بهداشت و سلامت (بازدید: 226)
دوشنبه 29/1/1390 - 13:19 -0 تشکر 309081
از عوارض تاتو خبر دارید

متاسفانه به رغم هشدارها و تاکیدات زیادی که در مورد انجام تاتو در اطراف لب ها و چشم ها داشته ایم، باز هم خانم هایی با مشکلات چشمی و عفونت های ناخوشایند اطراف لب ها یا صورت های بادکرده به خاطر انجام تاتو در آرایشگاه ها یا مراکزی که مورد تایید وزارت بهداشت نیستند.

به همکاران متخصص پوست یا چشم مراجعه می کنند که با دیدن آنها که متاسفانه اغلب هم تحصیل کرده اند، آدم باور نمی کند این خانم ها به خاطر زیباترشدن و تاتو کردن خط لب و خط چشم شان به این روز افتاده اند!

بسیاری از این افراد که تاتو می کنند و دچار عوارض جانبی آن می شوند، از نظر کارکرد روانی و اجتماعی با مشکل مواجه می شوند. عفونت، انواع واکنش های حساسیتی و تحریکی و برخی بیماری ها و مشکلات پوستی نیز در این افراد دیده می شود. واکنش تحریکی ناشی از تاتو می تواند به دلیل سولفید جیوه موجود در رنگ تاتو باشد که امروزه رنگ های گیاهی جایگزین آن شده است. این واکنش محدود به منطقه تاتو است ولی گاهی وسعت می یابد و با بروز اگزما و پوسته ریزی همراه می شود.

ترکیباتی که موجب بروز واکنش آلرژیک تاتو می شوند شامل جیوه (مناطق قرمز در تاتو را درگیر می کند)، کروم (نواحی سبز در تاتو را درگیر می کند)، کبالت (درگیری مناطق آبی روشن)، منگنز (درگیری مناطق ارغوانی) و کربن (درگیری مناطق سیاه در تاتو) است. اگر نواحی زرد در تاتو در معرض نورآفتاب قرار بگیرد، دچار تورم می شود و دلیل اصلی آن مشخص نیست ولی می تواند به دلیل وجود سولفات موجود در رنگ زرد باشد که مشتقات آن به نور حساس است. با وجود این، پلاک پسوریازیس نیز در مناطق تاتو دیده می شود ولی این مشکل تمایل به رنگ خاصی ندارد.

لوپوس اریتماتو نیز به ندرت دیده می شود. به علاوه ملانوم که یکی از بدخیم ترین تومورهای پوستی است نیز در محل تاتو گزارش شده است. مهم ترین اتفاقی که بعد از تاتو امکان رخ دادن دارد، بروز واکنش آلرژیک به یکی از مواد موجود در تاتو است که در بالا گفتم. بروز ناگهانی تحریک، تورم و قرمزی قسمتی که تاتو روی آن انجام شده در عرض چند هفته یا حتی چند سال پس از انجام تاتو دیده می شود و اما درباره بروز عفونتی که گفتم، باید یادآور شوم که ایجاد عفونت جدی در تاتو به طور معمول شایع نیست و اگرچه عفونت های چرکی گاهی رخ می دهند ولی به ندرت خطرناک هستند.

سیفیلیس و توبرکلوز (سل) بر اثر سوزن تاتو قابل تلقیح و انتشار و از طرفی بروز حساسیت در افرادی که تاتو را انجام می دهند، به سرعت قابل انتقال است. بروز زگیل در محل تاتو در اثر آلودگی سوزن نیز مشاهده می شود. علاوه بر این عوارض جانبی و باید بدانید اگر از تاتوی انجام شده به هر دلیلی خسته شوید و تمایل به برطرف کردن آن از روی پوست داشته باشید، هرگز نمی توانید پوست تان را به روز اول برگردانید.

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده،متخصص پوست و مو،رئیس مرکز تحقیقات پوست و سالک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی