بهداشت و سلامت (بازدید: 1096)
يکشنبه 28/1/1390 - 11:39 -0 تشکر 308703
دیابت و باورهای نادرست

باور غلط : اگر شما دیابت دارید ، باید مواد غذایی حاوی نشاسته مثل نان، سیب زمینی، ماکارونی و برنج را از رژیم خود کاملا حذف نمایید.

حقیقت : مواد نشاسته ای نیز بخشی از یک برنامه غذایی سالم هستند. آنچه که مهم است حجم مورد استفاده، نوع تهیه شده و نوع پخت این مواد غذایی است. نان های سبوس دار، غلات صبحانه، پاستا، برنج، سبزیجات نشاسته ای مثل سیب زمینی، نخود فرنگی و ذرت می توانند جزیی از وعده اصلی غذایی یا میان وعده شما باشند. کلید اصلی، کنترل حجم آن ها است. مصرف ۳ تا ۴ واحد از غذاهای حاوی کربوهیدرات در اکثر افراد دیابتی مشکلی ایجاد نمی کند. همچنین غلات کامل یکی از منابع فیبر هستند که می توانند به سلامت معده شما کمک کنند و به دلیل آن که معمولا جذب قند آنان سریع نمی باشد در کنترل قند شما اثرات مضری نخواهند داشت. البته باید دانست میزان استفاده از غلات سبوس دار نیز باید بر اساس نیاز هر فرد توسط پزشک متخصص تنظیم گردد چرا که آن نیز حاوی انرژی است که می تواند زمینه چاقی و نیز دیابت را تشدید نماید.

 

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

يکشنبه 28/1/1390 - 11:49 - 0 تشکر 308706

باور غلط : افراد دیابتی نمی توانند تا آخر عمر از شیرینی و شکلات استفاده کنند.

حقیقت : اگر در کنار یک برنامه غذایی سالم و همراه با ورزش باشد، یک فرد دیابتی از دسر و شیرینی می تواند استفاده نماید. التبه باید تاکید کرد که اکثر قریب به اتفاق مبتلایان به دیابت نوع ۲ علاقه وافری به این گونه مواد دارند و گاه عنوان می نمایند که بدن آنان به نوعی این مواد غذایی را می طلبد. در تنظیم رژیم غذایی دیابتی ها در مراحل اولیه تنظیم برنامه غذایی، باید یک رژیم منظم همراه با محدودیت این مواد حاوی قند ساده، برای اصلاح ذائقه شیرنی دوست آنان ایجاد گردد. بعد از کنترل نمودن وابستگی شدید به تنقلات شیرین، فرد می تواند حتی شیرینی بخورد و از این مواد غذایی لذت ببرد ولی موضوع آن است که چند بار در هفته و به چه میزان؟

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

يکشنبه 28/1/1390 - 11:50 - 0 تشکر 308708

باور غلط : دیابت می تواند از شخص دیگری به شما منتقل شود.

حقیقت : با اینکه علت دقیق ابتلا به دیابت در بعضی از افراد مشخص نیست، اما می دانیم که دیابت بیماری ای مسری نیست و مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا واگیردار نمی باشد. به نظر می رسد ژنتیک در ابتلا بعضی از افراد نقش داشته باشد خصوصا در مورد دیابت نوع ۲. همچنین سبک زندگی نیز نقش مهمی ایفا می کند.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

يکشنبه 28/1/1390 - 11:53 - 0 تشکر 308709

باور غلط : احتمال ابتلا به سرماخوردگی و سایر بیماری ها در افراد دیابتی بالاتر است.

حقیقت : احتمال ابتلا به سرماخوردگی و سایر بیماری ها در افراد دیابتی نسبت به دیگر افراد بالاتر نیست. با این حال توصیه می شود که دیابتی ها واکسن آنفلوانزا تزریق کنند، چرا که ابتلا به هر نوع بیماری عفونی می تواند کنترل دیابت را با مشکل مواجه سازد. دیابتی هایی که آنفلوانزا می گیرند در مقایسه با دیگران بیشتر احتمال دارد که به علائم جدی بیماری دچار شوند، بر همین اساس استفاده از واکسن آنفلوانزا در دیابتی ها توصیه می شود.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

يکشنبه 28/1/1390 - 11:54 - 0 تشکر 308710

باور غلط : اگر پزشک شما می گوید که شما نیاز به تزریق انسولین دارید بدین معنی است که شما نتوانسته اید به صورت صحیح دیابت خود را کنترل کنید.

حقیقت : در اکثر افراد، دیابت یک بیماری پیش رونده است. در ابتدای تشخیص، اغلب بیماران می توانند با مصرف دارو های خوراکی، گلوکز خون خود را در سطح مطلوب حفظ کنند، اما با گذشت زمان، به تدریج ترشح انسولین توسط بدن کمتر و کمتر می شود. سرانجام ممکن است مصرف دارو برای کنترل میزان گلوکز خون کافی نباشد. در این هنگام انسولین می تواند گزینه مناسبی برای کنترل گلوکز خون باشد. لذا اگرچه عدم کنترل قند و رعایت رژیم غذایی ممکن است سریعا نیاز شما را به انسولین باعث گردد ولی در کسانی که سال ها مبتلا به دیابت می باشند حتی با رعایت صحیح موارد توصیه شده، فرد ممکن است برای کنترل قند خون خود نیاز به انسولین داشته باشد. البته باید بدانید که در صورت استفاده از انسولین نیز شما می توانید با رعایت رژیم غذایی سالم و نیز تحرک بدنی به میزان توصیه شده توسط پزشک معالج خود در کنترل دیابت موفق باشید.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

يکشنبه 28/1/1390 - 11:55 - 0 تشکر 308711

باور غلط : میوه یک ماده غذایی سالم است بنابراین شما می توانید به هر میزانی که می خواهید از آن استفاده نمایید.

حقیقت : میوه ماده غذایی سالمی است و حاوی فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی بسیاری است. میوه ها کربوهیدارت نیز دارند و شما در برنامه غذایی تان به مصرف آن ها نیاز دارید. اما حتما باید از یک متخصص تغذیه در مورد نوع میوه و میزانی که مجاز به مصرف آن هستید سوال نمایید. بعضی از میوه ها که حاوی قند فروکتوز به میزان زیاد می باشند، در صورت مصرف بیش از حد می توانند کنترل قند شما را مختل نمایند.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

يکشنبه 28/1/1390 - 11:56 - 0 تشکر 308713

باور غلط : قند های طبیعی مانند عسل و خرما در مبتلایان به دیابت باید جایگزین قند معمولی گردد.

حقیقت : همان طور که بیان شد فقط مصرف قند معمولی نیست که متابولیسم قند را دچار اشکال می نماید و زمینه دیابت را برای شما فراهم می نماید. بنابراین هر نوع قند ساده از جمله خرما و عسل که جذب قند آنان بسیار سریع می باشد، در مبتلایان به دیابت باید محدود گردد. جالب آن که این نوع از مواد قندی به میزان زیاد توسط افراد دیابتی که ذائقه شیرینی دوست دارند استفاده می شود در حالی که اشتهای شما برای دریافت قند معمولی به میزان زیاد تحریک نمی گردد.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

يکشنبه 28/1/1390 - 19:31 - 0 تشکر 308876

سلام به سلام زهرای عزیز

اطلاعات خوبی بود . دست گلت درد نکنه / همیشه سلامت و پایدار باشی

 

thank you for attention

جمعه 16/2/1390 - 17:30 - 0 تشکر 315449

این مدل تاپیکها رو می پسندم. ممنون.
میخوام روش بحث کنیم و خلاصه ترش کنیم. هستید؟

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

شنبه 17/2/1390 - 15:13 - 0 تشکر 315657

سلام

medman گرامی اول اینکه خیلی خوشحالم که دوباره شما رو تو انجمن میبینم چون که در این مدت که نبودید جای

خالیتون واقعا احساس میشد .

دوم اینکه منم با نظر تون موافقم حالا از کجا شروع کنیم ؟آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

دوشنبه 19/2/1390 - 20:59 - 0 تشکر 316383

ممنون از خوشامد گویی.
خوب، از همون اولین باور غلط شروع می کنیم.
اینکه گفته شده مواد نشاسته ای، برا عوام گفته. در زبان علمی منظورش یه گروه اصلی از غذاها بوده که بهش میگیم کربوهیدراتها یا قندها.
که از اون دسته هست مواد نشاسته ای مثل نون، کیکها و کلوچه ها و ... .
یه سوال . گفته 3 تا 4 واحد!!
درسته؟
این سه تا چهار واحد یعنی چی؟ یعنی چقدرش اشکال نداره؟
اصلا واحد توی مواد غذایی چیه؟ کسی میدونه؟

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی