انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 390)
چهارشنبه 14/2/1390 - 22:37 -0 تشکر 314749
اصفهان بر سکوی سوم جهان ایستاد


چندی پیش درنشریات محلی و سراسری آماری منتشر شد مبنی بر اینکه اصفهان رتبه سوم طلاق را در ایران دارد. 
این خبرناخوشایند درحالی است که استانهای تهران و خراسان رضوی رتبه ای قبل از اصفهان را به خود اختصاص می دهند واین استان مرکزی، با آمار 7 هزارطلاق در سال 89 رکورد ناسوری را درکارنامه و اذهان عمومی ثبت کرده است.
تازه کار به همین جا ختم نمی شود چرا که در ادامه آمارمنتشره می بینیم که در سال گذشته به ازای هر 6 ازدواج یک طلاق صورت گرفته است؛ و همه این آمارها صرفا اعداد وارقامی است که به ثبت رسیده و آمار طلاقهای توافقی یا متارکه های عاطفی اعدادی است که کمترکسی آنها را می تواند استخراج کند.
اما یک سوال؛ چرا این اتفاقات درشهر و استانی مثل اصفهان می افتد؟ 
دلیل رخداد این فاجعه و البته دلایل این اتفاق بسیاربیش از حد و حوصله یادداشت است اما به نوعی میتوان گفت در مناطقی که ساختاراندیشه ایی، بنیادی سنتی دارد معمولا این بنیادها اساس ضربه های عمیق می شود که با هیچ رنسانسی اصلاح نخواهد شد؛ یکی از این روشهای سنتی، وساطت در ازدواجهای خانوادگی است. 
وساطت در ازدواج بخشی ازروابط خویشاوندی وخانوادگی است كه در چارچوب رفتارهای خانوادگی قابل تحلیل و بررسی است. بنابراین، تغییر در الگوی وساطت در ازدواج همبستگی بسیار نزدیكی با تغییرات در سایر بخش های خانواده و اجتماع دارد. 
الگوی سنتی وساطت كاملا متناظر با الگوی سنتی بافت خانوادگی و اجتماعی است كه طبق آن كانون همه نظام خانوادگی والدین و پدر و مادر به شمار می آید. الگوی غیرسنتی وساطت نیز تابع فرم، قالب و شكل حیات خانوادگی است كه مطابق آن خانواده بسیاری از كاركردها و نقش های خویش از جمله جامعه پذیر كردن افراد را از دست داده است؛ از این رو، بدیهی است كه وساطت، به مثابه فرایندی كه سر انجام موجبات شكل گیری حیات خانوادگی را فراهم می سازد نیز دستخوش تغییرات می شود.
یكی از ویژگی های عام جوامع غیر سنتی باز بودن روابط و تعاملات اجتماعی بر اساس جنسیت است. پیچیده شدن حیات اجتماعی، شهر نشینی، بالا رفتن میزان سواد و تحصیلات زنان و سرانجام صنعتی شدن زندگی باعث شده است كه بسیاری ازخطوط قرمز و مرزبندی های رفتاری و معاملاتی میان زنان و مردان، در هم شكسته و از بین برود.
امروزه در جوامع توسعه یافته میزان سهم گیری زنان در امور و فعالیت های بیرون از نهاد خانواده، به شدت در حال افزایش است. مسلماً این امر زمینه شكل گیری ارتباط چهره به چهره را میان افرادی دارای جنسیت متفاوت و خواهان ازدواج، در بیرون از خانواده تسهیل می كند. نظام آموزشی پسر ـ دختر در دانشگاه ها، وارد شدن زنان در عرصه روابط تولید صنعتی، عدم تفكیك جنسی در احراز بسیاری از موقعیت های كاری در درون ساخت های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و سرانجام نگرش جدید نسبت به زنان، جایگاه و موقعیت آنان در سطوح و لایه های مختلف حیات اجتماعی، همه و همه بسترهایی اند كه زمینه ارتباط گیری متقابل و شناخت دوسویه میان افراد از جنس مخالف را فراهم می كنند.
به همین دلیل، امروزه نقش تعیین كننده خانواده ها، به ویژه والدین در فرایند ازدواج پسر و دختر در موارد فراوانی تا حد یك مشاور تقلیل یافته است. در غالب موارد پسران و دختران اند كه در مورد ازدواج تصمیم می گیرند و سرانجام بعد از حصول توافق میان پسر و دختر، والدین هر كدام در جریان ازدواج قرار می گیرند.
ازاین رو، الگوی وساطت، سازو كار وساطت و میانگین فراوانی وساطت در جوامع سنتی دستخوش تغییرات بنیادین وزیادی شده است و حرکت برخلاف این کهن الگوهای سنتی با شیوه های مرسوم نه تنها پاسخگو نخواهد بود بلکه منجر به اتفاقات فراوانی خواهد شد که رتبه سوم طلاق دراستان اصفهان را درپی خواهد داشت. 

 

این خبر و که شنیدم خیلی متاثر شدم به نظرتون باید چکار کنیم که آمار طلاق بیاد پایین؟ 

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

جمعه 16/2/1390 - 13:27 - 0 تشکر 315381

باز بودن روابط و تعاملات اجتماعی بر اساس جنسیت است. پیچیده شدن حیات اجتماعی، شهر نشینی، بالا رفتن میزان سواد و تحصیلات زنان و سرانجام صنعتی شدن زندگی باعث شده است كه بسیاری ازخطوط قرمز و مرزبندی های رفتاری و معاملاتی میان زنان و مردان، در هم شكسته و از بین برود.
اینو قبول دارم .واقعا دلیل قابل قبولی است و كاملا منطبق در ساختار اجتماعی حال حاضر اصفهان

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

جمعه 16/2/1390 - 13:30 - 0 تشکر 315385

یاس كبود گرامی

مطلب مختصر ولی پرباری بود. اشاره های خیلی خوبی داشت به جوانب مخنلف رفتارهای خودمان كه در میان دوست و فامیل با آن مواجه هستیم.

ممنون

حیف است از این مطلب به همین راحتی عبور كرد. از دوستان دیگر هم می خواهند در مورد قسمتهای مختلف متن بالا نظرشونو بگن و اگه مثال یا نمونه واقعی در بین همكاران یا دوستان یا اقوام سراغ دارند بگویند.

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

يکشنبه 18/2/1390 - 13:39 - 0 تشکر 315946

در این رابطه به عوامل زیادی می توان اشاره کرد که شاید تجمیع چند عامل با هم در یک خانواده منجر به این اتفاق ناگوار یعنی طلاق می شود، از جمله نحوه آشنایی و ازدواج که هم اشکالاتی به شکل سنتی آن وارد است و هم اشکالاتی به شکل مدرن و امروزی: در ازدواج سنتی اگر فقط به معرفی شخص واسطه بسنده شود و با توجه به سخنان اطرافیان که فلان دختر یا پسر خوب است تصمیم گیری صورت گیرد احتمال روبروشدن با مشکل زیاد است چون معیار خوب بودن از دید هر شخصی متفاوت است و همچنین در ازدواجهای مدرنی که دختر و پسر بدون در نظر گرفتن فرهنگ خانواده های خود اقدام می کنند بازهم به خاطر تاثیر زیاد خانواده در ارتباط همسران احتمال به وجود آمدن مشکل هست.

 

.....................................................................................................

روزی تو خواهی آمد از کوچه های باران 

تا از دلم بشویی غم های روزگاران

http://img1.tebyan.net/Big/1388/11/36222359111523534249227329396975323285.jpg

يکشنبه 18/2/1390 - 13:45 - 0 تشکر 315953

مورد دیگری که برای دوام هر ارتباطی لازم است گذشت است زیرا وقتی قرار است دونفر مدت زیادی در کنارهم باشند احتمال به وجود امدن برخوردها یا سوء تفاهم بین آنها بیشتر است .
عدم گذشت در مسائل کوچک زندگی چیزی که شاید در بین قشر جوان در جامعه امروزی دیده می شود عامل دیگری است که منجر به قطع روابط می شود.

 

.....................................................................................................

روزی تو خواهی آمد از کوچه های باران 

تا از دلم بشویی غم های روزگاران

http://img1.tebyan.net/Big/1388/11/36222359111523534249227329396975323285.jpg

يکشنبه 18/2/1390 - 13:59 - 0 تشکر 315955

احساس روانشناس شدن بهم دست داد ، با وقت قبلی می توانید از خدمات مشاوره ما بهره ببرید:
کلینیک نصف جهان - دکتر kousar_764

D!

 

.....................................................................................................

روزی تو خواهی آمد از کوچه های باران 

تا از دلم بشویی غم های روزگاران

http://img1.tebyan.net/Big/1388/11/36222359111523534249227329396975323285.jpg

يکشنبه 18/2/1390 - 16:29 - 0 تشکر 316014

سلام
به نظرم یكی از دلایل عدم شناخت كافی طرفین می تونه باشه
من دیدم كه توی اصفهان مدت آشنایی طرفین خیلی كوتاه و عملا دوران نامزدی وجود نداره و تا یه شناخت جزیی از هم پیدا میكنن و از یكی دو نفر میشنوند كه فلانی خوبه قرار عقد رو میذارن
دوران نامزدی كه زیر نظر خانوادها باشه برای شناخت طرفین خیلی خوبه

كوثر عزیز بذار موردش رو اگه پیدا كردیم انشاالله برا مشاوره خدمت میرسیم راستی مبلغ حق المشاوره رو نگفتی؟!(:

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

دوشنبه 19/2/1390 - 19:29 - 0 تشکر 316342

ممنون از نظرات دوستان گرامی

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی