انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 524)
يکشنبه 19/12/1386 - 15:39 -0 تشکر 33084
اصلاح‌طلبی دوران خاتمی جمهوری اسلامی را زیر سوال ‌می‌برد

مهدی کروبی در مصاحبه با "مازیار بهاری" خبرنگار هفته‌نامه نیوزویک در ایران به سوالاتی درباره انتخابات آتی مجلس،‌ رابطه با ایران و روند اصلاحات پاسخ داد.

این هفته‌نامه در مقدمه این گفت‌و‌گو نوشت: «مهدی کروبی خود را همچون "ال گور" ایران می‌داند. به گفته وی، تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال 2005 برایش به قیمت شکست از احمدی‌نژاد منجر شد.»

ال گور نامزد دموکرات‌ها در انتخابات سال 2000 ریاست جمهوری آمریکا بود که با رای دادگاه عالی آمریکا قافیه را به جرج بوش باخت.

رئیس حزب اعتماد ملی در پاسخ به سوال نیوزویک درباره دلایل نگرانی‌های خود پیش از انتخابات گفت: «تعداد زیادی از افراد شایسته که می‌توانستند نامزد مجلس باشند صلاحیتشان رد شد.»

وی با اشاره به مذاکرات که با مقامات عالیرتبه داشته تاکید کرد که شرایط انتخابات هم‌اکنون بهبود یافته است.

کروبی درباره نقش شورای نگهبان در کشور گفت: «وظیفه شورای نگهبان حصول اطمینان از این امر است که مصوبات مجلس با آموزه‌های اسلامی مطابقت داشته باشد. با وجود آن که از برخی تنگ‌نظری‌ها آسیب دیده‌ایم اما آنها [شورای نگهبان] به آنگونه‌ای که بعضی‌ها فکر می‌کنند، کوته‌نظر نیستند.»

وی تاکید کرد: «دموکراسی در جوامع مختلف معنی مختلفی دارد. افرادی مانند من هستند که می‌دانند کجا زندگی می‌کنند و چگونه باید دموکراسی را در کشورشان تدوین کنند.»

وی با انتقاد از برخی‌ سوء استفاده کنندگان گفت: «کسانی هستند که به محض یافتن فرصت سوء استفاده از آزادی را آغاز می‌کنند. مانند کسانی که هر موقع بتوانند دین را به استهزاء می‌گیرند. این دسته به مرتجعین بهانه می‌دهند که حمله همه جانبه‌ای علیه کسانی آغاز کنند که درباره دموکراسی حرف می‌زنند.»

وی در پاسخ به این سوال که مهمترین انتقاد وی درباره جنبش اصلاح‌طلبی در دوره آقای خاتمی چیست،‌ افزود: «مهمتر از همه شیوه تخریبی آنها بود. آنها بخش‌اسلامی جمهوری اسلامی را زیر سوال می‌بردند. جمهوری اسلامی، حکومتی است که از سوی مردم کشوری انتخاب شده که اکثریت مردم آن مسلمان هستند.»

وی از ارایه نظر درباره دولت احمدی‌نژاد خودداری کرد و در واکنش به احتمال تقلب در انتخابات مجلس گفت: « این یکی از دغدغه‌ها من است. اما این بار به نامزدها اجازه داده شده تا ناظران خود را به حوزه‌های انتخاباتی منصوب کنند.»
وی دولت خاتمی را متهم کرد که به اندازه کافی برای حفاظت از آرای مردم قوی نبوده است.

وی درباره از سرگیری رابطه با آمریکا تاکید کرد: «آمریکا از سابقه خوبی در ایران برخوردار نیست. اما من اکنون طرفدار ازسرگیری رابطه هستم.»

کروبی درباره دیدگاه امام راحل در این باره گفت: «امام خمینی [ره] گفت که اگر دولت آمریکا رفتار خود را تغییر دهد می‌توانیم رابطه با آن را از سرگیریم. منظور ایشان این نبود آمریکایی‌ها مسلمان شوند. بلکه این بود که آمریکایی‌ها باید ما را بپذیرند و به استقلال ما احترام بگذارند.»

کروبی، مسدود کردن دارایی‌های ایران در آمریکا و دست برداشتن از کمک به گروه‌های تروریستی ضدایران را از دیگر مسایل مطرح میان تهران و واشنگتن خواند.

وی درباره انتظارات از رئیس جمهوری بعدی آمریکا تصریح کرد: «نامزدهایی هستند که از آغاز مذاکرات بدون پیش‌شرط با ایران سخن می‌گویند. طبیعتاً من خواهان موفقیت این دسته از نامزدها هستند.»

رئیس حزب اعتماد ملی که پس از شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2005 تشکیل شد، درباره انتخابات آتی ریاست جمهوری گفت: «ما یکی از اعضای حزب خود را نامزد خواهیم کرد. لزوماً آن فرد من نخواهم بود اما کسی که عضو حزب ما باشد. فردی از حزب ما فرصت خوبی خواهد داشت.
حتی زمانی که من بدون یک حزب وارد انتخابات شدم، در بسیاری از استان‌ها نامزد شماره یک بودم. بنا بر این سال آینده حامیان ما به نفع ما رای خواهند داد و سازمان‌یافته‌تر خواهند بود.»

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.