انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 508)
سه شنبه 6/2/1390 - 16:34 -0 تشکر 311968
فتح اندلس

فتح اندلس به دست مسلمانان و نفوذ و گسترش اسلام در اروپا، بخشِ بسیار مهمى از تاریخِ این قاره است. نفوذ و گسترشى که حتى امروزه هم آثارش در قلبِ اروپا بر جا مانده است. اما ماجرا خیلى عمیق‏تر از چند بناى تاریخى و باستانى است، زیرا اسلام، هم بر زبان و هم بر فرهنگِ کشورهاى اروپایى تأثیر گذاشت. این تأثیر در اسپانیا بسیار زیاد بود که حتى امروزه هم قابل پیگیرى است. در بعضى از شهرهاى سنتى اسپانیا، هنوز هم پرده‏اى جلوى در ورودى خانه‏ ها مى‏ زنند که اگر در باز باشد، داخل خانه دیده نشود که تقلیدى از سنتِ اسلامى است که براى خانه، حفاظِ امن و حجاب قائل مى‏شود.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

سه شنبه 6/2/1390 - 16:35 - 0 تشکر 311970

اما ماجراى فتح اندلس و از دست دادنِ آن چه بود؟

فتح اسپانیا به دستِ طارق بن یزید براى اولین بار انجام شد که با رودریک که در آن زمان پادشاه اسپانیا بود به نبرد نشست و او را در یک جنگِ عظیم شکست داد. خبر فتوحاتِ طارق، به مسلمانان شمالِ آفریقا هم رسید و به همین جهت، موسى بن نصر با هزاران نیروى جنگى به قصدِ فتحِ اروپا، عازمِ این منطقه شد.

هیچ نیرویى در اروپا و اسپانیا نبود که بتواند جلوى این فتح را بگیرد، به حدى که مسلمانان به دروازه‏هاى بارسلونا رسیدند. اما خبرِ این فتوحات به خلیفه وقت یعنى ولید بن عبدالملک رسید و او را نگران کرد که مبادا موسى بن نصر، ادعاى خلافت کند، به همین خاطر دستور به بازگشتِ موسى داد.

موسى با اینکه نمى‏خواست از فتوحاتش دست بردارد، اما به شامات بازگشت و دقیقا سه روز قبل از مرگِ ولید، به آنجا قدم گذاشت. هر چند موسى به خاطرِ آنکه نظرِ خلیفه را جلب کند، غنائم و اموالِ بسیارى را براى او آورد. کارى که موجبِ رنجشِ خاطرِ سلیمان، برادرِ خلیفه شد که پس از مرگِ ولید، بر تختِ خلافت تکیه زد.

سلیمان در اولین حرکت خود، دستور به کشتن موسى و ضبط اموالش داد. اما سلیمان فقط به همین مقدار کفایت نکرد. زیرا مى‏دانست که پسرِ موسى، هنوز قدرت دارد. به همین خاطر دستور داد که سَرَش را از تن جدا کنند و به شامات بیاورند. سنتى که در نزدِ خلفاى ستمگرِ آن دوران، دیگر عادى شده بود.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

سه شنبه 6/2/1390 - 16:36 - 0 تشکر 311971

اما فتوحاتِ مسلمانان هنوز در اروپا ادامه داشت. در ادامه این گسترش، سمح بن مالک سر به سوى سرزمینى به نام فرانسه گذاشت، اما در نبردى که موسوم به آراگون بود، شکست خورد و نتوانست واردِ آن سرزمین بشود.

چند سال بعد، عبدالرحمن وارد فرانسه شد و توانست فرانسویان را شکست دهد و به مناطقى همانند لیون و بوردو قدم گذارد. اما نکته اینجاست که مسلمانان در فرانسه، آن طور که در اسپانیا اقامت داشتند، نماندند و به همین دلیل پس از مدتى، فرانسویان توانستند بر مسلمانان اندکى که در آنجا بودند، پیروز شوند.

از این زمان به بعد بود که شکستهاى مسلمانان در اروپا آغاز شد تا جایى که آخرین پادشاهِ مسلمانان در نبردى موسوم به گرانادا یا غرناطه، مجبور شد که کلیدِ شهر را به دستِ دشمنانِ خود بدهد.

مسلمانان یک بار با لشکر کشى، اروپا را فتح کردند و البته یک بار هم از دست دادند. اما قرنها از آن ماجرا گذشته است. این بار به زودى، اسلام نه تنها اروپا که همه دنیا را فتح خواهد کرد، هر چند هیچ لزومى به لشکر کشى ندارد. زیرا اسلام، قلبهاى آنان را فتح خواهد کرد و به تسخیر خود در خواهد آورد.
منبع:روات احادیث

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی