انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 594)
شنبه 11/12/1386 - 15:12 -0 تشکر 32177
طجردشت با 950 سال قدمت

آن كونه كه ابوبكر راوندی در كتاب راحه الصدور نوشته است ، نام قدیم تجریش در 950 سال پیش طجردشت بوده است و می نویسد طغرل اول سلجوقی بر سر راه سفرش از تبریز به شهر ری خون دماغ می شود ، چون هوا بسیار گرم بوده پس به ده طجردشت از نظر خنكی هوا نزول فرمود ، اما خنكی هوا هم چاره ساز نمی شود و سلطان در تجریش در می گذرد . تابوت طغرل را برای دفن به شهر ری بردند و در آنجا به خاك سپردند كه امروزه برج طغرل نام دارد همچنین روایت كرده اند كه كریمخان زند هم كه از فرط گرمای تهران ناخوش احوال شده بود به تجریش می رود كه در مورد او خنكی هوای تجریش كار ساز شده و سلامتش را به دست می آورد . اما تجریش قدیم محدوده ای در سمت راست جاده شمیران روی تپه ای بعد از پل رومی بوده است و چون در زمینهای اطراف باغها سر و كله گرگ پیدا می شود ، اهالی آنجا را رها كردند و به حوالی امامزاده صالح روی آوردند و تجریش فعلی را بنا كردند و به این ترتیب تجریش مجموعه باغات مختلفی را میان امامزاده صالح و الهیه در بر می گرفته و مركز آن بازار بوده است .

تجریش در قدیم پلی آجری و باریك روی رودخانه دربند داشته كه بعدها با گسترش این منطقه ، این پل خراب و میدان قدس فعلی بنا شد ، هنوز هم نام میدان سرپل را می توانید از زبان رهگذران بسیاری در این منطقه بشنوید . علاقه مندان در این منطقه می توانند از بازار قدیم و تكیه آن دیدن كنند یا به دیدن بارگاه زیبای امامزاده صالح (ع) بروند .

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.