بين 25 تا 9/29 باشد فرد داراي اضافه وزن و بيش از 30 فرد چاق است. اين متخصص علوم تغذيه ادامه داد:‌ چاقي شکمي يا احشايي هم از نسبت دور کمر به دور باسن به دست مي‌آيد و چنانچه شاخص whr در زنان کمتر از 8/0 باشد وضعيت فرد طبيعي و اگر مساوي يا بيش از 8/0 باشد فرد دچار چاقي شکمي است و در مردان نيز چنانچه اين شاخصه کمتر از 9/0 باشد وضعيت طبيعي است و اگر مساوي يا بيش از اين ميزان باشد فرد دچار چاقي شکمي است. وي در ادامه در زمينه غذاهايي که باعث چاقي مي‌شود، گفت: غذاهايي که به ازاي واحد مشخص وزن داراي انرژي زياد باشند باعث چاقي مي‌شود از جمله اين مواد عمدتاً چربي‌ها و شيريني‌هاست به ويژه چربي‌ها که انرژي بيشتري از شيريني‌ها دارند. اين استاديار دانشگاه علوم پزشکي کرمان ادامه داد:‌ هرگرم چربي داراي 9 کيلوکالري است و هر گرم کربوهيدرات (که شيريني‌ها بخشي از انواع کربوهيدرات‌ها هستند) حاوي 4 کيلوگرم کالري است. علاوه بر آن هر گرم پروتئين نيز چهار کيلوکالري انرژي دارد. وي همچنين به عوارض ناشي از چاقي اشاره و تصريح کرد: چاقي زمينه‌ساز بيماري‌هاي مزمن و شايع در دنيا مثل گرفتگي عروق کرونر قلب است که مي‌تواند منجر به سکته قلبي، ديابت ، آرتروز و حتي خفگي در هنگام خواب شود.  

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی