انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 317)
جمعه 6/3/1390 - 14:54 -0 تشکر 322228
سوغاتی مورد علاقه آیت‌الله بهجت

یکی از شاگردان آیت‌الله العظمی محمد‌تقی بهجت و روحانی کاروان عمره‌گزاران با بیان خاطراتی از ایشان اظهار داشت: یکی از سوغاتی‌های مورد علاقه ایشان آب زمزم بود و یادم هست هنگامی که در بازگشت از سفر حج، برای ایشان آب زمزم را به عنوان سوغات بردم، بسیار خوشحال شدند‌،‌ هنگامی که کسی از ایشان برای بیماری سختی دستوری می خواست، ایشان می‌فرمودند که تربت حضرت سید‌الشهدا(ع) را با آب زمزم مخلوط کنید و به بیمار بدهید.

حجت‌الاسلام مهدوی ادامه داد: به دفعات اتفاق می‌افتاد که هنگام مسافرت به مکه و مدینه،‌ برای خداحافظی خدمت ایشان می‌رسیدیم و هنگامی که از ایشان توصیه‌ای برای استفاده بهتر از این سفر می‌خواستیم، می‌فرمودند‌ اگر چه انسان باید خود را دائما در محضر خداوند و رسول او و ائمه معصومین ببیند ولی در سفر به مدینه و مکه باید این احساس تقویب شود و انسان در این سفر باید خود را دائما در محضر این بزرگواران ببیند؛ در این مدت باید تمرین کرد تا در هنگام برگشت به وطن نیز انسان عادت کرده باشد تا به‌صورت مداوم خود را در محضر این بزرگواران ببیند.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی حج، شاگرد حضرت آیت‌الله العظمی بهجت در ادامه خاطرنشان کرد: به تعبیر آیت‌الله بهجت، پیامبر و ائمه معصومین نمایندگان حضرت حق هستند و انسان باید در این سفر خود را در محضر این معصومین ببیند‌،‌ توصیه دیگر‌ ایشان به زائران این بود که کاری کنید تا صاحب‌خانه از شما راضی باشد و منظور ایشان از صاحب خانه‌،‌ حضرت ولی عصر(عج) بود.

* انسان باید قرآن را عاشقانه قرائت کند
--------------------------------------------

وی گفت‌: مرحوم آیت‌الله العظمی بهجت دارای شخصیت قوی علمی و اخلاقی بودند و انسان هنگامی که حرف زدن، ‌نگاه کردن، ‌راه رفتن و دائم‌الذکر بودن ایشان را می‌دید،‌ متوجه می‌شد که ایشان خود را دائما در محضر خداوند و ائمه معصومین می‌بیند‌ و مطالبی که ایشان می‌فرمودند، دلیل تسلط فراوان ایشان بر اشخاص و روحیات آنان بود، آنچنان که خود من یک روز صبح در منزل با بی‌حالی قرآن قرائت می‌کردم، هنگام نماز ایشان با تشر محبت‌آمیز ایشان مواجه شدم و فرمودند انسان باید قرآن را عاشقانه قرائت کند که این موضوع باید مورد توجه زائران حرم نبوی و خانه خدا هنگام قرائت قرآن در این مکان باشد.

* با انجام محاسبه بهتر می‌توانید ما را خوشحال کنید
----------------------------------------------------------‌

حجت‌الاسلام مهدوی افزود: از توصیه‌های دیگر ایشان این بود که انسان باید در این مسافرت خود را محاسبه کند و ببیند چه مقدار از ظرف خود را پر کرده است که انجام این کار کمک بزرگی به رشد انسان می‌کند،‌ من یادم هست که در هنگام اقامت در قم روزهای متوالی این محاسبه را فراموش کردم ولی به علت محبت فراوانی که به ایشان داشتم، هر روز صبح دو عدد نان تازه برای ایشان می‌خریدم و درب منزل ایشان می‌رفتم‌،‌ یک روز صبح ایشان در حالی که نان را از من می‌گرفت گفت‌ شما با انجام محاسبه بهتر می‌توانید ما را خوشحال کنید‌.

* کاری کنید که حضرت هنگام ‌امضای پرونده، دستشان نلرزد
-----------------------------------------------------------------

شاگرد آیت‌الله العظمی بهجت یادآور شد: از توصیه‌های دیگر ایشان به زائران خانه خدا این بود که می‌فرمودند توجه کنید که پرونده سفر شما به مکه و مدینه به امضای حضرت خواهد رسید و کاری کنید که حضرت هنگام‌ امضای این پرونده ـ عین تعبیر ایشان است ـ دستشان نلرزد‌.

وی افزود: توصیه ایشان به روحانیون کاروان‌ها نیز این بود که سعی کنید در این سفر افرادی که در اختیار شما هستند را علاقمند به خداوند و ائمه به شهر خودشان برگردانید یا علاقه افراد را به این بزرگواران بیشتر کنید؛ ایشان مثالی هم در این باره داشت که فلانی در سفر حج با شخصی رفیق شد و در هنگام بازگشت به ایران،‌وقتی از او می‌پرسیدند که سفر حج چگونه بود، آن شخص گفت سفر حج یک طرف و دوستی با این شخص هم یک طرف و این مثالی برای افرادی بود که رفاقت خوبی با اهل بیت در این سفر پیدا کنند.

* ذکر صلوات و استغفار؛ اذکار مورد تأکید آیت‌الله بهجت
-----------------------------------------------------------

حجت‌الاسلام مهدوی گفت‌: نکته دیگری که احساس می‌شود برای زائران حرم نبوی مناسب باشد این که ایشان بر ذکرهای مختلفی از جمله صلوات و استفعار تأکید زیادی داشتند.

* علاقه خاص آیت‌الله بهجت به حضرت امام و مقام معظم رهبری
---------------------------------------------------------------------

وی افزود: هنگامی که من در محضر امام راحل، ‌معمم شدم و ایشان برای اولین بار ما را با لباس روحانیت دیدند، بسیار خوشحال شدند و هنگامی که به ایشان عرض کردم که در محضر امام راحل معمم شدم، خوشحالی ایشان بیشتر شد و گفتند امام را عمامه ـ به معنای پیشرو ـ خود قرار دهید،. ارتباط و محبت فراوان میان ایشان و مقام معظم رهبری و نامه‌های متعدد مبادله شده میان این دو نیز نشانگر علاقه و ارادت وی‍‍ژه و متقابل میان این ۲ بزرگوار بود به طوری که بارها مقام رهبری در سفر به قم به حضور ایشان می‌رفتند، به ما نیز توصیه می‌کردند که اگر خواستار معارف الهی هستید زیاد به مسجد جمکران بروید و آنچنان که نقل شده است مقام معظم رهبری مکرر به مسجد جمکران می‌روند.

* ترکیب تربت سید‌الشهدا(ع) و آب زمزم؛ شفای بیماران
-------------------------------------------------------------

وی در ادامه با اشاره به خاطره دیگری از آیت‌الله بهجت تصریح کرد: یکی از سوغاتی‌های مورد علاقه ایشان آب زمزم بود و یادم هست هنگامی که در بازگشت از سفر حج، برای ایشان آب زمزم را به عنوان سوغات بردم، بسیار خوشحال شدند‌،‌ هنگامی که کسی از ایشان برای بیماری سختی دستوری می‌خواست، ایشان می‌فرمودند که تربت حضرت سید‌الشهدا(ع) را با آب زمزم مخلوط کنید و به بیمار بدهید.

* تاکید آیت‌الله بهجت به نماز اول وقت
-----------------------------------------

حجت‌الاسلام مهدوی در خاتمه گفت: نکته دیگری که از زندگی ایشان می‌تواند برای زائران و عمره‌گزاران مفید باشد، توجه عجیب به نماز اول وقت و اصرار فراوان ایشان بر انجام نمازهای نافله بود، به طوری که در سن ۹۶ سالگی ایشان ‌در میان نمازهای جماعت در مسجد خود‌،‌ نافله‌هایی را انجام می‌دادند که اگر توجه شود به اینکه نافله ظهر ۸ رکعت و نافله عصر نیز ۸ رکعت است، می‌توان تصور کرد که ایشان در هر وعده نماز‌،‌ چگونه این مجموعه اعمال را با توجه به سن خود انجام می‌دادند.

شنبه 7/3/1390 - 16:25 - 0 تشکر 322793

به نام خدا
با تشکر از میثم عزیز
بابت ثبت مطلب
خداوند ما را هم متخلق اخلاق نیکو و حسن مزین بفرماید
الهی آمین

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی