سينما و تلویزیون (بازدید: 958)
جمعه 13/3/1390 - 11:20 -0 تشکر 326927
نقد فیلم سینمایی *اسم من خان*

نقد فیلم سینمایی *اسم من خان*

 

 من برای اینکه بتوانم این تحلیل رو بنویسم   تا نزدیک ساعت2:20نیمه شب بیدار ماندم تا بتوانم تحلیل خوبی رو ارائه بدم. ابتدا با طرح چندسوال بحث رو آغاز میکنم: 1هدف مسئولین صداوسیما از پخش این برنامه چیست؟ 2چرا این فیلم در ساعت 24نیمه شب پخش شد؟

 

 ابتدای فیلم که اصلا جذاب نبود ونتوانست مخاطب را تاآخردنبال خود بکشاند. نقش اول این فیلم را سلمان خان هندی که خودش هم مسلمان است بازی کرده وجالب است بدانید که نقش او نقش یک مسلمانی است که بیماری روانی دارد. این نکته بسیار مهمی است که چرا نماینده مسلمانان در این فیلم یک بیمار روانی است آن هم در دوره ایی که مسلمانان حرفی برای گفتن در جامعه جهانی دارند.

 

 بیماری او طوری بود که نمیتوانست گریه کند ونمیتوانست احساسات خودش را بیان کند،آیا این نقش میتوانست در اذهان عمومی باورپذیر باشدوآیا مخاطبان میتوانستند با این نقش همزادپنداری کنند؟ به نظر من که جواب این سوال خیری به معنای مطلق است. سلمان خان بعداز فوت مادرش به آمریکا میرود تا به وصیت مادرش در کنار برادرش که صاحب یک شرکت بزرگ لوازم آرایشی به نام مهناز است کار وزندگی کند. مامسلمانان عقایدی داریم که به تمامی آنها پایبندهستیم   وهیچ زمان ومکانی نمیتواند عقاید ما را تغییر دهد،نکته ایی که دراین فیلم دستاویز کارگردان ونویسنده این فیلم قرارگرفته. سلمان خان بعد از اینکه به آمریکا ودر نزد برادرش میرود در همان شرکت شروع به کار میکند ودر نقش یک بازاریاب لوازم آرایشی برای فروش محصولات به سراغ زنان وآرایشگران زن آمریکا میرودو به آنها در استفاده کردن از این لوازم راهنمایی میدهد. آیا بنظرشما یک مسلمان واقعی این کار را میکند؟ نکته ایی دیگر اینکه خان درهمان نگاه اول عاشق یکی از آرایشگران زن میشود وبه او سریعا پیشنهاد ازدواج میدهدکه این امر در ابتدا با مخالفت او همراه میشود. دریکی از این پلان ها زن آرایشگر دستش را برای مصافحه(دست دادن)جلوی خان میاورد ولی خان از دست دادن با او امتناع میکند . این صحنه درابتدا بسیار جالب بود اما در چند دقیقه بعد میبینیم که خود خان شب سراغ او میرود و با همان لباس خواب زن دستش را میگیرد وبه بالای کوهی میبرد.

 

ویا درصحنه ای دیگرمیبینیم که زن برادر خان که فردی مسلمان است بعد از ماجرای یازده سپتامبر وانفجار برج های دوقلوی آمریکا حجابش را از ترس بر میدارد وجالب اینکه او مدرس دانشگاهی در آمریکاست وروانشناسی درس میدهد. دراسلام زن برادر ما بر ما نامحرم است ولی دراین فیلم خان وزن برادرش بسیار راحت با هم برخورد می کنند وآب از آب هم تکان نمیخورد. درصحنه ایی ازفیلم دراتوبوس زن ومرد مسلمانی غذایی را به خان تعارف میکنند که خان بدون درنظرگرفتن ملاحظاتی تمام غذای آنهارا برمیدارد واین ناخوداگاه باعث سرزنش مخاطب از خان میشود.

 

تضاد ها بسیار زیاد است ونمیتوان براحتی از آنها چشم پوشی کرداما از دقیقه100فیلم به بعد(فیلم120دقیقه بود)میبینیم که خان برای نجات مسیحیان به یکی از شهرهای سیل زده آمریکا میرود تا جان آنها را نجات دهد که این امر باتوجه به اینکه همه، مسلمانان را تروریسم میخواندند باعث پوشش خبری میشود وبقیه مسیحیان ومسلمانان رابرای یاری کردن سیل زدگان به آنجا میکشاند. نکات منفی این فیلم بسیارزیاد است اما چون نوشتن بیشترازاین را در حوصله مخاطب نمیبینم این تحلیل را درهمینجا وبسیارمختصر به پایان میبرم.

 

 نوشته شده توسط:حمیدمولوی/تالیفی کلیدواژه:فیلم سینمایی.اس من خان.نقد www.newsworld.gigfa.com

شنبه 14/3/1390 - 18:3 - 0 تشکر 327293

من اين فيلم را عيد ديدم پس صدا و سيما دوبار پخشش كرد مگه تو ايران خودمون واسه لوازم ارايش تبليغات نمكنند ما هم مسلمانيم مگه تو اياران خودمون خيلي از پسر دختر هاي نامحرم دست همو نمي گيرند بازهم ما مسلمانيم در مورد حجاب اون زن برادر تو ايران خودمون نه تو خيابون ولي تو مجالس عروسي شاهد اين مساله هستيم تازه برادر خان هم مسلمان بود ولي رواني(به قول شما) نبود. بيماري خان هم زياد حاد نبود ديدي كه تو يه صحنه با دوچرخه چيزي ساخت كه ادم سالم فكرش رو نمي كرد . بعد اين كه خان سر وقت نمازش را مي خواند اين هم يه نكته مثبت از فيلم اين كه او رفت به كمك ديگران تو اون ناحيه پرت خوبي و اين كه رفت به رييس جمهور بگه تروريست نيست تسليم نشدن در برابر زور مسلمانان را نشان مي دهد. تازه اون زن برادر خان حجاب را به زور از سرش برداشتن . هدف اين فيلم نشان دادن سختي هاي مسلمانان در امريكا و زور گويي امريكايي ها بود

شنبه 14/3/1390 - 18:4 - 0 تشکر 327294

شما زياد سخت نگير هدف نشان دادن زورگويي امريكايي ها و سختي كشيدن مسلمانان در اونجا بود

دوشنبه 16/3/1390 - 13:3 - 0 تشکر 327809

شما كه تا2 نصفه شب بيدار بودي چرا اسم بازيگر رو اشتباه زدي !! اسمش شاهرخ خان بود نه سلمان خان كه اتفاقاً وقتي براي اكران اين فيلم رفت امريكا توي فرودگاه به خاطر مسلمان بودن بهش گير سه پيچ دادن. كلي هم جنجال به پا شد ولي در كل با اين مطلب كه فيلم ضعيفي بود موافقم به هر حال فيلم هنديه ديگه توقع زيادي نمي شه داشت!

جمعه 20/3/1390 - 12:28 - 0 تشکر 329434

شما چرا نکات مثبت فيلم رو مبينيد اين فيلم چه نقطه مقبتي داره بله نقطه شما همسر واقعي اين بازيگر روديدي؟ اسلام فقط لفظي عمل ميشه نه عملي

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی