دانش و فن آوری (بازدید: 1441)
چهارشنبه 1/12/1386 - 12:45 -0 تشکر 30909
جهانی دیگر پشت آسمان

به آسمان كه بنگری تنها آبی بینهایتی می بینی كه بر آن ماه و ستارگان و خورشید به زیبایی تمام قرار گرفته اند. بی خبر از آنكه در پشت این آبی بیكران جهانی مملو از زیبایی و قدرت پنهان شده است.

برای آشنایی بیشتر با این جهان زیبا، با هم تلاش می كینم مطالب خوبی را جمع آوری كینم.

اگر سوالی در باره‌ی این جهان زیبا دارید بپرسید تا با هم پاسخ را پیدا كینم.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

چهارشنبه 1/12/1386 - 13:3 - 0 تشکر 30911

سپندارمذگان
طرفداران بشقاب های پرنده و ملاقات موجودات فضایی هنگامی که بخواهند به سرپوش گذاری های ناسا در مورد وجود موجودات فضایی بپردازند، معمولا به قضیه مشهور "چهره روی مریخ" اشاره می کنند. اما بیگانگان شاید قلب هم داشته باشند...اینطور نیست؟ اگر این طور است، شاید کسی آن را در سال 1999 در تصاویر مدارگرد نقشه بردار سراسری مریخ دیده باشد. دانشمندان می گویند که این قلب ساخته ی بیگانگان نیست، گرچه ذات آن هم بیش از یک عارضه طبیعی نیست، هنگامی که صفحه بستر مریخ به حرکت در آمد، در حاشیه ی آن چنین عوارضی بسیار تشکیل شده است. این عارضه حدود 3/2 کیلومتر عرض دارد. اما این عارضه طبیعی سطح مریخی می تواند هدیه ای زیبا برای تبریک یکی از جشن های باستانی باشد. در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می كردند و علاوه بر اینكه ماه ها اسم داشتند، هریك از روزهای ماه نیز یك نام داشتند. به عنوان مثال روز اول "روز اهورا مزدا"، روز دوم، روز بهمن (سلامت، اندیشه) كه نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی "بهترین راستی و پاكی" كه باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی "شاهی و فرمانروایی آرمانی" كه خاص خداوند است و روز پنجم "سپندارمذ" بوده است. سپندارمذ لقب ملی زمین است. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یك چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان سپندارمذگان (29 بهمن) را نماد عشق می پنداشتند.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

پنج شنبه 2/12/1386 - 1:40 - 0 تشکر 31011

سلام

خیلی ممنون بخاطر این تاپیکتون، دستتون درد نکنه....

یه سوال دارم. چطور میشه فاصله یک ستاره رو از زمین حساب کرد؟ اگر با کمک نور اونهاست مگر نور وقتی از کنار جرمی فضایی رد میشه تغییر مسیر (هراندازه) نمیده، پس اون نور که مستقیم به ما نمیرسه تا فصله درست تخمین زده بشه؟

هرچه کاملتر باشه بیشتتر ممنونتون میشم، البته تا همینجا هم کلی ازتون متشکرم...

یاحق

مجتبی

در نگاه آنانکه پرواز را نمی فهمند،                                                                        
هرچه اوج بگیری، کوچکتر می شوی...                                         
شنبه 4/12/1386 - 9:42 - 0 تشکر 31387

من شنیدم که این سپندارمذگان اصلا وجود نداشته و یه چیز من در آوردی ه و تنها این سالها که ولنتاین مورد توجه جوونها قرار گرفته عده ای مطرحش کردند تا احساسات رو به طریقی هدایت کنند و ...


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.