انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 360)
سه شنبه 3/3/1390 - 21:45 -0 تشکر 321004
قواعد و مقررات ویژه تکنیک استریل


1- اهمیت استفاده از روش های ضد عفونی و استریل
روش های ضد عفونی و استریل بر پایه ی اصول علمی بود و به منظور پیشگیری از انتقال میکروارگانیسم هایی که باعث ایجاد عفونت می شوند به کار می رود . میکروارگانیسم ها قابل دیدن نیستند اما در هوا یا روی اشیا بی جان و جان دار زندگی می کنند .
عفونتی که در طول بستری بیمار در بیمارستان ایجاد می شود عفونت بیمارستانی نامیده می شود که ممکن است پس از انجام عمل جراحی ایجاد شود و یا اینکه ارتباطی به برش جراحی نداشته باشد . ایجاد عفونت بعد از انجام اعمال جراحی و رعایت اصول استریل خیلی جدی و مهم است چون ممکن است منجر به مرگ بیماران شود .
واژه (( ضد عفونی شده )) به معنای عاری از هر گونه میکروارگانیس است که باعث ایجاد عفونت شده. البته پس از پی بردن همه ی میکروارگانیسم های موجود در محیط غیر ممکن است. اما باید کوشش شود تا تعداد آن ها به حداقل برسد .
تفکیک های استریل به عملکرد پرسنل اتاق عمل در حوزه ی استریل مربوط است و به منظور حفاظت از بیماران در طول جراحی باید نکات استریل رعایت شوند تا از انتشار میکروارگانیسم ها جلوگیری شود .

2- راه های انتقال میکروارگانیسم ها
اکثر میکروارگانیسم ها در محیط گرم و مرطوب رشد می کنند و عده ای از باکتری ها مخمر ها و قارچ ها می توانند در هوا و بر روی اشیاء بی جان زندگی کنند .
منابع فیزیکی آلودگی میکروبی در انسان به شرح زیر می باشند :
- پوست، افرادیکه وارد اتاق عمل می شوند باید نکات زیر را رعایت کنند :
1- حمام روزانه
2- سشتن دست ها قبل از ورود به اتاق عمل و بعد از تماس با بیمار
3- بریدگی یا خراش پوستی را با پوشش مناسبی بپوشانند .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی