انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 299)
چهارشنبه 28/2/1390 - 18:56 -0 تشکر 318754
گلبارانی از توس تا نیشابور

استادان و پژوهشگران ایران و جهان به احترام فردوسی و خیام گردهم آمده‌اند
گلباران شعر، از توس تا نیشابور
شامگاه گذشته كاروان زبان و ادبیات فارسی با حضور استادان و پژوهشگرانی از ایران، تركیه، افغانستان، تاجیكستان، لهستان، آلمان، هلند و چندین كشور دیگر از توس به نیشابور به راه افتاد تا با فاصله‌ای كوتاه از بزرگداشت حكیم توس این بار به احترام حكیم نیشابور گردهم بیایند.

28 اردیبهشت روز بزرگداشت خیام است، شاعری كه به همان اندازه كه به شعر و رباعی شهره است به فلسفه، ریاضی و نجوم او را می‌شناسند. اگرچه عمده همایش‌ها و نكوداشت‌هایی كه در این روز به نام خیام در ایران برگزار می‌شود، حال و هوایی شاعرانه دارند.

از توس تا نیشابور

دكتر محمدجعفر یاحقی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد در رابطه با جزئیات برنامه‌های بزرگداشت خیام به «جام‌جم» گفت: امسال كنگره بین‌المللی «از توس تا نیشابور» كه اختصاص به بزرگداشت فردوسی و خیام دارد در حال برگزاری است و شامگاه گذشته هم این همایش با حضور جمعی از اعضای پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و استادان و پژوهشگرانی از چندین كشور جهان از جمله تركیه، افغانستان، تاجیكستان، لهستان، آلمان، هلند و... در مقبره خیام و فرهنگسرای سیمرغ نیشابور پی گرفته شد.

دكتر رضا اشرف‌زاده، دبیر علمی همایش بزرگداشت خیام هم با بیان این‌كه اواخر اردیبهشت، خراسان بزرگ به دلیل بزرگداشت 2 چهره شاخص فرهنگ و تمدن ایران، خیام و فردوسی حال و هوای متفاوتی دارد از گلباران آرامگاه این دو شخصیت جهانی كشورمان در توس و نیشابور خبر داد و گفت: امسال 4 سخنرانی ویژه در همایش علمی خیام خواهیم داشت كه محور اصلی سخنرانی‌ها پیرامون رباعی‌های خیام است و كمتر به وجوه دیگر او پرداخته خواهد شد.

او ادامه داد: مشكل اصلی در مورد خیام این است كه شخصیتی چندوجهی است و در زمان خودش هم ابعاد علمی او بسیار قوی‌تر و پررنگ‌تر از وجه شاعری و رباعی‌سرایی بوده است.

دكتر اشرف‌زاده افزود: كسی مانند حسن ابن زید بیهقی (ابن فُندوق) كه 9 سال سابقه شاگردی خیام را داشته است به هیچ عنوان به شاعری او اشاره نمی‌كند یا نظامی عروضی هم در 4 مقاله خود با این كه چند حكایت از خیام نقل می‌كند، اما به رباعی و شعر خیام اصلا نمی‌پردازد.

فقدان مركز خیام‌پژوهی

دبیر علمی همایش بزرگداشت خیام با تاكید بر این‌كه امروز اعتبار جهانی خیام وامدار رباعیات اوست از ضرورت تاسیس مركز یا بنیادی كه به صورت مستقل و منسجم تنها به خیام پژوهی در ابعاد گوناگون بپردازد، سخن گفت.

اشرف‌زاده تاكید كرد: با توجه به وجوه مختلف شخصیتی خیام همچون ریاضی، نجوم، فلسفه، شعر و... فرصت پرداختن به همه جوانب فراهم نمی‌شود و فقدان یك مركز خیام‌پژوهی كاملا محسوس است.

زنگ ریاضی

اما امروز هم برنامه‌های متعددی در كشور و بویژه شهر نیشابور برای بزرگداشت خیام در نظر گرفته شده است. محمدمهدی مژدی، مدیركل ارشاد نیشابور در تشریح این برنامه‌ها به« جام‌جم» گفت: امروز صبح زنگ ریاضی در تمام مدارس نیشابور به صدا در‌می‌آید و نمایشگاه خوشنویسی ویژه‌ای هم ازاستادان انجمن خوشنویسان با رویكرد به رباعی‌های خیام برپا شده است. منبع . جام جم

او همچنین برپایی مسابقه ریاضی، 4 نشست علمی و ادبی، شب شعر و نمایشگاه بزرگ سفال و میراث فرهنگی را از دیگر برنامه‌های بزرگداشت خیام معرفی كرد كه با حضور مهمانان ایرانی و خارجی از كشورهای مختلف در نیشابور برپا خواهد شد.

چهارشنبه 4/3/1390 - 17:56 - 0 تشکر 321450

خوش حالم این همه بزگداشت می ذارن

___________________________________________________________________________________________________
یا امام حـــــــــــــین
مهدی جــــــــــــــان بیا
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی