انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 557)
شنبه 31/2/1390 - 15:11 -0 تشکر 319440
ماجرای مرجعیت شیخ انصاری

 

جناب شیخ انصارى، از بزرگانِ فقیهان و مجتهدانِ امامیه است که تأثیرش حتى در امروز هم قابلِ بررسى است. مجتهد و فقیهى که بسیارى از مسائلى که ما امروزه مى‏دانیم، مدیونِ زحماتِ آن بزرگوار است. در اینجا به ماجراىِ مرجعیتِ او خواهیم پرداخت.

هنگامى که جناب شیخ انصارى قصدِ عزیمت به سمتِ نجف را داشت، مادرش از آنجا که بسیار به او علاقه داشت، راضى به جدا شدن از فرزندِ خودش نمى‏شد. شیخ نیز از آنجا که نمى‏خواست بر خلافِ نظرِ مادر عمل کند، از رفتنِ صرفه نظر مى‏کرد، تا آنکه قرار به استخاره از قرآن شد. آیه‏اى که براى شیخ انصارى آمد، همان آیه‏اى بود که به مادر موسى گفته شد که موسى را در آب انداز که ما او را به سوى تو بازخواهیم گرداند و او را از پیامبران قرار خواهیم داد. با این استخاره، مادرِ شیخ راضى شد که پسرش به نجف برود و از دروس و علومى که در آنجا تدریس مى‏شد، استفاده نماید.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

شنبه 31/2/1390 - 15:12 - 0 تشکر 319441

شیخ انصارى به نجف وارد شد و از همان ابتدا بر همگان آشکار شد که احتمال هست او مرجعِ آینده شیعه باشد. از جمله اساتید او در حوزه نجف، صاحب جواهر و شریف العماء مازندرانى بود که اعجوبه‏اى در اجتهاد به شمار مى‏رفت. و از جمله کسانى که هم درس و هم مباحثه شیخ در آنجا بودند، مى‏توان به سعید العلماء مازندرانى اشاره کرد.

تا آنکه ماجرا به زمانِ بیمارىِ صاحب جواهر رسید. زمانى بود که همه علما در محضرِ صاحب جواهر جمع شدند تا او مرجعِ بعدى را اعلام نماید.

صاحب جواهر در حالى که بر بسترِ بیمارى خوابیده بود، نگاه به حضار دوخت و گفت که: ملا مرتضى کجاست؟ گفتند: به جهت زیارت به حرم رفته است. صاحب جواهر گفت: که هر چه زودتر او را به نزدش بیاورند.

علمایى که در این جمع حاضر بودند، قصدِ پیشنهاد دادنِ مرجعِ آینده را به صاحبِ جواهر داشتند و مطمئنا جنابِ شیخ از جمله انتخابهاى آنان نبود، به خصوص آنکه مایل نبودند یک ایرانى به مرجعیتِ عامِ شیعه دست پیدا کند.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

شنبه 31/2/1390 - 15:13 - 0 تشکر 319442

در هر حال، شیخ را به محضرِ صاحب جواهر آوردند. شیخ در کنارِ بستر صاحب جواهر نشست و همچون دیگران به کلامِ ایشان گوش سپرد که مى‏گفت: یا شیخ، شما براى مسلمین فتوا بده، لیکن از احتیاطات خود کم کن، زیرا شریعت اسلام، شریعت خوش رفتار و آسان گیر است. و دقیقا از همین جا بود که به خاطرِ گفته صاحب جواهر، ملا مرتضى، به شیخ معروف شد.

اما نکته فقط این نبود. با اینکه مرجعیتِ شیخ انصارى، به گفته صاحبِ جواهر بود، لیکن ایشان از پذیرشِ آن خوددارى کردند و گفتند که هم درس و هم مباحثه من، سعید العلماء بسیار فاضل‏تر از من است و من باید از ایشان ابتدا کسبِ تکلیف کنم. سعید العلماء در پاسخ به نامه شیخ این چنین نوشت که شاید من در گذشته از تو عالم‏تر بوده‏ام، اما مدتى است که اهتمامِ کمترى بر دروس دارم و در حالِ حاضر شما اعلم‏تر هستید.

بعد از اینکه شیخ این پاسخ را از هم درسِ سابقِ خود خواندند و اصرارِ علماء نجف را دیدند، بالاخره این منصب را قبول کردند.

آرى، اینها فقط گوشه‏اى از بزرگوارىِ آن عالم و مجتهدِ بزرگوار است.

منبع: روات حدیث 

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

پنج شنبه 5/3/1390 - 16:35 - 0 تشکر 321802

خدا بیامرزد این مرجع عالی قدر را و ایشان را با انبیاء محشور بگرداند
برای شادی روحشان یک صلوات!!!

عليک بالآخره تاتک الدنيا صاغره

  تو مراقب آخرتت باش دنيا ذليلانه پيش تو مي آيد.              اميرالمومنين علي (ع) 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی