بهداشت و سلامت (بازدید: 883)
شنبه 10/2/1390 - 13:15 -0 تشکر 313307
برای درمان واریس چه باید کرد ؟

یکی از شایع ترین مشکلات در اشخاصی كه مجبورند بنا به مقتضیات شغلی خود به مدت طولانی ایستاده کار کنند، با آن مواجه شده یا می شوند، نوعی اختلال در سیاهرگ است که به آن «واریس» گفته می شود.

 «واریس» از ریشه یونانی " واریکس " به معنی پیچدار گرفته شده است.

سیاهرگ های واریسی، سیاهرگ های پیچدار و متسعی هستند که در نزدیک سطح پوست تشکیل می شوند. احتمال واریسی شدن در همه سیاهرگ ها وجود دارد اما بیشترین مکان ابتلا اندام های پایینی و پاها هستند.

 سیاهرگ های واریسی، در نتیجه اختلال عملکرد دریچه های موجود در سیاهرگ ها ایجاد می شوند. در حالت طبیعی، این دریچه ها از بازگشت خون به سمت پایین  جلوگیری می کنند.

 ممکن است این دریچه ها بر اثر عواملی مانند: بارداری، ترومبوفلبیت ، ضعف مادرزادی ، چاقی و یا ایستادن طولانی مدت، تحت کشش قرار گیرند.

 وقتی دریچه ها ضعیف شده و دیگر قادر به بسته شدن طبیعی نباشند ، حوضچه هایی از خون در سیاهرگ ها ایجاد می شوند. در نتیجه سیاهرگ ها متسع و واریسی میشوند.

سیاهرگ های عنکبوتی، نوع خفیفی از سیاهرگ های واریسی هستند. آنها کوچکتر و به سطح پوست نزدیکترند و شبیه شبکه عنکبوت به نظر می رسند. اینها چندان خطری ندارند، اما ممکن است از نظر بالینی نگران کننده باشند.

 

 

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

شنبه 10/2/1390 - 13:23 - 0 تشکر 313309

تشخیص واریس:

عروق واریسی سطحی، به شکل متسع و پیچدار و به رنگ آبی تیره هستند. ممکن است هیچ دردی نداشته باشد یا درد خفیفی در اندام های پایینی خود حس کنید.

گاهی سیاهرگ های عمقی واقع در اندام های پایینی درگیر می شوند و تورم قابل توجه و حتی زخم های پوستی را به وجود میآورند. این حالت تحت عنوان نارسایی سیاهرگی شناخته می شود.

پزشک ، پاهای شما را در حالی که ایستاده اید. معاینه میکند و به دنبال تورم که نشانه دیگری از اختلال عملکرد دریچه های سیاهرگی است می گردد.

زخمها توسط سیاهرگ های واریسی یا اختلال عمل دریچه های سیاهرگی که معمولا نزدیک مچ پا قرار گرفته اند ، ایجاد می شوند.

علت آن خیس خوردن طولانی مدت بافت مچ پا است، زیرا خروج جریان خون سیاهرگی کاهش می یابد.

ایجاد رنگ دانه های قهوه ای، معمولا پیش درآمد ایجاد یک زخم هستند. سیاهرگ های واریسی تهدید کننده حیات نیستند، اما با گذشت زمان تمایل به افزایش دارند.

اگر شما نگران ظاهر سیاهرگ ها هستید یا شما را آزار میدهند، با پزشک خود صحبت کنید. در موارد شدید، ممکن است پوست مجاور سیاهرگ واریسی، دچار خارش یا زخم یا تغییر رنگ شود.

در صورت بروز زخم های پوستی نیز به پزشک مراجعه کنید. زخم ها نیاز به

مراقبت طبی دارند.احتمال ابتلا به این اختلال در زنان، دو برابر مردان است.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

شنبه 10/2/1390 - 13:25 - 0 تشکر 313310

واریس پا و درمان آن

روش های درمانی قادرند پیشرفت و احساس ناراحتی ناشی از سیاهرگ های واریسی را کاهش دهند. در بعضی موارد برای اصلاح سیاهرگ های واریسی شدید عمل جراحی ضرورت می یابد.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

شنبه 10/2/1390 - 13:28 - 0 تشکر 313311

برخی از درمانهای شایع عبارتند از:

* اسکلروتراپی : ماده محلولی که سیاهرگ ها را زخمی می کند به داخل سیاهرگ های واریسی کوچک یا متوسط تزریق می شود. فرآیند تشکیل بافت در محل زخم، سیاهرگ های گشاد را می بندد و خون آنها به سیاهرگ های سالم جریان می یابد.

* برداشت سرپایی سیاهرگ ها : در این روش سیاهرگ های واریسی کوچک با ایجاد تعدادی سوراخ کوچک در پوست برداشته می شوند. معمولا بیحسی موضعی کفایت می کند و اثر باقیمانده از جراحی ناچیز است.

* جراحی اندوسکوپی سیاهرگ: یک لوله انعطافپذیر ( آندوسکوپ ) که دوربین ظریفی دارد وارد اندام پایینی بدن می شود تا به جراح در مشاهده و بستن سیاهرگ ها کمک کند. این روش تنها به برش های کوچک نیاز دارد. در صورت ابتلا به سیاهرگ های واریسی شدید و همراه با زخم های واریسی ، احتمالا از این شیوه سود خواهید برد.

* جراحی لیزری : سیاهرگ های واریسی کوچکتر و سیاهرگ های عنکبوتی با استفاده از لیزر بسته می شوند. به هر حال انتخاب روش مناسب درمان به عهده پزشك است.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

شنبه 10/2/1390 - 13:32 - 0 تشکر 313314

توصیه هایی برای پیشگیری :

اگر شما مبتلا به سیاهرگ های واریسی یا اختلال عملکرد دریچه های واقع در سیاهرگ های عمقی هستید، یک بخش از درمان عبارت است از: پوشیدن لباس مناسب و استفاده از جوراب های واریسی کشی مناسب که باعث تسکین سریع و طولانی مدت می شود.

استفاده از این جوراب ها حین بارداری نیز مطلوب است. آنها به طور یکنواخت اندام های پایینی را فشرده و به سیاهرگ ها و عضلات پا در به حرکت درآوردن موثر خون کمک کرده و از آنها حمایت می کنند. جوراب های ورایس را صبح پس از بیدار شدن بپوشید، حتی قبل از خارج شدن از بستر. آنها را در تمام طول روز نیز به پا داشته باشید. دقت کنید جوراب هایی که می پوشید در ناحیه بالایی ران یا ساق پا خیلی تنگ نباشند.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

شنبه 10/2/1390 - 13:34 - 0 تشکر 313315

مراقبت از اندام ها :

از نشستن یا ایستادن طولانی مدت بپرهیزید. اگر نحوه کار شما به گونه ایست که مجبور هستید در محلی بی حرکت بمانید، اندام های پایینی و مچ ها را مرتب خم کنید. از جا برخیزید و در اطراف قدم بزنید.

براساس گزارش دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، شاید متوجه شده باشید که بالا گذاشتن پاها حداقل ۲۰ سانتیمتر بالاتر از سطح قلب در انتهای روز، به برطرف شدن تورم کمک می کند.

وضعیت تورم اندام های پایینی ناشی از بی کفایتی سیاهرگی، اغلب با استفاده از جوراب های واریسی درمان می شود. این جوراب ها از خارج، روی ساق پا فشار آورده و از تورم شدید که می تواند به ضخامت پوست و ایجاد زخم بستر منجر شود، پیشگیری می کنند.

ورزش منظم نیز اهمیت دارد فعالیت هایی مانند: راه رفتن ، دوچرخه سواری یا

 شنا به کاهش فشار در سیاهرگ ها و تخفیف ناراحتی کمک می کنند .

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی