انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 574)
چهارشنبه 1/12/1386 - 10:54 -0 تشکر 30889
درود بر علی مرتضی

((الحمدلله الذی جعلنا من المتمسكین بولایت مولانا علی ابن ابیطالب امیرالمومنین علیه السلام))

معنی كنید ؟ تفسیر كنید؟

السلام علیک یا حجت ابن الحسن العسکری
پنج شنبه 2/12/1386 - 19:24 - 0 تشکر 31102

هوالمعشوق

دلخوش عشق شما نیستم ای اهل زمین به خدا معشوقه من بالایی است.

****************************************************

سلام

سپاس و ستایش خدای را که قرار داد ما را از متمسکین به ولایت مولایمان علی ابن ابی طالب،امیر مومنان(ع)...

(خودم معنی کردم شرمنده اگر اشتباه هست)

ذکر مخصوص روز عید غدیر که در هنگام مصافحه سفارش شده...

برای شکرگزاری به درگاه حق به پاس اینکه از شیعیان حضرت علی(ع) هستیم...و این سعادت نصیبمون شده...

**یا علی از تو مدد**

بگذار سرنوشت هر راهي که ميخواهد برود،راه ه من جداست
بگذار اين ابرها تا ميتوانند ببارند.... چتر من خداست
 

----------------------------------------------------------------
مسئول انجمن خانواده و صندلي داغ
 
جمعه 3/12/1386 - 15:39 - 0 تشکر 31308

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
یلدا خانوم! معنی شما كاملاً درسته.
 اما در مورد تفسیر، نمیدونم چطوری میشه این جمله رو تفسیر كرد. من تنها چیزی كه تونستم پیدا كنم حدیثی از امام سجاد(ع) هست كه نمیدونم چقدر میشه با این شكرگزاری ربطش داد.

امام زین العابدین (ع) فرمود: پیامبر اكرم (ص) خطاب به امام على بن ابى‏طالب (ع) فرمود: اى على! پس از من تو مظلوم هستى. پس واى به حال كسى كه به تو ستم و تعدى نماید و خوشا به حال كسى كه از تو پیروى كرده و علیه تو اختیار نكند.
اى على! تو پس از من مبارزه خواهى نمود. پس واى به حال كسى كه باتو نبرد كند و خوشا به حال كسى كه در ركاب تو بجنگد.
اى على! تو همانى كه به كلام من سخن مى‏گویى و با زبان من تكلّم مى‏كنى. پس واى به حال كسى كه كلام تو را رد كند و خوشا به حال كسى كه سخن تو را بپذیرد.
اى على! تو پس از من سرور این امتى و پیشواى آنان و جانشین من در بین آنان هستى. كسى كه از تو جدا شود، روز قیامت از من جدا خواهد شد. كسى كه با تو باشد، روز قیامت با من خواهد بود.
اى على! تو نخستین ایمان آورنده به من و تصدیق كننده‏ام هستى. و تو اولین كسى هستى كه در كارم به من كمك كردى و همراه من با دشمنم جنگیدى. و تو نخستین نمازگزار با من بودى در حالى كه مردم در آن هنگام در غفلت نادانى بودند.
اى على! تو اولین كسى هستى كه با من از زمین برانگیخته مى‏شوى و نخستین كسى كه با من از صراط مى‏گذرى. و خداى من، عزّوجلّ، به عزّتش سوگند یاد كرده است كه از صراط نمى‏گذرد مگر كسى كه برات ولایت تو و امامان از فرزندانت را داشته باشد. و تو نخستین فردى هستى كه بر حوض من (كوثر) وارد مى‏شوى كه دوستانت را از آن سیراب و دشمنانت را از آن باز مى‏دارى.
و هنگامى كه در مقام محمود جاى گرفتم، تو همنشین من هستى كه از دوستان ما شفاعت كنى و تو از آنان شفاعت مى‏كنى. و تو نخستین كسى هستى كه در بهشت داخل مى‏شوى و پرچم من، كه لواى حمد است، بر دست تو است. و این پرچم، هفتاد شقّه است كه هر شقّه آن وسیع‏تر از خورشید و ماه است. و تو صاحب درخت طوبى در بهشت هستى كه ریشه‏اش در خانه تو و شاخه هایش در خانه‏هاى شیعیان و دوستداران تو است.

 پس به نظر من ما باید واقعاً خدا رو شكر كنیم كه ولی و سرپرستمون امیرالمؤمنین علی(ع) هستن.
 ببخشید اگه نتونستم بیشتر از این توضیحی بدم.
 موفق باشید.
الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

وقتی میان نفس و هوس جنگ می شود

قلبم به چشم هم زدنی سنگ می شود

آقا ببخش گر که دلم گرم زندگی است

کمتر دلم برای شما تنگ می شود

شنبه 4/12/1386 - 16:13 - 0 تشکر 31439

به نام تنها دلیل زندگی

سلام دوستای خوبم

ضمن تشکر از دوست عزیزمون،جناب pooyaghanei به خاطر حدیث زیبایی که عنوان کردن.

درباره معنی این حدیث،خب یلدا خانم خیلی خوب این کارو انجام دادن و البته توضیح قشنگ و مفیدی رو هم اضافه کردن.

جناب روح زنگار زده عزیز هم مطلب به جا و خیلی زیبایی رو از امام سجاد(ع) عنوان کردن.

جاداره از همه این دوستان عزیز تشکر کنم.

اما دوستان،معنا و جایگاه واقعی کلمه ولایت در این حدیث و همچنین علت اینکه چرا باید به خاطر این ولایت(البته اگه واقعاً و عملاً ما مولا علی(ع) رو ولی خودمون بدونیم) خدا رو شکرگزار باشیم،در خطبه ها و حکمتهایی بسیار زیبا،نورانی و شورانگیز از خود حضرت پاسخ داده شده؛پس همه با هم به نوای آسمانی اش گوش می سپاریم:

خطبه 189:

اقسام ایمان

ایمان بر دو قسم است، یکی ایمانی که در دلها ثابت و برقرار، و دیگری در میان دلها و سینه‏ها ناپایدار است، تا سرآمدی که تعیین‏شده است. پس اگر از کسی بیزارید، او را به حال خود گذارید تا مرگ او فرا رسد، پس در آن هنگام وقت بیزاری جستن است.

شناخت هجرت و مهاجر واقعی

و هجرت، بر جایگاه ارزشی نخستین خود قرار دارد، خدا را به ایمان اهل زمین نیازی نیست، چه ایمان خود را پنهان دارند یا آشکار کنند. و نام مهاجر را بر کسی نمی‏توان گذاشت جز آن کس که حجت خدا بر روی زمین را بشناسد، هر کس حجت خدا را شناخت، و به امامت او اقرار کرد مهاجر است. و نام مستضعف در دین، بر کسی که حجت بر او تمام شد، و گوشش آن را شنید، و قلبش آن را دریافت، صدق نمی‏کند (و معذور نیست)

مشکل فهم برخی از احادیث عترت (ع)

همانا کار ما (ولایت ما) اهل بیت پیامبر (ص) سخت و تحمل آن دشوار است، که جز مومن دیندار که خدا او را آزموده و ایمانش در دل استوار بوده، قدرت پذیرش و حمل آن را ندارد، و حدیث ما را جز سینه‏های امانت‏پذیر، و عقلهای بردبار فرا نگیرد.

......................

پس واقعاً اگه کسی از ما توفیق قبول ولایت علی(ع) رو پیدا کرد،باید گفت خوشا به سعادتش و باید شبانه روز خدا رو شکرگزار باشه.ان شاءالله که ههمون این توفیق نصیبمون بشه.

........................

آگاهی ژرف امام (ع)

ای مردم پیش از آنکه مرا نیابید، آنچه می‏خواهید از من بپرسید، که من راههای آسمان را بهتر از راههای زمین می‏شناسم، بپرسید قبل از آن که فتنه‏ها چونان شتری بی‏صاحب حرکت کند، و مهار خود را پایمال نماید، و مردم را بکوبد و بیازارد، و عقلها را سرگردان کند.

..............................................................

ادامه در پست بعدی...

شنبه 4/12/1386 - 16:16 - 0 تشکر 31440

...ادامه پست قبل

مگر"علی"،این شناس ناشناس کیست؟!

فضائل امیرالمومنین

اصحاب و یاران حضرت محمد (ص) که حافظان اسرار او می‏باشند، می‏دانند که من حتی برای یک لحظه هم مخالف فرمان خدا و رسول او نبودم. بلکه با جان خود پیامبر(ص) را یاری کردم، در جاهائی که شجاعان قدمهایشان می‏لرزید، و فرار می‏کردند، آن دلیری و مردانگی را خدا به من عطا فرمود.

در سوگ پیامبر رسول خدا(ص)

در حالی که سرش بر روی سینه‏ام بود قبض روح گردید، و جان او در کف من روان شد، آن را بر چهره خویش کشیدم، متصدی غسل پیامبر (ص) من بودم، و فرشتگان مرا یاری می‏کردند، گویا در و دیوار خانه فریاد می‏زد. گروهی از فرشتگان فرود می‏آمدند و گروهی دیگر به آسمان پرواز می‏کردند، گوش من از صدای آهسته آنان که بر آنحضرت نماز می‏خواندند، پر بود، تا آنگاه که او را در حجره‏اش دفن کردیم. چه کسی با آنحضرت در زندگی و لحظات مرگ از من سزاوارتر است؟ پس مردم با دل بینا حرکت کنید، و نیت خویش را در جهاد با دشمن راست بدارید، سوگند بخدائی که جز او خدائی نیست، من بر جاده حق می‏روم، و دشمنان من بر پرتگاه باطلند، می‏گویم آنچه را می‏شنوید، و برای خود و شما از خدا طلب آمرزش دارم.

.........................................................

اسلام از نظر "علی" یعنی :

حکمت 125:امام و شناساندن اسلام

اسلام را چنان مى‏شناسانم که پیش از من کسى آنگونه معرّفى نکرده باشد. اسلام همان تسلیم در برابر خدا و تسلیم همان یقین داشتن، و یقین اعتقاد راستین، و باور راستین همان اقرار درست، و اقرار درست انجام مسئولیّت‏ها، و انجام مسئولیّت‏ها همان عمل کردن به احکام دین است.

......................

دوستان آماده باشید:

حکمت 112:مشکلات شیعه بودن

هر کس ما اهل بیت پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم را دوست بدارد، پس باید فقر را چونان لباس رویین بپذیرد. (یعنى آماده انواع محرومیّت‏ها باشد)

...................................

دوستان،پیمودن راه کمال سخت ترین و آسون ترین،طولانی ترین و کوتاه ترین راهه!!!

سخته،چون باید یه "نه" بزرگ و جدی به همه ی نفسانیات بگیم!

آسونه،چون فقط کافیه انسان چیزی رو بخواد،پس حتماً بهش می رسه!

طولانیه،چون فاصله اراده تا عمل گاهی از فاصله دورترین ستاره ها از هم ممکنه بیشتر بشه!

کوتاهه،چون اگه به راه هدایت الهی پا بذاریم،وارد صراط مستقیم میشیم که طبق قضیه حمار کوتاه ترین راه ممکن برای رسیدن به هدفه!

..............................................

خدایا این بندگانت،تو را می جویند.دیدگانمان را روشن کن و گوشهایمان را شنوا!

...................

التماس دعا(همه برای هم)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.