انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 439)
پنج شنبه 22/2/1390 - 22:53 -0 تشکر 317173
نشست عالی قاپو، شایعه یا واقعیت؟

در گفتگوی اختصاصی ایمنا با رئیس سزمان میراث فرهنگی استان مطرح شد؛
نشست عالی قاپو، شایعه یا واقعیت؟
خبرگزاری ایمنا: میراث فرهنگی اصفهان دغدغه‌ی هر یک از اهالی شهر گنبدهای فیروزه‌ای است لذا در یكی از روزهای فروردین ماه در محوطه‌ی زیبای کاخ موزه‌ی چهلستون رییس سازمان میراث فرهنگی استان، اسفندیار حیدری‌پور به گفت‌ و گو با خبرنگار ایمنا پرداخت و در مورد مسائل مهم مرتبط با میراث فرهنگی استان و شهر سخن گفت.  

 

§         عمده‌‌ی فعالیت های مرمتی چهلستون در بخش‌های مختلف انجام شده و در سال 90 نیز یک پروژه‌ی تزییناتی برای این بنا و به خصوص در محوطه‌ی ایوان ستون دار در نظر گرفته ایم ضمن این که پروژه‌ی محوطه سازی را هم بایستی ادامه دهیم و یکی، دو پروژه‌ی کوچک مثل سرویس بهداشتی هم وجود دارد که باید روی این پروژه تعریف کنیم؛ حوض ضلع غربی، گردش آب و برگشت زمین تملک شده توسط استانداری به محوطه کاخ موزه انجام شده و به طور تخمینی می توانم بگویم که 70 درصد کار مرمت کاخ موزه پیش رفته و 30 درصد مابقی نیز در دستور کار قرار دارد.

 

§         سال گذشته شرح عملیات و تشریفات انتخاب پیمانکار مرمت مسجد جامع عتیق را طی کردیم و از امسال پروژه وارد فاز اجرای فیزیکی می شود؛ امیدواریم که بتوانیم این عملیات را از اول اردیبهشت ماه آغاز کنیم که اعتبارات 89 و 90 به هم پیوند بخورند در ضمن قصدمان این است که تا اواخر تابستان سال جاری عمده‌ی مرمت های اضطراری را به انجام برسانیم و مسجد را برای بازدید ارزیابان یونسکو آماده کنیم.

 

§         مسجد امام پروژه‌ی مهمی است چرا که مسئله‌‌ی ترمیم گنبد وجود دارد و بحث مدیریت مسجد هم مطرح است؛ باید در مورد کاربری آن نیز تغییراتی را اعمال کنیم ضمن این که مرمت کاشی‌ها و استحکام بخشی پروژه مسئله‌ای است که نباید فراموش شود.

 

§         از پروژه‌ی مرمتی مدرسه چهارباغ سه تَرَک از گنبد باقی مانده و تعدادی از سنگ‌های بدنه‌ی داخلی آن هم احتیاج به مرمت دارد که باید ترمیم شوند. 160 متر دیگر هم از ایوان عالی قاپو باقی مانده و سه ستون دیگر هم وجود دارد که باید استحکام بخشی شوند ضمن این که تزیینات معماری، تزیینات چوبی و تزیینات نقاشی آن نیز انجام می شود.

 

§         نشست عالی قاپو صحت ندارد وقبول ندارم یک بار هم فردی با من تماس گرفت و گفت که نوشته‌اند عالی قاپو کوتاه شده است از دید من این چنین سخنانی کارشناسی شده نیست.

 

§         ارتش دغدغه‌ی میراث فرهنگی ندارد؛ ما چندین بار با هم گفت و گو کردیم و با امضای آقای استاندار نیز نامه‌ای را خدمت این عزیزان ارسال داشتیم تا از پرواز بالگردها بر فراز نقش جهان خودداری کنند اما هیچ کدام نتیجه داده و باز هم پروازها انجام می شود.

 

§         برای تبدیل نقش جهان به میدان چوگان فعلاً برنامه ای در دست نداریم؛ در حال حاضر استفاده‌های زیادی از میدان می شود و تا نتوانیم مکان‌های مناسب برای سایر کاربری‌ها را فراهم کنیم نمی توانیم در این مورد تصمیم بگیریم. فکر می کنم الآن برای تصمیم گیری در این رابطه زود است.

 

§         در حال حاضر یک پروژه‌ی جدید برای نقش جهان مصوب شده است که آن نیز پروژه‌ی نور و صدای میدان است که با مشارکت یک شرکت ایرانی و خارجی انجام می شود.

 

§         در مورد سر در قیصریه چند پروژه‌ی سنگین را تعریف کرده‌ایم که یکی از آن‌ها سبک سازی سقف بازار و از جمله سر در قیصریه است انجام این پروژه‌ها برایمان در اولویت قرار دارد در حال حاضر استحکام بخشی بنا برایمان خیلی مهم‌تر از تزیینات آن است.

 

§         بخشی از کاشی‌های گنبد مسجد شیخ لطف‌ الله آسیب دیده بود که گروه مرمت سازمان اقدام به مرمت و احیای آن کرد و کاشی‌ها قبل از تعطیلات عید نصب شد.

 

§         سال گذشته 500 میلیون تومان اعتبار به ایمنی بازار اختصاص داده شد و با همکاری سازمان آتش نشانی هیدرانته‌های آنش نشانی را تا آن جا که می توانستیم نصب کردیم؛ علاوه بر آن طبق آخرین آمار 1500 کپسول آتش نشانی تحویل بازاری‌ها شده است.

 

§         پمپ بنزینی که نبش میدان امام حسین قرار دارد با مساعدت شهرداری قرار است به ایستگاه آتش نشانی بافت بازار تبدیل شود.

 

§         پروژه جنوب میدان علاوه بر میراث فرهنگی، شهرداری هم خوب وارد شده مصوبه کمیسیون ماده 5 را هم دارد.

 

§         در محور تاریخی شهر اصفهان 3 اثر جهانی چهلستون، مسجد جامع و میدان نقش جهان را داریم محور، محور ریشه داری است و سرمایه گذاران هم اندک به این محور ورود کرده‌اند. امیدواریم حساسیت هایی که فرمودید و مدیریت استان هم بر آن‌ها تاکید دارد رفع شود ولی دست و پای مردم را هم نمی بندیم و از اصولمان هم عقب نمی نشینیم در هر حال امیدواریم که یک پرونده‌ی خوب ثبتی آماده کنیم.

 

§         درخت‌های باغ فین یک دوره‌ی 5، 6 ساله را طی کرد تا به شرایط سال گذشته رسید.

 

§         هیچ کدام از درخت‌های باغ فین 400 سال عمر ندارند همه زیر 100 سال هستند البته سخن من به این معنا نیست که آن‌ها بی ارزشند اما خوب در این حد هم نیستند که بعضی می گویند.

 

§         یک سری از درخت‌های ضعیف باغ فین اندک اندک خشک شدند پس از آن نیز در سرمای 86 ما برخی از درخت‌ها را از دست دادیم؛ لذا کارشناسان وارد عمل شدند و خاک، آب و تمام شرایط باغ و درختان را بررسی کردند نهایتاً هم تصمیم بر این شد که به سرعت درخت‌های ضعیف را حذف کنیم و الآن هم یک مشاور قوی به کار نظارت می کند و خاکریزی، احیای باغ و تمام اقدامات لازم انجام شده و حتی ما به تغییر سیستم آبیاری و واکاری درخت ها اقدام کرده‌ایم و یک کارشناس فضای سبز هم برای باغ استخدام شده است.

 

§         در گفت‌ و گویی که من با کارشناسان داشته ‌ام اعتقاد دارند که به دلیل تغییر اقلیم کاشان، سروهایی که در باغ فین کاشته شده‌اند دیگر برای این منطقه مناسب نیستند.

 

§         پاکسازی سی و سه پل از یادگیر‌ی‌ها را امسال آغاز می کنیم و تا اواسط تابستان هم پروژه را به اتمام می رسانیم. 

 

برای مطالعه‌ی مشروح مصاحبه اینجا کلیک کنید.

شنبه 24/2/1390 - 10:55 - 0 تشکر 317543

خوب خدا را شکر که واقعیت ندارد!

 

.....................................................................................................

روزی تو خواهی آمد از کوچه های باران 

تا از دلم بشویی غم های روزگاران

http://img1.tebyan.net/Big/1388/11/36222359111523534249227329396975323285.jpg

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی