انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 518)
جمعه 19/1/1390 - 21:31 -0 تشکر 305517
"انفاق حضرت زهرا س ویک سوال؟؟؟"

به نام خدا

سلام

چند شب پیش داشتم سوره بقره رومرور میکردم تا اینکه رسیدم به ایه 195سوره بقره

در راه خدا انفاق کنید وخود را به دست خود به هلاکت نیفکنید ونیکی کنید که خدا نیکوکاران را دوست دارد .

ناخود اگاه یک سوالی ذهنم رو مشغول کرد

درمورد انفاق حضرت زهرا س در شب عروسی یا ان داستان که سه شب پشت سرهم یک فقیر در خانه حضرت رو میزنند وحضرت سهمیه نان خود را انفاق میکنند ایا این عمل خلاف ایه نیست ؟؟؟؟

به همین خاطر به دنبال پاسخ سوالم بودم تا با این روایت رسیدم ............

______________________________________________

 

پیامبر صلی اللَّه علیه و آله و سلم در عروسی زهرا علیهاالسلام یک دست پیراهن نو به زهرا داده بود تا در شب عروسی بپوشد، هنگامی که فاطمه به خانهی زفاف رفت، بر سجادهی عبادت خود نشسته بود و با خدا مناجات میکرد، ناگاه مستمندی به در خانهی فاطمه آمد و با صدای بلند گفت: «از در خانهی نبوت یک پیراهن کهنه میخواهم».

فاطمه علیهاالسلام در آن وقت دو پیراهن داشت، یکی کهنه و دیگری نو، خواست پیراهن کهنه را طبق تقاضای فقیر، به او بدهد، ناگاه به یاد این آیه (92 آلعمران) افتاد که میفرماید: «هرگز به حقیقت نیکوکاری نمیرسید مگر آنچه را دوست دارید انفاق کنید».

حضرت زهرا علیهاالسلام که میدانست پیراهن نو را بیشتر دوست دارد، به این آیه عمل کرد و پیراهن نو را به فقیر داد.

فردای آن شب هنگامی که پیامبر صلی اللَّه علیه و آله و سلم پیراهن کهنه را در تن او دید. پرسید: «چرا پیراهن نو را نپوشیدهای؟ حضرت زهرا علیهاالسلام عرض کرد: آن را به فقیر دادم.

پیامبر صلی اللَّه علیه و آله و سلم فرمود: «اگر پیراهن نو را برای شوهرت میپوشیدی بهتر و مناسبتر بود».

فاطمه علیهاالسلام عرض کرد: این روش را از شما آموختهام، در آن هنگام که مادرم خدیجه همسر شما گردید، همهی اموال خود را در راه شما به تهیدستان بخشید، کار به جایی رسید که فقیری به در خانهی شما آمد و تقاضای لباس کرد، در خانه لباسی وجود نداشت، شما پیراهن خود را از تن بیرون آورده و به او دادی، از این رو این آیه (29/ اسراء) نازل شد: «و بیش از حد دستت را مگشا تا مورد سرزنش قرار گیری و از کرا فرومانی».

پیامبر صلی اللَّه علیه و آله و سلم تحت تأثیر محبتها و خلوص دخترش زهرا علیهاالسلام قرار گرفت قطرههای اشک از چشمانش سرازیر شد، فاطمه علیهاالسلام را به نشانهی محبت به سینهاش چسبانید.

ریاحین الشریعه ج 1 ص102و105

 

________________________________

یک سری به تفسیر المیزان زدم متوجه شدم منظور از انفاق در ایه 195 بقره انفاق در حال جنگ است

منظور این است :نهی ازتمامی رفتار های افراطی وتفریطی است ویکی از مصادیق ان بخل ورزیدن از انفاق مال درهنگام جنگ است که این بخل ورزیدن باعث بطلان نیرو واز بین رفتن قدرت است وباعث غلبه دشمن برانان میشود.....

ودر تفسیر ایه 29 سوره اسرا به این نتیجه رسیدم که معنی کلمه مسحورا از ماده حسر است به معنی انقطاع یا عریان شدن است ودر این ایه بدین معناست که دست خویش را به اخر مگشای وبیش از حد دست ودلباز نباش زیرا ممکن است روزی زانوی غم بغل کرده ودستت از همه جا بریده شود ودیگر نتوانی در اجتماع ظاهر شده وبا مردم معاشرت کنید.

پس به این نتیجه میرسیم انفاق حضرت زهرا س انفاقی نبوده که باعث بوجود امدن پشیمانی یا بیچارگی شود واین بزرگواران انقدر کریم بودند که حاضر بودند از خوشی خود بگذرند تا دیگران شاد باشند امیدوارم ماهم پیرو قرآن وعترت باشیم وبموقع وبه اندازه انفاق کنیم .

شاد وسربلند باشید درپناه قران وعترت

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 20/1/1390 - 5:6 - 0 تشکر 305582

سلام
نظرم به این مطلب رو یه جا دادم کجا بود؟؟؟؟
آهاا
برای اینجا هم به پیگیریتون تبریک می گم "کلید علم اکنون در دست شماست مراقب باشی آن را از دست ندهید"
موفق باشید

شنبه 27/1/1390 - 19:34 - 0 تشکر 308506

سلام

جالب بود...ممنون....این آیه رو دوست دارم

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی