انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 331)
دوشنبه 5/2/1390 - 22:41 -0 تشکر 311767
شاهنامه ای با چاپ نفیس

شاهنامه شاه‌طهماسب، چاپ نفیس می‌شود 

محمود شالویی، مدیركل مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد می‌گوید كه شاهنامه شاه‌طهماسب كه بیشتر برگه‌های آن در اختیار موزه‌ هنرهای معاصر است، تا شهریور امسال به چاپ می‌رسد.

چندی پیش یكی از برگ‌های شاهنامه مشهور شاه طهماسب در یك حراج جهانی به قیمت 12 میلیون دلار فروخته شد. این خبر برای ما ایرانی‌ها خوشحال كننده بود زیرا 118 برگ از این شاهنامه را در اختیار داریم كه اكنون در گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود.
شالویی، شاهنامه شاه طهماسب را یكی از معجزات هنری تاریخ می‌داند كه خوشبختانه برگ‌های زیادی از آن در اختیار كشورمان است.

به گفته وی قرار است این شاهنامه در قالب كتابی در 5000نسخه و در شكلی نفیس تا پایان شهریور منتشر شود. اكنون تعدادی از اوراق این شاهنامه در موزه متروپولیتن آمریكا نگهداری می‌شود كه موزه هنرهای معاصر، رایزنی‌های ابتدایی را برای امانت گرفتن این اوراق برای چاپ در كتاب آغاز كرده است.شناسایی 100 اثر پنهانبازنشستگی امین اموال موزه هنرهای معاصر تهران در سال گذشته باعث شد تا بیش از 100 اثر نقاشی، حجم و عكس كه برخی از آنها حتی از درون جعبه‌هایشان بیرون آورده نشده بودند، شناسایی شوند؛ اتفاقی كه مطمئنا بر غنای گنجینه این موزه می‌افزاید. این خبر را محمود شالویی، مدیركل مركز هنرهای تجسمی ارشاد در حالی تایید می‌كند كه معتقد است روند شناسایی و شناسنامه‌دار كردن آثار گنجینه‌ای این موزه رو به پایان است.

گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران مجموعه‌ای از غنی‌ترین آثار هنری هنرمندان برجسته قرن بیستم جهان را دربر می‌گیرد كه در میان آن آثار ارزشمندی از بزرگان این هنر مانند پیكاسو، دالی و گوگن به چشم می‌خورداحسان آقایی، معاون موزه هنرهای معاصر تهران حرف‌هایش در این زمینه شنیدنی است. او می‌گوید: متاسفانه طی این سال‌ها هیچ آمار دقیقی از تعداد آثار گنجینه وجود نداشت و حتی طی سال گذشته متوجه شدیم كه در تغییر و تحولات آرشیو گنجینه، تعدادی از آثار هرگز باز نشده و تنها به عنوان آثار گنجینه‌ای نگهداری می‌شده‌اند.

به گفته وی، این آثار هرچند كیفیت آثار برجسته هنرمندان ردیف اول جهانی را ندارند و بیشترشان را هنرمندان درجه 2 یا 3 خلق كرده‌اند، اما اكنون در حال بررسی و شناسنامه‌دار شدن برای نمایش هستند. به گفته آقایی، اكنون بیش از 4000 اثر در گنجینه موزه هنرهای معاصر وجود دارد كه بتدریج عكاسی می‌شود و در حال نامگذاری و شناسنامه دار شدن از سوی شورای تخصصی است. شورای تخصصی موزه، شورایی متشكل از هنرشناسان و منتقدان سرشناس داخلی است كه چندی پیش از سوی رئیس مركز هنرهای تجسمی برای بررسی آثار گنجینه‌ای این موزه تعیین شد.بر این اساس تاكنون از حدود 1000 اثر مجموعه آثار خارجی و حدود 1000 اثر از مجموعه داخلی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، مستندسازی و عكاسی شده است.

احسان آقایی تاخیر در راه‌اندازی بانك اطلاعات گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران و معرفی جهانی این مجموعه نفیس را همین مستندسازی عنوان می‌كند. او می‌گوید: ‌پیش از این قول داده بودم تا 6 ماهه دوم سال 89 این كار انجام شود اما در مسیر كار خیلی از مشكلات را پیش‌بینی نكرده بودیم كه امیدوارم با گذشت زمان حل شود. به هر حال این كار در حال انجام است اما حجم فعالیت‌ پژوهشی این پروژه زیاد است و ماحصل 30سال كار را به صورت فشرده انجام می‌دهیم. نمایش بخشی دیگر از آثار گنجینه‌ایموزه هنرهای معاصر در سال‌های اخیر 3 بار آثار گنجینه‌ای خود را به نمایش گذاشته كه با استقبال زیادی از سوی مخاطبان روبه‌رو شده است.

شالویی مهم‌ترین نمایشگاه امسال این موزه را رونمایی تعدادی دیگر از آثار موجود در گنجینه این موزه می‌داند. به گفته او امسال رونمایی دیگری از برخی آثار تازه كشف شده در این موزه را خواهیم داشت. همچنین قرار است این موزه در كنار آثار نقاشی خارجی خود، گنجینه عكس‌های بسیار نفیسی را كه در اختیار دارد و تاكنون دیده نشده است به نمایش بگذارد. به گفته او این عكس‌ها همگی سیاه و سفید هستند و در میان آنها نام عكاسان بزرگ قرن نیز به چشم می‌خورد. بر این اساس قرار است این نمایشگاه در 6 ماهه اول امسال در این موزه برپا شود.امانت‌سپاری تابلوها به موزه‌های خارجیسال گذشته سال پركاری برای امانت سپاری آثار گنجینه‌ای موزه هنرهای معاصر به شمار می‌رفت. 2 اثر از این موزه كه یكی از آنها شاهكاری از پیكاسو بود به سوئیس امانت داده شد كه توجه بسیاری از هنردوستان جهان را برانگیخت. دیگر اثر امانت سپرده شده از سوی این موزه، اثری از وان دنگن هلندی بود كه مدتی در كشورش به نمایش درآمد.

 شالویی خبر بازگشت این 2 اثر به كشورمان را در حالی تایید می‌كند كه به گفته وی در حال حاضر نیز پیشنهادهایی از موزه‌ هنرهای مدرن توكیو، موزه نقاشی‌های مدرن مونیخ، موزه پومپیدو در پاریس و موزه گوگنهایم در نیویورك به این موزه ارسال شده است كه مسوولان در حال بررسی آنها هستند. كارشناسان معتقدند امانت سپاری هوشمندانه آثار هنری می‌تواند به قیمت جهانی این آثار و اعتبار موزه هنرهای معاصر بیفزاید.

منبع جام جم

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی