انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 5550)
يکشنبه 22/3/1390 - 13:35 -0 تشکر 330371
فکر مي کنين يک دونه باتري کتابي کوچيک 9 ولت 200

فکر مي کنين يک دونه باتري کتابي کوچيک 9 ولت 200 ميلي آمپر ساعت چقدر قدرت داره؟ 9 ولت 200 ميلي آمپر ساعت يعني  6480 ژول انرژي الکتريکي معادل تغريبا 4-5 گرم بنزين.حالا وسيله اي که مي خواد از اين اتري استفاده کنه حتما مقدار زيادي اتلاف انرژي داره. آيا مي دونستين همين باتري کتابي اقدر توانايي داره که با يک شوک الکتريکي يک انسان يا حيان رو از پا در بياره؟ ولي چطور؟  يک دسگاه شوکر الکتريکي مي تونه با استفاده از يک باتري کتابي ساده اين کارو انجام بده. اين شوکر چند کار انجام ميده که مجموع تمام اين اعمال باعث تخريب مي شه. اول از همه اين که ولتاژو از 9 ولت به 75000-20000 ولت مي رسونه.و براي اين کا از ترکيب مدار ضرب واتاژ و ترانسفرماتور استفاده مي کنه. ولتاژ افزايش يافته در يک خازن ذخيره مي شه. ولي در بعضي شوکر هاي پيشرفته تر احتياجي به ذخيره در خازن نيست. تغيربا 5 ثانيه طول مي کشه که شوکر شارژ بشه البته به نوعش هم بستگي داره همچنين اگه از باتري بهتري استفاده بشه اين زمان کاهش پيدا مي کنه. شوکر انرژيي که بايد در 5 ثانيه تخليه شود در کسري از ثانيه با نيروي بسيار بالا تخليه مي کند. ولي در هر صورت انرزِ انرژي است و نه کم مي سود نه زياد پس چگونه شوکر اين تخريب را به بار مي آورد؟ بايد بداينيد که ولتاژ ايجاد ميدان الکتريکي مي کند و اگر اين ميدان خيلي قوي باشد از هر جسم نا رسانايي هم عبور مي کند همان گونه که در رعد و برق جريان لکتريکي از هوا که شديدا عايق است عبور مي کند. اين ميدان الکتريکي باعث مي شود اتم ها آرايش بگيرند و باعث مي شود جريان الکتريکي در اجسام برقرار شود. 75000 ولت ايجاد ميدان بسيار قويي مي کند که باعث مي شود جريان التريکي  از داخل بدن انسان يا حيوانات برقرار شود. اگر ولتاژ کم باشد هرگز جرياني برقرار نخواهد شد. اما انرژي که به بدن داده مي شود بسيار ناچيز است.  آخرين عامل که بسيار مهم است اين است که بدن انسان و حيوانات به جريان الکتيکي با ولتاژ بالا حساس هستند زيرا تمام عصاب با الکتريسيته کار مي کنند و شوکر باعث اختلال در اعصاب مي شود که به دنبال آن تمام ماهيچه ها منقبز مي شوند و سکته قلب و غيره اتفاق مي افتد. شوکر کاربرد دفاع شخصي دارد البته با مجوز و همچنين براي دفاع در برابر حيوانات محاجم استفاده مي شود. مدار ها افزايش ولتاژ کار برد هاي فراواي دارن از جمله در دستگاه هاي ضربه زني الکتريکي , در لامپ هاي مهتابي و کم مصرف , لامپ هاي نئون , فلاشر ها و غيره. البته از قدرت تخريب شوکر بر حيوانات تعجب نکنين زيرا تنها چند گرم از يک سم ساده که انرژي شيميايي بسيار کمتر از شوکر دارد مي تواند حيوانات را از پا در بياورد. در واقع موجودات زنده نقطه ضعف هايي دارند و براي تخريب هميشه به انرژي بالا نيازي نيست. اين تحقيق منبع ندارد خودم نوشتم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی