انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 3094)
سه شنبه 3/3/1390 - 15:37 -0 تشکر 320747
معناى حدیث «نَحْنُ حُجَةُ‏اللّه‏ِ عَلى خَلْقِهِ وَ فاطِمةُ حُجَّةٌ عَلیَنا»

سوال: الف. در روایتى از پیشوایان اهل‏بیت علیهم‏السلام آمده است كه: «نَحْنُ حُجَةُ اللّه‏ِ عَلى خَلْقِهِ وَ فاطِمَةُ حُجَّةُ‏اللّه‏ِ عَلیَنا»؛ (این روایت از امام عسكرى به این صورت آمده است كه فرمود: نَحْنُ حُجَجُ اللّه‏ِ عَلى خَلْقِهِ وَ فاطمةُ حُجةٌ عَلیَنا. ما حجّت‏ها و برگزیدگان خدا بر آفریدگانش مى‏باشیم، و فاطمه، حجّت راستین و پُرشكوه خدا بر ما مى‏باشد. تفسیر أطیب البیان/ ج 13/ ص 236. مترجم.) ما حجّت خدا بر آفریدگانش هستیم، و فاطمه، حجّت خدا بر ما. به نظر شما معنى «حُجَّة» و منظور از آن چیست؟ ب. آیا معناى حدیث این نیست كه زهرا علیهاالسلام به دلالت این حدیث كه حجَّت خدا بر فرزندان معصوم علیهم‏السلام خویش است، از آنان برتر است؟


جواب: باسمه جلت اسمائه
الف. به نظر مى‏رسد كه منظور از كلمه‏ى «حُجَّت»، معناى لغوى آن، یعنى دلیل و راهنما است. منظور از آن، چیزى است كه به آن استدلال و به وسیله آن رهنمود داده مى‏شود. با این بیان معناى حدیث این مى‏شود كه: خدا بر مردم به وسیله عبادت و فرمانبردارى و تسلیم در برابر مقرراتش به مرحله‏اى كه پیشوایان أهل بیت علیهم‏السلام رسیده‏اند استدلال مى‏كند و بر آنان نیز در صورتى كه لازم آید، به آن جایگاه پرفرازى كه مادر گران‏قدرشان فاطمه علیهاالسلام اوج گرفته است. واللّه‏ العالم. ب. پاسخ این پرسش از سخنى كه گذشت دریافت مى‏گردد، چراكه در این بیان منظور شأنیت و شایستگى احتجاج و استدلال است، و نه فعلیت آن. آرى، اگر از سوى آنان در كارى كوتاهى گردد، به وسیله او استدلال مى‏شود، امّا هرگز نه از سوى آنان در انجام وظایف كوتاهى مى‏گردد و نه نیازى به احتجاج و استدلال پیدا مى‏شود. و این بیان تنها نشانگر جایگاه پرفرازى است كه آن حضرت به وسیله عبادت خالصانه خدا و فرمانبردارى از او و تسلیم در برابر مقررات خدا به آن، اوج گرفته است، و اگر فعلیت هم اراده شود، به نوعى نشانگر برترى او از یك جنبه و جهت است و نه برترى مطلق او بر آنان.
لینک مطلب: http://www.istefta.net/question/5544

سه شنبه 3/3/1390 - 16:9 - 0 تشکر 320761

به نام خدا
عرض تبریک میلاد
این شواهد روایی هم قابل ملاحظه هست

در توقیع شریف از امام زمان علیه السلام آمده است كه: مادرم زهرا علیها السلام الگو و اسوه

من می‌باشد و امام پنجم حضرت امام محمدباقر علیه السلام هم فرموده‌اند: دوستان در مشكلات و گرفتاری‌ها به ما توسل

می‌جویند ما هم به مادرمان زهرا علیهاالسلام توسل می‌جوئیم. امام حسین علیه السلام در یكی از رجزها و شعارهای

عاشورا فرموده است: پدرم خورشید درخشان و مادرم ماه تابان و ستاره فروزانی بود كه علی علیه السلام وی را «سَروَرم»

خطاب می‌كرد.
موفق باشید

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی